Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Групна венчавка во Гевгелија
Групна венчавка во Гевгелија
17.09.2013.

 

Sample Image

 

На 15. 09.2013 година, во дванаесетатта недела по Педесетницата, во црквата „Свето Вознесение Христово - Св. Спас“ во Гевгелија се отслужи Света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на протоереј Миле Штрбевски, протоереј-ставрофор Марјан Радински, јеромонах Атанасиј, јеромонах Спиридон и ѓаконите Влатко Стоименов и Васил Ристовски. По Литургијата се одржа групна венчавка на која 15 брачни парови кои граѓанската заедница ја крунисаа со благослов од Бога. Литургијата и чинот на групната венчавка беа збогатени со велелепните звуци од црковниот хор од Гевгелија.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >