Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Воскресение Христово - Велигден
Воскресение Христово - Велигден
8.05.2013.

Sample ImageНајрадосната вест за православните христијански души, веста за Воскреснието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос беше објавена точно на полноќ  во сабота спроти недела низ сите храмови ширум светот.

Милиони верни души ширум целиот свет извикуваа „Навистина Воскресна“!

Централната прослава на празникот над празниците во Повардарската епархија, беше одржана во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја објави најторжествената и најрадосната вест на Православието.

Во продолжение на празникот беше отслужена Велигденска Воскресна Литургија, каде многубројни верни чеда чекаа до раните утрински часови да се соединат со Господ Исус Христос, примајќи ги Неговите Свети дарови.

Во неделата утрото, се отслужи Вечерна Богослужба со читање на Евангелието на десет разни јазици.

На втор ден Велигден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Димитриј“ во Кавадарци, а на трет ден Велигден во црквата „Св. Недела“ во село Стојаково.