Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Акатист кон Пресвета Богородица
Акатист кон Пресвета Богородица
22.04.2013.

 

Sample Image   Sample Image

 

На 19. 04. 2013 година,  во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужено мало Повечерие со целиот Акатист кон Пресвета Богородица. На богослужбата служеа протоереј-ставрофор Славе Јованов, протоереј Ристе Јанушев, свештеник Борислав Бобевски, свештеник Јованче Илиев, свештеник Драги Гаштарски и свештеник Игор Пармачки. Инаку ова беше последна служба во Великиот Пост, на која се чита Акатистот кон Пресвета Богородица, кој пак, за време на Великиот Пост се служи во петоците од петте седмици од Великиот пост.

По завршувањето на малото Повечерие традиционално беа осветени петолебија, кои верниците ги земаат за здравје и благосостојба.

 

Sample Image   Sample Image

 

 

/За сајтот на Повардарската епархија известува презвитера Павлина Илиева/

 

 
< Претходно   Следно >