Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на камбани

Осветување на камбани
9.11.2011.

Sample Image   Sample Image

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот великомаченик Димитриј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и повеќе свештенослужители од Велес, изврши осветување на камбаните за новата црква „Св. Кирил и Методиј“ која се наоѓа во центарот на Велес. Камбаните ги изработи австриската фирма „Грасмаер“ и во тек е нивното монтирање. Црквони ѕвона за новата црква се вкупно 13 од кои осум се со помала тежина и се статични, а пет се поголеми по тежина и се движечки ѕвона. Сите ѕвона произведуваат различен тон и заедно ќе продуцираат велелепни звуци со кои се надеваме со векови ќе се одбележуваат сите големи настани во нашиот град, било да се христијански, општински или дражавни празници.