Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Освет на камен-темелник
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Освет на камен-темелник
3.09.2012.

 

Sample Image

 

На 01. 09. 2012 година се изврши освет на камен-темелник на нова црква во велешкото село Чолошево. Чинот на осветување на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Новата црква во селото Чолошево ќе се гради во чест и слава на светиот пророк Илија. Таа ќе се простира на стотина метри квадратни и ќе служи за потребите на населбата која брои 250 жители, но и околните Дурутовец и Трпезица. Црквата ќе се гради со средства од жителите на населбата.

 

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >