Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Историја на Македонската Православна Црква
Историја на МПЦ
Филтер     Ред     Прикажи 
Наслов на прилогот Посети
Трет македонски црковно-народен собор 2580
Втор македонски црковно-народен собор 2391
Свештеничка конференција во Скопје 2448
Првиот македонски црковно-народен собор 2646
II светска војна и обновувањето на Охридската арх. 2844
Мак. епархии во поделените мак. територии 2559
Обиди за обновување на Охридската архиепископија 2975
Митрополитот Теодосиј Голoганов 2996
Црковно-национал. борби против Цариград. патријаршија 3005
Македонската црковна уметност 3993
Првите знаци на преродбата кај македонскиот народ 8656
Црковниот живот по укинувањето на Охридската арх. 2491
Укинување на Охридската архиепископија 3731
Македонската црква во османлискиот период 2926
Српските настојувања за формирање на самостојна црква 2748
Црквата во Самоиловото царство 3297
Охридската книжевна школа 4439
Свети Наум Охридски 2876
Свети Климент Охридски 3375
Светите Браќа Кирил и Методиј 3806
Почеток на христијанската црква во Македонија 3953
 
<< Почеток < Претходна 1 Следна > Крај >>
Резултати 1 - 21 од 21