Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Историја на МПЦ
Историја на МПЦ
Филтер     Ред     Прикажи 
Наслов на прилогот Посети
Трет македонски црковно-народен собор 2610
Втор македонски црковно-народен собор 2414
Свештеничка конференција во Скопје 2473
Првиот македонски црковно-народен собор 2677
II светска војна и обновувањето на Охридската арх. 2878
Мак. епархии во поделените мак. територии 2591
Обиди за обновување на Охридската архиепископија 3006
Митрополитот Теодосиј Голoганов 3021
Црковно-национал. борби против Цариград. патријаршија 3024
Македонската црковна уметност 4023
Првите знаци на преродбата кај македонскиот народ 8789
Црковниот живот по укинувањето на Охридската арх. 2543
Укинување на Охридската архиепископија 3787
Македонската црква во османлискиот период 2959
Српските настојувања за формирање на самостојна црква 2773
Црквата во Самоиловото царство 3341
Охридската книжевна школа 4481
Свети Наум Охридски 2894
Свети Климент Охридски 3406
Светите Браќа Кирил и Методиј 3861
Почеток на христијанската црква во Македонија 4016
 
<< Почеток < Претходна 1 Следна > Крај >>
Резултати 1 - 21 од 21