Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Литургија во спомен на Св. Агатангел Битолски

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Литургија во спомен на Св. Агатангел Битолски
11.03.2013.

Се известуваат сите верници дека на ден 12. 03. 2013 година, вторник, на денот кога Македонската православна црква го чествува споменот на Светиот маченик Агатангел Битолски, со почеток во 08, 00 часот ќе се отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од градот Велес.