Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Педесетница
14.06.2011.

 Sample Image

Светата Педесетница - роденденот на светата Црква - денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, секоја година свечено се прославува во сите православни храмови насекаде по светот.

 

Sample Image   Sample Image

 

Света Божествена Литургија се служеше и низ сите храмови во Повардарската епархија, а централната прослава на првиот ден од Педесетницата се одржа во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија.

 

Sample Image   Sample Image

 

По причестувањето на дел од верниците Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.

На втор ден Духовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Кавадарци.

 

Sample Image   Sample Image

 

 

 
< Претходно   Следно >