Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
 Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.
 


Осветување на црква на Педесетница
5.06.2012.
Sample Image
 

 

03.06.2012 - На денот кога се слави роденденот на Светата православна црква - Светата Педесетница , денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, годинава се  чествуваше и споменот на Светите цар Константин и царица Елена .

На овој ден беше осветен возобновениот манастир во месноста Честодубје во Вратница, Тетовско.

Осветувањето на манастирската црква започна со трикратен опход околу црквата на верниците и читање на евангелиските пораки. По симболичното затропување на вратата на манастирската црква, верниците влегоа внатре за да присуствуваат на подготовката на светиот престол.

Беше потпиешана повелбата, која потоа заедно со светото миро беше ставена во престолот. По чинот на осветување беше отслужена Света литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардаски г. Агатангел во сослужение со свештенослужители од полошко - кумановската епархија. На Светата Литургија кон насобраните верници Митрополитот Агатангел се обрати со кратко слово, а по причестувањето на дел од верниците Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.

Литургијата беше збогатена со велелепните звуци на тетовскиот хор „Менада“ под диригентство на доктор маестро Ивица Зориќ.

Денешното осветување на возобновениот манастир Свети цар Константин и царица Елена е најрадосен за сите вратничани бидејќи на него чекаат веќе 12 години од првата иницијатива да се изгради манастир на местото на вековните стари темели. На овој свет чин присуствуваа голем број верници од Вратница и околните села и градови, но и од дијаспосрата. Овој манастирски храм е возобновен со цел сите православни верници од овој крај,  а посебно оние иселените во другите земји да имаат свое духовно свратилиште.
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

 

 
Премиера на филмот „Пресвета Богородице, спаси нè“
28.05.2012.

 

Sample Image

 

На 26. 05. 2012 година (сабота) се одржа премиера на играно -документарниот филм Пресвета Богородице, спаси нè“, филм кој е во продукција на Повардарската епархија, а е снимен по повод 45-годишнината од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква. Премиерната проекција на филмот се одржа во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. Вмч. Пантелејмон во Велес. Ова е прв играно - документарен филм посветен на животот на Пресвета Богородица.
На премиерната проекција присуствуваа околу 300 гости, меѓу кои и митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и митрополитот Повардарски г. Агатангел, како и градоначалникот на општина Велес, г-дин Горан Петров, кои им се обратија на присутните гости.
По завршувањето на проекцијата пред присутните гости се обрати и актерката Весна Димитровска, која се јавува како режисер на филмот, а истовремено и го толкува ликот на мајката Божја.
Играно-документарниот филм „Пресвета Богородице
, спаси нè започна да се снима во август 2009 година токму пред велешката црква „Св. Вмч. Пантелејмон“.  Во него покрај Весна Димитровска играат и актерите Милица Стојановска, Роберт Вељановски, Катерина Шехтанска, Александар Ѓорѓиев,  Драган Миладинов, Роберт Ристов и други.
Филмот наскоро премиерно ќе биде прикажан на МТВ, а веќе е даден на титлување на неколку јазици и ќе биде прикажан на фестивали кои ја третираат оваа тематика.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 

 
Света архиерејска литургија, 27. 05. 2012
28.05.2012.

 

Sample Image

 

Во неделата посветена на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од Велес, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Свето Вознесение Христово
25.05.2012.

 

Sample Image
 

На празникот на Вознесението Христово, во храмот „Св. Спас“ во Гевгелија беше отслужена Света Архиерејска Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата. Голем број верници молитвено ја проследија Литургијата, а потоа беа прекршени славските лебови. Во предвечерејто на празникот Митрополитот Агатангел присуствуваше на вечерната богослужба во храмот посветен на овој празник во Велес.  

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image
 
 

 

Вознесение Христово     

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот Дух. А тие, кога се собраа, Го прашаа велејќи: Во ова време ли го востановуваш, Господи, царството Израилево? И Он им одговори: Не е ваше да ги знаете времињата или годините, што Отецот ги задржал во Своја власт; но ќе примите сила, кога врз вас ќе слезе Светиот Дух; и ќе Ми бидете сведоци и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата (Дела 1, 4 - 8). И веднаш, додека гледаа како се крева на небото, двајца мажи во бела облека, всушност ангели, благовестеа за Второто доаѓање на Христос на земјата. Наспроти упатството да не умуваат околу времињата на овие настани, кои се во Божја власт, во првите години па и векови по Вознесението, христијаните очекуваа самите да бидат очевидци на земјата на славната Парусија Господова.

 

 
Света архиерејска литургија
22.05.2012.
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 

На празникот - пренос на моштите на Светиот Николај, архиепископ Мирликиски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во село Клисура, Демир Капија.

 
Осветување на нов црковен објект
21.05.2012.

 

Sample Image
 
 
 Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ЛИТУРГИЈАТА И ОСВЕТУВАЊЕТО НА НОВИОТ ЦРКОВЕН ОБЈЕКТ

 

На 20. 05. 2012 година, во шестата недела по Воскресението Христово, во црквата „Свето Вознесение Христово“ во Велес се отслужи Света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион, архимандритот Нектариј и бројно свештенство од Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број жители на градот Велес, меѓу кои и градоначалникот на Општина Велес, г-дин Горан Петров, пратениците во Собранието на Р.М. г-дин Илија Димовски и г-дин Ѓорѓи Коџобашиев, претседателот на Советот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев, како и многу други претставници на општинските институции.

По завршувањето на Литургијата, Архиепископот, Митрополитите и свештенослужителите, заедно со присутните верници се упатија во дворот на црквата каде најпрво извршија водосвет, а потоа го осветија новиот црковно-административен објект при црквата „Свето Вознесение Христово“. Новиот црковен објект во кој се сместени канцеларии, трпезарија и кујна, се градеше скоро една година со средства од Повардарската епархија, како и со донации од верниците, а ќе има за цел да им овозможи подобри услови на верниците при извршување на црковните потреби и ќе придонесе да се избегнат зголемените материјални трошоци  при погребите  и одењето  по ресторани во чест на починатите.  Трпезаријата   има капацитет од 80 до 90 гости.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следна > Крај >>

Резултати 723 - 760 од 799