Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 


Освет на камен-темелник
3.09.2012.

 

Sample Image

 

На 01. 09. 2012 година се изврши освет на камен-темелник на нова црква во велешкото село Чолошево. Чинот на осветување на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Новата црква во селото Чолошево ќе се гради во чест и слава на светиот пророк Илија. Таа ќе се простира на стотина метри квадратни и ќе служи за потребите на населбата која брои 250 жители, но и околните Дурутовец и Трпезица. Црквата ќе се гради со средства од жителите на населбата.

 

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Успение на Пресвета Богородица, 27/28. 08. 2012
29.08.2012.

 Sample Image

На празникот на Успението на Пресвета Богородица или како што уште го нарекуваме и Второ Воскресение, македонскиот народ повторно силно ја демонстрираше својата силна православна вера, својот вистински православен христијански дух, посетувајќи ги масовно храмовите низ целата држава, поклонувајќи се и просејќи благослов од Мајката Божја за застапништво пред престолот на Севишниот Бог. Недогледната колона од луѓе пред храмот на Успението на Мајката Божја во Велес, кои смирено го чекаа својот ред за да ја целиваат плаштаницата на Пресвета Богородица, поставена во средината на храмот, големиот број на верници кои молитвено го исчекуваа принесувањето на Светите Христови дарови за да се соединат со Христос, вистинскиот Бог, велелепните и ангелски звуци на црковниот хор „Св. Вмч. Пантелејмон од Велес, се моментите кои, на овој торжествен празник, во целост ни ја покажуваат вистинската димензија на православната вера, како единствен и непобитен извор на нашата духовност и на нашето спасение.

Чествувањето во Велес, започна со Вечерна Богослужба во црквата „Успение на Пресвета Богородица на која служеа свештенослужители од градот, во присуство на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, при што во  средината на храмот беше изложена и осветена плаштаницата, на која е изобразено погребението на Пресвета Богородица, а централниот настан на чествувањето беше Светата Божествена Литургија следниот ден со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на настојателот на Согленскиот манастир, јеромонахот Авакум и бројно свештенство од градот Велес.

Во своето празнично Слово, во беседата изречена пред верниците, Митрополитот Агатангел ни ја претстави славата на Мајката Божја, нејзината неизмерна љубов и величие. Тој упати порака, Благословената Дева Марија да ни служи како огледало, како жива икона на библиски христијанин, да се моделираме самите по примерот на благословената Дева Марија, зашто таа е онаа која највозвишено слуша. На Благовештението таа слушаше со покорност и му одговори на ангелот, „Нека ми биде според зборовите твои” (Лк. 1:38). Таа не би можела да го прими Словото Божјо во нејзиното тело, ако прво не го слушнала Словото Божјо во нејзиното срце. Кога пастирите го видоа и се восхитуваа на новородениот Христос, „Марија ги пазеше сите тие зборови, слагајќи ги во срцето свое” (Лк.2:19). Истата потреба од послушност е нагласена и во последните зборови, посветени на Мајката Божја во Светото Писмо, на венчавката во Кана Галилејска: „Се што ќе ви рече, направете!” (Јн. 2:5) им рече таа на слугите и на сите нас.

На крајот од својата беседа, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ги помоли сите присутни верници да ја сакаат и да ја почитуваат својата мајка и својот татко, исто како што би сакале и нивните чеда секогаш да ги сакаат и да ги почитуваат нив и ги помоли сите кои имаат било какви недоразбирања со своите родители, да отидат на овој ден, да ги посетат, да побараат прошка и да ги надминат сите недоразбирања.

Светата Божествена Литургија во Велес ја проследи и градоначалникот на Велес, г-дин Горан Петров, советниците од Општина Велес, како и многу други претставници од државните институции.  

На Литургијата беше отслужен и молебен за дожд, како посебно богослужение при кое Го молиме Господ и Неговите угодници за милост или, Му благодариме на Бога за добивањето на некои дарови или заради услишаните молитви.

Пред извршувањето на овој црковен обред, Митрополитот Агатангел им ја објасни на верниците духовната и практичната димензија на овој обред, при што истакна:

Молебните според својот состав се слични на утреното богослужение и се извршуваат во храмовите, надвор од храмовите или во приватни домови, болници, детски и старечки домови, образовни институции, касарни, затвори и секаде каде што има потреба. Се служат на храмов празник, на големи празници, во време на елементарни непогоди – кога има многу дождови, голема суша, земјотреси, пожари, епидемии, војни итн. Другите молебни му припаѓаат на посебното богослужение и се извршуваат по барање или потреба од страна на одделни верници. Кога се служат молебни, обично тоа се означува со биење на камбаните.

Еден тип на молебни вклучуваат во себе читање (пеење) на канон, други без канон, а трети без читање на Евангелие.

Молебните чинови може да се вклопат и во Божествената Литургија, со тоа што се додаваат посебните прозби на Големата и Сугубата ектенија, се читаат редовните апостол и Евангелие како и оние предвидени за Молебниот, и на крајот, по Заамвоната молитва,  се читаат и молитвите од молебенот, или, пак, се пее Големо славословие среде храмот, или пак благодарствената химна на свети Амвросиј Медиолански: Тебе, Бога, хвалим.

Понекогаш кон молебниот може да се вклучи и читање на акатист, како и водосвет.

Болни ли сме? – Да отслужиме молебен за болни. Страдаме ли од зависност од алкохол или дрога? Да одиме што почесто на молебен. Почнуваме ли значајна работа? – Да отслужиме молебен и да се молиме за Божја помош. Одиме ли на пат? – Да побараме од свештеникот благослов за патување. Именден ли ни е, и сакаме да се помолиме на нашиот светител-закрилник? – Да побараме молебен кон тој светител. Имаме ли домашна слава? – Да побараме молебен кон тој светител. Почнува ли учебната година? – Да одиме на молебен за благословување на учебната година. Ни ги услишал Господ нашите молитви? – Да направиме благодарствен молебен за добиените добра.

По добиената од Бога помош, да не заборавиме да Му благодариме на Бога, но и да го христијанизираме својот живот, тоа всушност е и најголемото благодарење кон Бога, кога ќе се воцрковиме, кога ќе почнеме редовно, т.е. секоја недела да доаѓаме на Литургија, учествувајќи во Благодарствената служба – Евхаристија.

 

 
Божествена Литургија со Молебен канон
27.08.2012.
Sample Image
 

На 26. 08. 2012 година, во Дванаесеттата недела по Педесетница, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенослужителите од велешкото архиерејско намесништво. На Литургијата на која присуствуваа голем број верници од градот Велес се отслужи и Молебен канон на Пресвета Богородица за оздравување на сите болни и за утешување на сите оние кои се наоѓаат во тешки незгоди, душевни и телесни маки и избавување од секаков вид на душевен немир и страдање.

ФОТОМАТЕРИЈАЛ 

 
Ракополагање на јеромонах
21.08.2012.

 

Sample Image

 

 
Sample Image

По повод големиот христијански празник, Преображението на Господ Исус Христос на планината Тавор , Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на архимандритот Јосиф и јеромонахот Григориј од Скопската епархија и повеќе клирици од Повардарската епархија, отслужи Божествена Литургија во црквата Свети Атанасиј“ во Неготино.

На Светата Литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи во чин јеромонах, досегашниот јероѓакон Авакум од монашката обител при Согленскиот манастир.

Митрополитот се обрати со празнично слово кон собраниот верен народ, толкувајќи го Светото Преображение на Господ Христос пред тројцата Негови ученици, потоа следуваше причестувањето на верниците, а на крајот на Литургијата, Митрополитот заедно со свештенослужителите пристапија на средината од храмот, каде што извршија осветување и благословување на грозјето коешто верниците го донесоа од своите лозја и ги прекршија и благословија празничните лебови.

 
Света Божествена Литургија
21.08.2012.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На 18. 08. 2012 година (сабота), Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од велешкото намесништво отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Свето Вознесение Христово“ во Велес.

 

 
Oсветување на конак во Согленскиот манастир
13.08.2012.

 Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА ОД СОГЛЕНСКИОТ МАНАСТИР

На 12. 08. 2012 година, кога Македонската православна црква го чествува Преносот на моштите на Свети Климент Охридски, беше извршено осветување на конак во Согленскиот манастир „Рождество на Пресвета Богородица“. На Литургијата по овој повод чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, надлежниот Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Епископот Хераклејски г. Климент, архимандритите Партениј, Дамаскин и Јосиф, настојателот на манастирот, јероѓаконот Авакум и бројно свештенство од Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа повеќе од илјада верници од разни градови од Македонија, кои дојдоа да го посетат прекрасниот возобновен Согленски манастир, да бидат дел од овој свет чин на осветување на манастирскиот конак, како и да се поклонат пред чудотворната икона на Мајката Божја под чија закрила овој манастир се возобнови и полека го добива својот сјај кој го имал низ вековите.

На Литургијата пред присутните верници се обрати Неговото Блаженство, Архиепископот Стефан, кој потсети дека Согле, како и Мелница, Долно и Горно  Врановци, како и во  Гора и Велебрдо, Прилепско, места во Дебарско и Струшко, се трајна лузна на македонскиот духовен и национален организам заради тоа што во времето на Отоманското владеење, под заканите ислам или смрт, дел од жителите на овие села и региони присилно примиле мухамеданска вера. Освојувачот знаел дека не е доволно да е освои една земја и пороби еден народ, туку тој треба и духовно да завладее. Од тие побуди и „Св. Софија“ и „Св. Пантелејмон“ во Охрид, „Св. Никола“ во Битола, Прилеп и Скопје, „Св. Илија“ во Штип, „Св. Ѓорги“  во Скопје, „Св. Богородица“ во Тетовско и многу други цркви и манастири биле претворени во  џамии или срамнети со земјата. Им благодариме што многумина глава дадоа ама вера не сменија, како Светите Злата Мегленска,  Спасе Радовишки и Ѓорги Кратовски кои бранејќи ја христијанската вера  се удостоија на маченички венец. Годинава кога славиме 45 години самостојна црква, го одбележуваме духовното воскреснување на нашиот народ.

Во своето обраќање, пак, Митрополитот Повардарски г. Агатангел истакна дека е среќен што денес, по пет години од започнувањето на возобновата на манастирот, ги гледа плодовите од макотрпната работа, а тоа се лицата на илјадниците верници, озарени од торжествена радост што манастирот со својот прекрасен изглед и својата прекрасна околина повторно ќе биде нивно духовно свртилиште, каде ќе ја бараат закрилата од нашиот Бог, Исус Христос. Митрополитот со пофални зборови се обрати и кон настојателот на манастирот, јероѓаконот Авакум, заблагодарувајќи му се за неговиот досегашен подвиг за возобновувањето на монашката обител при манастирот.

Митрополиот се заблагодари и на сите добронамерници, кои се вградија во темелите на овој значаен манастир, несебично давајќи ја својата поддршка во напорите за возобновување на манастирот и монашката обител.

По завршувањето на Литургијата, Архиепископот, Митрополитите и целиот верен народ се упатија кон новоизградениот конак, каде беше извршен чинот на негово осветување.

По овој свет чин, беше приредена закуска за сите кои дојдоа да присуствуваат на овој чин.

Овој голем црковно-народен собор во Согленскиот манастир беше дел од свеченостите за одбележувањето на 45-годишнината на возобнувањето на МПЦ-Охридска архиепископија.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 21 22 23 24 25 Следна > Крај >>

Резултати 837 - 874 од 943