Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Акатист кон Пресвета Богородица
Акатист кон Пресвета Богородица
2.04.2012.

 

Sample Image

 

Sample Image

 


 

На 30. 03. 2012 год., ден петок, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужено мало Повечерие со целиот Акатист кон Пресвета Богородица. На службата богослужеа свештеници од велешкото архиерејско намесништво, во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Инаку ова беше последна служба во Великиот Пост, на која се чита Акатистот кон Пресвета Богородица, кој пак, за време на Великиот Пост се служи во петоците од петте седмици од Великиот пост.

По завршувањето на малото Повечерие традиционално беа осветени петолебија, кои верниците ги земаат за здравје и благосостојба. 

 

Sample Image
 
 Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >