Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Донација за црковната кујна
Донација за црковната кујна
9.05.2013.

 

Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image

 

12, 000 денари, средства собрани од годинешната манифестација „Велигденско јајце“ беа донирани за потребите на црковната кујна во Велес од страна на градоначалникот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев.

Во првата празнична недела кога го славиме најголемиот христијански празник ова е доказ дека  грижата за сите жители која ја има локалната власт е огромна. Се собраа извесни средства, средства кои сакаме да ги донираме во Црковно - народната кујна со една единствена цел да дадеме скромен придонес во хуманата акција која ја  спроведува  Владиката Агатангел“, рече г-дин Чадиев.

Секоја помош  во Црковно - народната кујна е добредојдена. Тука не по своја вина се прехрануваат многу наши сограѓани. Верувам дека новиот градоначалник  кој  е од редовите на демохристијанската партија ќе  има поголема грижа за потребите на најсиромашните и би сакам да му се зблагодарам бидејки еве уште во почетните негови денови ја покажува љубовта, грижата за своите сограѓани и за верниците на нашата света Македонска црква“, рече митрополитот Повардарски, г-дин Агатангел.

Владиката Агатангел ги повика сите хумани луге да го следат примерот на општина Велес.

Ги поканувам сите оние кои сакаат да донираат немора парично, може во храна, вооблека некогаш може оти ние собираме и облека и таа облека ја класифицираме и ја делиме на сите луге кои тука доаѓаат“, рече  Агатангел.

Од  100 до 150 велешани секојдневно по еден топол оброк добиваат во оваа Црковно народна кујна.

 
< Претходно   Следно >