Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија, Демир Капија
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 

 
Архиерејска Литургија, Демир Капија
30.01.2012.

 

Sample Image

 

На  29. 01. 2012 год., (недела), на денот кога Светата православна црква ги празнува Чесни вериги на Св. апостол Петар, преподобниот маченик Дамаскин Габровски беше отслужена Света Архиерејска Литрургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија.
Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители од сите намесништва на епархијата.
Митрополитот Агатангел, со празнична проповед се обрати кон присутните верници, повикувајќи ги смирено и со покајание да му пристапуваат на Бога, зашто само таквите молитви Бог ги услишува.

 
< Претходно   Следно >