Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. петнаесет Тивериополски маченици

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Св. петнаесет Тивериополски маченици
12.12.2011.

На денот кога Македонската православна црква го чествува споменот на Светите петнаесет Тивериополски маченици, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена литургија во црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци. На Литургијата сослужуваа свештеници од гевгелиското намесништво, а молитвено присуствуваа многумина верници од кои поголем дел се причестија со Светите Христови дарови.