Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на нова митрополитска зграда

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Осветување на нова митрополитска зграда
22.11.2011.

повеќе информации за овој настан

Во рамките на свеченостите по повод тридецениската архиерејска служба на митрополитот Тимотеј со Дебарско-кичевската епархија, вчера беше осветен новиот митрополитски административен центар, кој се наоѓа во стариот објект на основното училиште „Свети Климент Охридски“

Одбележувањето на 30-годишнината од интронизацијата на митрополитот Тимотеј започна со утрена богослужба и Литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид. Со богослужбата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на сите членови на Светиот архиерејски синод на МПЦ. По овој повод, дебарско- кичевската епархија со орден од прв ред „Свети Наум Охридски“ одликува повеќе црковни лица и граѓани што го помогнале нејзиниот развој. Највисокото епархиско одликување им припадна на архиепископот г. г. Стефан, митрополитот Горазд, академиците Цветан Грозданов и Петар Илиески и познатите стопанственици Никола Матлиески, Трифун Костовски, како и Градимир Цветковиќ.

Свеченостите продолжија со осветување на новиот Митрополитски административен центар, односно старата зграда на основно училиште „Свети Климент“ што во февруари оваа година со денационализација и беше вратена на Дебарско-кичевската епархија. Објектот изграден во 1897 година, заштитен како споменик на културата и влезен во заштитените објекти на УНЕСКО, со површина од над 300 метри квадратни, ќе биде епархиски центар, со работни простории за митрополитот, епископска библиотека и други услужни простории за потребите на епархијата.