Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. Климент Охридски, Литургија - Велес

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Св. Климент Охридски, Литургија - Велес
8.12.2011.

На самиот ден на празникот на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент Охридски, во епархискиот параклис во Велес посветен на овој светител беше отслужена Света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше протоереј Зоран Грозданов. Голем број верници присутни на Литургијата, молитвено се поклонија на Светителот - заштитник на Mакедонската Православна Црква и македонскиот народ.  Многумина од присутните се причестија со Светите Христови дарови, а на крајот од Литургијата беа прекршени и празничните колачи. Овој ден се празнува и како државен празник на Република Македонија.