Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светиот великомаченик Георгиј

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Светиот великомаченик Георгиј
9.12.2011.

На денот кога Светата Православна Црква го слави споменот на светиот великомаченик Ѓорѓи, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот посветен на овој светител во Неготино. На Литургијата сослужуваа свештеници од кавадаречкото намесништво на епархијата.

Голем број на верници молитвено присуствуваа на Литургијата, а дел од нив се причестија, примијќи ги Светите Христови дарови.

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот и свештениците се упатија во дворот на манастирот каде ги осветија и ги прекршија славските колачи и осветија вода за здавје и спасение на верниците.