Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија, Валандово

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Света Божествена Литургија, Валандово
20.12.2011.

На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Свети Сава Осветен; Преподобен Нектариј Битолски и Преподобните Карион и Захарија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Валандово.