Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Канонизација на нови светители
30.10.2012.
Sample ImageПо втор пат во поновата историја на МПЦ-ОА, на 28-ми октомври  2012 година, соборниот храм на  св. вмч. Димитриј во Битола, на светата Архиерејска  Литургија со објавување  на одлуката на САС на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија за впишување во списокот на светиите на светите 40 битолски преподобномаченици, ги прогласи за свети  40 битолски преподобномаченици, кои пострадале за верата Христова во   14 век, односно на 9-от ден од март во 1385 година од тогашните османлиски власти, биле осудени на смрт и животот го загубиле на Баирскиот рид во Битола каде денес се наоѓа манастир што го носи нивното име. Нa Малиот вход  беше првото изнесување на  иконата на светите светите 40 битолски преподобномаченици со која архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ги благослови присутните верници во преполната црква. По причестувањето на многубројниот верен народ со Светите Христови Тајни,  со свечена литија по улиците на градот пред голем број верници беше претставена иконата на новоканонизираните светители.
Битолските монаси на најдобар можен начин покажале дека нивниот избор да му служат на Бога го потврдиле и со тоа што кога животот им бил доведен во опасност тие не се откажале од Христа. Македонскиот народ во целата своја историја својата вера ја потврдил преку жртвите кои ја потврдиле нашата вера христијанска. МПЦ има подолг список и на други имиња што ќе бидат врбоени меѓу светиите во календарот на православната црква, истакна г.г. Стефан на  свеченоста во Битола.
Од Беседата на Архиепископот г.г. Стефан: 
- Светиот апостол Павле во своите посланија ги возвишува светителите. Почитувајќи ги светиите ние го почитуваме Исус Христос во нив. Одпадништовото на современиот свет ни потврдува дека без Бога немаме живот.
- Гревот во светот расте па и денес се соочуваме со истите искушенија како во времето на Римското царство. Прогоните на христијаните во светот достигнуваат загрижувачки размери дури и во форма на државен терор. Оправдувања се наоѓаат главно во искривени ставови на други религии.
- Мораме да најдеме одговор на оркестрираните напади на Црквата, семејството и личноста на човекот. Затоа да му благодариме на Бога што преку умовите и срцата на неброени наши предходници ни ги пренеле животот и мачеништвото светителите кои денес ги канонизираме во годината во која ги прославуваме 45 години од возобновувањето на Охридската архиепископија.
 
Поопширно на Преминпортал
 
Света Петка
27.10.2012.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот на Преподобната Параскева (Петка), Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Петка“ во Велес.

 
Нов црковен хор во Велес
25.10.2012.
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
На 24. 10. 2012 година, Митрополиот Повардарски г. Агатангел го прими во посета женскиот црковен хор „Св. Кирил и Методиј“ од Велес. На средбата, диригентката на хорот проф. Веселинка Маџарова-Андова го информираше Митрополитот дека новосоздадениот црковен женски хор е веќе подготвен за да учествува со своето пеење во Светата Божествена Литургија, така што од сега па натаму богослужбите во Велес и во Повардарската епархија ќе бидат збогатени со велелепните звуци и на овој нов црковен хор.  Ова е втор црковен хор во Велес, покрај постоечкиот мешан хор „Св. вмч. Пантелејмон“.
 
Групна венчавка во Велес
25.10.2012.

 

Sample Image

 

На 20. 10. 2012, ден сабота, во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес, се одржа петта по ред групна венчавка, на која 8 двојки ја крунисаа љубовта со Божји благослов.
Со молитва за здравје, потомство и мирна и совршена љубов се до судниот ден, тие го добија Божјиот благослов за својот брак. Кумови, деца, внуци, пријатели и голем број посетители го исполнија храмот. Чинот на Светата тајна – брак го извршија Протоереј Ристе Јанушев, свештеник Мики Миовски и свештеник Игор Пармачки. Господ нашиот Бог, по застапништвото на Пресветата Владичица наша Богородица, на нововенчаните брачни парови да ги утврди нивните домашни цркви и да ги утеши во староста. 

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Хиротонија на Епископот Лешочки , г. Јосиф
25.10.2012.
Sample Image
 
На 21 октомври 2012 година, во соборниот храм на светите Кирил и Методиј, во Тетово,  Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан заедно со Архиереите  на САС на МПЦ-ОА, како и големиот  број на јеромонаси и свештенослужители,   го извршија чинот на хиротонија на  нововоизбраниот Епископ Лешочки г. Јосиф, кој воедно ќе биде викарен Епископ на Неговото Високопреосвештенство,  Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил.
 - Архиерејското служење во сите векови било постојано носење на крст и барало од оној што го носи усрдна грижа за народот божји и ревност за правдата господова. Затоа дека сигурен оти со светите молитви од сите вас присутни на оваа света литургија за нашиот господ Исус Христос да ја испрати неговата благодет та идното архиерејско служење да биде спасително за мене а повеќе за мајката македонска црква, за нашата татковина, за нашиот православен народ и за сите луѓе со добра воља и разбирање, изјави Јосиф Епископ Лешочки.
Архиепископот г.г. Стефан побара од новиот владика да биде трпелив и подготвен на големите искушенија во регионот во кој е назначен.
- Сведоци сме на чести напади на сакрални објекти и на христијански души. Многупати се вознемирувани дури и нашите покојни. За жал 2001-та година некаде како се уште да трае. Наше и по христијански и по македонски е да бидеме трпеливи, кон секого да покажуваме и љубов и разбирање и на другите да им правиме она што сакаме другите да ни го прават, рече г.г Стефан.
Јосиф Пејовски е роден во 1977 година во Прилеп. Се замонашил во 2005, а докторирал на богословскиот факултет во 2009 година.
 
 
 
Поопширно на Преминпортал
 
Наречение за новоизбраниот епископ Лешочки г. Јосиф
22.10.2012.

 Sample Image

На 21. 10. 2012 година, по Божја промисла и за радост на сите македонски православни верници, а со одлука на Светиот архиерејски синод на Македонска православна црква - Охридска архиепископија во предвечерието на празникот на преподобна Пелагија во соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје беше извршено Наречение на новоизбраниот епископ на МПЦ-ОА г. Јосиф (Пејовски).

На овој свечен и радосен чин присуствуваа голем број на верници и свештенослужители од сите епархии на МПЦ кои со голема духовна радост ги пречекаа, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и сите архиереи на Светиот синод.

Пред трпезата на љубовта која беше поставена на средината во храмот епископот Хераклејски г. Климент ја објави одлуката на Светиот синод со која е избран архимандритот г. Јосиф (Пејовски) за викарен епископ на Полошко-кумановската епархија со титула епископ Лешочки. Притоа новонаречениот епископ Јосиф им се придружи на останатите архиереи на трпезата на љубовта.

 По наречението се отслужи вечерна богослужба со која чиноначалствуваше  наречениот епископ Лешочки г. Јосиф во сослужение со преподобните монаси и останатите свештенослужители.

Нека Господ,  епископе Лешочки г. Јосифе, Ви  даде сила, љубов и мудрост да продолжите  да го пазите довереното Ви   од Бога  стадо.

На многаја лета !

•    текст- Константин Павлевски

•    фото- Ратислав Кардалев

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Следна > Крај >>

Резултати 951 - 988 од 1079