Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Рождество Христово - Божик

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Рождество Христово - Божик
10.01.2012.
Sample Image
 
 Sample Image
 

На празникот на Рождеството на Господ Исус Христос, Митрополитот Повардарски г. Агатангел служеше Света Божествена Литургија во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес.

 Sample Image

 

На втор ден Божик, Митрополитот Агатангел отслужи Архиерејска Литургија во црквата „Св. Димитриј“ во Кавадарци.

 

 Sample Image

 

На празникот на Св. архиѓакон и првомаченик Стефан (трет ден Божик), Митрополитот Агатангел отслужи Архиерејска Литургија во црквата „Св. Атанасиј“ во Негорци.

  Sample Image

На трет ден Божик, кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, во резиденцијата на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан беше приреден свечен ручек по повод неговиот именден, на кој присуствуваше државниот врв: Претседателот на Република Македонија  г-дин Ѓорге Иванов, Премиерот г-дин Никола Груевски, и претседателот на Собранието г-дин Трајко Вељаноски. Од членовите на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ на традиционалниот ручек присуствуваа  Митрополит Повардарскиот г. Агатангел  и  Митрополитот  Брегалнички г. Иларион.

 

 

 

 
< Претходно   Следно >