Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Соопштение
Соопштение
11.06.2013.

Sample ImageС О О П Ш Т Е Н И Е

Денес, 11 јуни 2013 г., по кратко боледување, во 79-та година од животот, почина Неговото Високопреосвештенство митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил.

По тој повод, Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква ќе одржи вонредна седница, со почеток во 14:00 часот, во Македонската архиепископија. Денот и протоколот за неговото погребение дополнително ќе бидат објавени.

                                                                                        Од канцеларијата на САС на МПЦ

 

Полошко - кумановскиот владика Кирил почина доцна синоќа на 79-годишна возраст. Владиката Кирил е роден во 1934 година во преспанското село Царев Двор. Средно богтословско училиште завршил во Призрен. Во 1964 година се замонашил во манастирот свети Причеста во Кичево. Во 1965 година се запишал на студии на Московската духовна академија на Руската православна црква, каде завршил прв степен на студиите. За викарен епископ на МПЦ со титула Тивериополски е избран на седница на Светиот архиерејски синод во 1967 година. Во наредните години ја организирал прекуоеканската епархија. До 1982 година раководел со австралиско - новозеландската епархија, а потоа до 1987 година со Американско - канадската. За Полошко - кумановски владика е назначен во 1987 година. Автор е на повеќе значајни црковни трудови.

 

 
< Претходно   Следно >