Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Крстопоклона недела
28.03.2011.

 

Sample Image   Sample Image

 

На 27. 03. 2011 година, Трета Недела од Велигденските Пости - Крстопоклона, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и свештеници од Повардарската и Европската епархија отслужи Света Архиерејска Литургија. Литургијата беше отслужена во црквата „Св. Спас“ во Гевгелија. 

 

Sample Image   Sample Image

 

Митрополитот Агатангел и Митрополитот Пимен и свештенослужителите го изнесоа светиот Крст од олтарот и го поставија во средината на храмот - извршувајќи поклонување на чесниот Крст. Потоа и сите присутни верници пристапија кон поклонување и целивање на светиот Крст, а Митрополитот Агатангел на секој верник му даруваше китка босилек.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

Во третата Недела од Воскресниот пост се поклонуваме на Чесниот и Животворниот Крст Господен, кој нè укрепува во деновите на жалост, потсетувајќи нè на бесконечната љубов на нашиот Спасител, Кој прими крстни страдања заради нас грешните. Оваа Недела се нарекува »крстопоклона« и се одликува со тоа што Крстот се изнесува на средината на храмот за поклонение.

 
< Претходно   Следно >