Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Рождество на Пресвета Богородица
20.09.2007.

 

Sample Image

 

Во предвечерјето на денот кога го празнуваме раѓањето на Пресвета Богородица (9/21септември), во храмот „Св. Богородица“ во Велес беше отслужена Вечерна Богослужба со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На богослужбата присуствуваа голем број верници, кои молитвено и се поклонија на Мајката Божја, и се помолија на Пресвета Богородица за нејзино застапништво на нивните души пред престолот на Спасителот.

    За време на вечерната богослужба беше отслужен и Акатистот нa Пресвета Богородица. Свештениците Борислав Бобевски и Горанче Темелковски ја искористија оваа прилика за да му даруваат мало одејание на Митрополитот Повардарски, по повод наближувањето на едногодишниот јубилеј на Митрополитот од неговото повторно возглавување на Повардарската епархија.
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
    На самиот ден на празнувањето на Рождеството Богородично Митрополитот Повардарски г. Агатангел во манастирот „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во Неготино, отслужи Света архиерејска литургија. На оваа литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и го потстрижа дипломираниот теолог - чедото Божјо Дејан Димов од Неготино, најпрво во чин чтец, а потоа во чиновите ипоѓакон и ѓакон. Во своето свечено слово, Митрополитот Повардарски г. Агатангел најпрво им го претстави на верниците новиот ѓакон, а потоа беседеше за величината на настанот кој го празнуваме - раѓањето на мајката на нашиот Господ Бог Исус Христос.
 Sample Image
 
    Sample Image 
 
     Sample Image
 
     Sample Image
 
     Sample Image
     По завршувањето на литургијата беше извршен водосвет и беа прекршени славските колачи, а потоа беше принесена и трпеза на љубовта.
 
< Претходно   Следно >