Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Крстопоклона недела и Благовештение
Крстопоклона недела и Благовештение
8.04.2013.

 

Sample Image

 

На 07. 04. 2013 година, во третата, Крстопоклона недела од Великиот пост, кога Светата Црква молитвено го чествува споменот на Светото Благовештение, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, се отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше свештеникот Драги Гаштарски, а сослужуваа ѓаконите Влатко Стоименов и Васил Ристовски. Многубројниот  народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Свештеникот Гаштарски го изнесе светиот Крст од олтарот и го постави во средината на храмот - извршувајќи поклонување на чесниот Крст. Потоа и сите присутни верници пристапија кон поклонување и целивање на светиот Крст, а свештеникот на секој верник му даруваше китка босилек.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

Во третата Недела од Воскресниот пост се поклонуваме на Чесниот и Животворниот Крст Господен, кој нè укрепува во деновите на жалост, потсетувајќи нè на бесконечната љубов на нашиот Спасител, Кој прими крстни страдања заради нас грешните. Оваа Недела се нарекува »крстопоклона« и се одликува со тоа што Крстот се изнесува на средината на храмот за поклонение.

 

Sample Image
 
 Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >