Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Акатист - втора статија
21.03.2011.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На 18. 03. 2011 година, во петок од втората седмица од Великиот Пост, во храмот „Успение на Пресвета Богородицаво Велес се отслужи втората статија од Богородичниот Акатист. На вечерната богослужба сослужуваа повеќе свештеници, а присуствуваше и Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

На крајот на вечерната богослужба беа благословени и прекршени празничните лебови. 

Останатите статии од Акатистот кон Пресвета Богородица ќе се служат на мало повечерие во секој нареден петок од Великиот Пост во храмовитеУспение на Пресвета Богородицаи „Св. Вмч. Пантелејмон“ во Велес.

 
< Претходно   Следно >