Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Преосветување на црква, Велес
20.02.2011.

Sample ImageНа ден 20 .02. 2011 година (недела), се изврши чин на преосветување на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. Преосветувањето на црквата го изврши Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан во сослужение на надлежниот Митрополит на Повардарската епархија г. Агатангел, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, архимандритот Нектариј, игуменот на Лесновската обител, Дамаскин, игуменот Јосиф, како и бројно свештенство на Повардарската епархија. По извршувањето на чинот преосветување, беше отслужена Света Божествена Литургија, на која Митрополитот Повардарски г. Агатангел, заради направените заложби околу целосното реновирање на црквата, како и поради плодната свештено-пастирска дејност, благоволи и го произведе во чин протоереј, свештеникот Ристе Јанушев од Велес, кој е инаку и старешина на црквата „Успение на Пресвета Богородица“.

На чинот на преосветувањето, очекувано, молитвено присуствуваа голем број велешани, многу гости од други градови на Македонија, како и наши македонци од дијаспората кои заради оваа прилика специјално допатуваа назад во својата татковина. На Литургијата присуствуваа и градоначалникот на Општина Велес, г-дин Горан Петров, претседателот на Советот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев, пратениците во македонското собрание г-дин Илија Димовски и г-дин Марјанчо Николов, полковникот Тони Поповски, како и многу други претставници на институциите во градот.

Во предвечерјето, пак, на овој настан, во саботата 19. 02. 2011 година, беше отслужена Вечерна Богослужба со која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандритот Нектариј и свештенослужители од Велес .

Во едноиполгодишното реновирање на црквата беа извршени следниве работи: направен е целосно нов фрескоживопис на црквата од страна на тајфата „Св. Ап. Лука“, направен е нов иконостас и владички трон од страна на копаничарот Љубомир Бисинов, потоа се направени нови икони на иконостасот, храмот е целосно обновен со градежни дејства (нов мермерен под, нова електрична инсталација, осветлување, подно затоплување, нови врати, прозори, комплетно нов црковен инвентар, престолна икона, певница и др.) Храмот е целосно реновиран со средства на Повардарската епархија и донации од верниците.

 
< Претходно   Следно >