Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Собор на 12 – те Апостоли - Павловден, Виница
Собор на 12 – те Апостоли - Павловден, Виница
16.07.2012.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

На 13. 07. 2012 година на празникот на Собор на 12 – те Апостоли - Павловден, во храмот Св. Архангел Михаил во Виница, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен и Надлежниот Архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од Брегалничката, Повардарската и Европската епархија, отслужи света архиерјска литургија . На Светата Литургија пригодна беседа одржа Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион на двајцата Архиереи Им се заблагодари за Богослужението и прославувањето на Патронот и Заштитникот на Градот Виница.

По светата литургија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел,  Митрополитот Европски г. Пимен, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, заедно со свештенослужителите, Градоначалникот на Општина Виница г. Емил Дончев, Претседателот на Советот на Општина Виница г - ѓа Благица Павлова и многуројниот православен народ, со иконата на Светиот апостол Павле, извршија литија од храмот Св. Архангел Михаил до Градскиот Плоштад во Виница, односно до параклисот посветен ана Св. ап. Павле, каде го благослови и пресече празничниот леб. По ова Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Општинската зграда во салата за состаноци, присуствуваше на свечената седница по повод Патронот и Заштитникот на Градот Виница  и на отварањето на уметничката слика „Виничка афера“.

Преземено од: Брегалничка епархија

 
< Претходно   Следно >