Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image
 


Ново издание на Повардарската епархија
9.11.2016.
Sample ImageСо благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготви и се испечати реиздание на книгата „Старец Пајсиј Светогорец“. Ова издание на издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ го преведе протоереј Миле Штрбевски. Ова второ издание на книгата е поради големиот интерес на нашата читателската публика, која во изминатите години со несмален интензитет пројавуваше интерес за ова дело, покрај многубројните други наслови кои ги издадовме. Во книгата се опишани голем број на моменти од животот на старец Пајсиј, како и неговите пастирски поуки.
Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

Во прилог можете да го прочитате и предговорот на оваа книга.

Светата православна црква е болница, во која се лечиме сите од нашите страсти и гревови, но истовремено таа е и фабрика за светители. Според континуитетот и бројот на „произведени“ светители се гледа колку е жива, развиена и здрава една црква. Светоста не е одредена само за монасите или свештенослужителите, туку секој од нас е повикан кон светост, или поточно, кон единство со Бога и со ближните, од кое произлегува и светоста. Колку повеќе човек со соединува со Христа, колку повеќе Му се посветува и Му се предава, толку повеќе станува сличен на Христос.

Светителите не се некакви измислени ликови, кои ги гледаме насликани на ѕидовите во црквите, туку светителите се реални и историски личности, кои секогаш постојат во секоја црква, а ние не ги гледаме затоа што не ги ни бараме. Сме навикнале, кога одиме во црква или во некој манастир, постојано да бараме некакви грешки, гревови, осудувањето ни е речиси секојдневие, дури не ни забележуваме дека клеветиме и осудуваме, кога без испитување раскажуваме приказни за нашите монаси и свештенослужители. Сѐ додека живееме со такво внатрешно расположение, сѐ дотогаш светителите ќе бидат далеку од нашите очи, затоа што не сме оставиле за нив простор во нашите срца. Со такво расположение не можеме да очекуваме дека Бог ќе ги услиши нашите молитви, кога се молиме за нешто. Напразно чекаме домашна слава, чекаме од нашиот светител заштитник да ни помогне, додека истовремено го исмеваме или осудуваме свештеникот кој го гледаме секој ден. А токму целта на прославување на домашна слава е тоа, да се угледаме на нашиот светител-закрилник, и да го следиме неговиот свет живот.

Читајќи ги житијата и делата на нашите светители, особено на современите, можеме многу да научиме за Бог, за верата, за Црквата, но и за себе. Огромно богатство се крие во нивните житија, од кое можеме да извлечеме поуки и решенија за безброј наши дилеми и проблеми. Еден од тие современи светители е и старецот Пајсиј Светогорец, кој на почетокот од 2015 година, официјално беше вброен во диптихот на светители на Православната црква, од страна на Цариградската патријаршија, со што му беше одреден датум во кој ќе се слави неговиот празник, беше објавена служба, житие и икони за негово почитување. Неговите поуки се исполнети со многу радост, со живост, која ја добивал од благодатта на Светиот Дух, кој го оживува секое создание. Кога ги читаме неговите поуки и примери, често пати ќе се смееме, ќе ни се радува срцето од неговите благодатни зборови, но често и ќе си ги увидуваме грешките, преку неговите разобличувачки зборови.

Новопрославените светители Пајсиј и Порфириј денес се можеби најпочитувани во целиот православен свет. Во сите Помесни цркви се преведуваат нивните житија и поуки, за да можат сите православни народи да се радуваат на ова големо и бесценето богатство. Имајќи ја предвид нивната духовна величина, еднаш веќе го објавивме неговото житие, а сега, еве веќе вторпат се појави потреба од ново издание. Голема радост за нас е фактот што нашиот народ повторно се враќа на културата на читање, иако сѐ уште не сме на некое високо ниво.

Издавањето на оваа книга нека ни биде поттик за повеќе да читаме, а уште повеќе да ги практикуваме поуките и примерите од светиот Пајсиј Светогорец. Сега веќе може да бараме од него, тој да се моли на Бога за нас, да нѐ раководи во духовниот живот, да ни помага во нашето црквување или монахување. По неговите свети молитви, Бог да ни ја зацврсти верата, и да нѐ удостои за Царството Небесно, каде што нѐ очекуваат сите светители, меѓу кои и самиот свети Пајсиј, каде што заедно ќе се радуваме и ќе Го славиме Бога во вечни векови. Амин!

Митрополит Повардарски г. Агатангел

 

 
Продолжува градбата на нови духовни светилишта
9.11.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image

Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши увид во градежните активности во гевгелиското архиерејско намесништво, каде што со силно темпо продолжува изградбата на две нови духовни светилишта, и тоа: изградбата на црквата во Валандово посветена на Рождеството на Пресвета Богородица, во самиот центар на градот и изградбата на црквата „Св. Атанасиј“ во центарот на Богданци.

 
Св. вмч. Димитриј, Валандово
9.11.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Валандово.

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Валандово и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитриј и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Агатангел, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањето на Литургијата Митрополитот и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.

 
Прославен јубилеј во Охрид
7.11.2016.

 

Sample Image

 

На 06. 11. 2016 година, по повод прославата на 65 години од раѓањето и 35 години архиерејско служење на Митрополитот Тимотеј во Македонската православна црква - Охридска архиепископија во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид,  беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитите Петар, Наум, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф и Јосиф, епископот Климент, архимандритите Нектариј и Партениј, протоереј-ставрофор Сашо Богданоски, протоереите Димче Ѓорѓиески, Стевчо Тошевски, Никола Христоски и Игор Никовски, свештениците Васко Голабоски, Љупчо Симиџиески, Димче Азески, Владо Недески и Александар Матески, протоѓаконите Ратомир Грозданоски, Саше Ристов и Николче Ѓурѓиноски, ѓаконите Дејан Борисов, Сашо Целески, Васил Ристовски и Христијан Костоски и ероѓаконот Анатолиј.

Повеќе информации за овој настан на сајтот на Дебарско-кичевска епархија .

 

 
Божествена Литургија во Валандово
31.10.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествуваше споменот на Светиот пророк Осија, Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан, Преподобниот маченик Андреј, Лазар Четиридневниот, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на протоереј Миле Штрбевски, свештеник Љупче Миланов, протоѓаконот и Влатко Стоименов, отслужи Света Божествена Литургија во манастирскиот храм „Св. Ѓорѓи“ во Валандово.

 
Преподобна маченичка Параскева Петка
28.10.2016.

  

Sample Image

 

Sample Image

На празникот на преподобната маченичка Параскева Петка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Велес.

Преподобна Параскева (Петка)     27/10/2016

Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка во долгата низа години? На старост еднаш ѝ се јави ангел Божји и ѝ рече: „Остави ја пустината и врати се во твојата татковина, таму треба да ѝ го предадеш телото на земјата, а со душата ќе се преселиш кај Господ.“ Света Петка го послуша небесниот глас, ја остави својата омилена пустина и се врати во Епиват. Тука таа поживеа уште две години, пак во непрестајна молитва и пост и потоа го предаде својот дух на Бога. Се упокои во 9 век. Нејзините чудотворни мошти низ вековите беа пренесувани: во Цариград, во Трново, па пак во Цариград, па во Белград. Сега се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. Во Белгард постои вода (агијазма) на Света Петка, којашто чудотворно ги лечи сите болни што ѝ притекнуваат со вера во Бога и со љубов кон светителката.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 77 - 114 од 711