Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Божествена Литургија, село Клисура
Божествена Литургија, село Клисура
23.05.2013.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Преносот на моштите на Светиот Никола, Чудотворец Мирликиски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата посветена на овој светител во демиркапиското село Клисура. На Литургијата сослужуваа свештеници од кавадаречкото архиерејско намесништво, а присуствуваа многумина верници од ова село, како и од Демир Капија, Неготино и Кавадарци. На Литургијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Демир Капија г-дин Трајче Димитриев. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот и свештенослужителите се упатија во дворот на црквата каде беше осветена вода и беа прекршени славските лебови.

Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image

Свети Никола, Чудотворец Мирликиски     22/05/2013

Пренос на моштите. Во времето на царот Алексеј Комнен и на патријархот Никола Граматик, во 1087 година телото на овој светител беше пренесено од Мир Ликиски во градот Бари во Италија. Тоа се случи заради навалата на муслиманите на Ликија. Светителот му се јави во сон на некој чесен свештеник во Бари и му заповеда неговите мошти да се пренесат во тој град. Во она време градот Бари беше православен и под православен патријарх. При преносот на моштите на Светителот се случија многу чуда, како од допирот на моштите така и од мирото коешто изобилно се лееше од нив. На овој ден уште се споменува и чудото извршено над српскиот крал Стефан Дечански, т.е. како Свети Николај му го врати видот на слепиот крал Стефан.

 

 

 
< Претходно   Следно >