Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Богданци

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 
Архиерејска Литургија во Богданци
2.04.2012.

 Sample Image

 Sample Image

 Sample Image

 Sample Image

Во петтата недела од Великиот Пост, посветена на преподобната Марија Египетска, Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Архиерејската Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Богданци. На Литургијата  сослужуваа свештеници од  гевгелиското и кавадаречкото намесништво на Повардарската епархија. Верниците кои беа подготвени за Светата Причест ги примија Светите Христови Тајни, а на крајот беа осветени и прекршени празничните лебови.

 
< Претходно   Следно >