Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Одбележување на празникот на патронот на МПЦ

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Одбележување на празникот на патронот на МПЦ
7.12.2011.

П

рославата на празникот на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент, Охридскиот Чудотворец , започна со свеченост во Македонската Православна Богословија која го носи името на овој голем македонски светител.

На свеченоста по повод патронатот на богословијата присуствуваше Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, кој е и ректор на Богословијата, Митрополитите Полошко-кумановски г. Кирил, Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Преспанско-пелагониски г. Петар.

Одбележувањето на празникот започна со Вечерна богослужба во храмот „Св. Спас“ во Драчево, со која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско - Кичевски г. Тимотеј, а потоа во капелата во Македонската богословија се  одржа духовна академија и настапи хорот при богословијата.