Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image
 


Божикно послание
4.01.2012.

† А Г А Т А Н Г Е Л

 

ПО МИЛОСТА БОЖЈА

МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ,

ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, ПО ПОВОД РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО - БОЖИК, ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА

 

Sample ImageВозљубени браќа и сестри!

Денес вечниот Бог се раѓа во времето. Бесплотниот се облекува во плот. Оној, Кој е зад границите на смртта, влегува во областа на смртноста. Денес, почнува крстниот пат Господов, ни се јавува жртвената, крстната божествена Љубов. Денес јаслите витлеемски ја претскажуваат онаа пештера, каде што ќе биде положен нашиот Господ Исус Христос, симнат од крстот по маченичката смрт... И сиот пат од животот Господов е исполнување на таа заповед за љубовта, која не знае за граници, за таа љубов, која својот живот го дава за своите ближни. Сите луѓе кои создавачкото Слово Божјо ги повикало кон постоење, биле Негови браќа и сестри, биле возљубени деца Божји, кои го изгубиле својот пат и кои Он дошол да ги побара.

Драги браќа и сестри!

Ние, како Христови следбеници, во денешниов празничен ден, можеме да го поставиме темелот на нашето лично покајание, па преку промена на мислите и срцата, да стапиме на патот Христов. Можеме со нови очи да се загледаме и со восхит да увидиме, дека Детето, родено во Витлеем е Живиот Бог, кој стана жив Човек заради нас и дека во тој Младенец се крие сета полнота на невидливиот и несфатливиот Бог. Да се радуваме и да Го воспеваме и ние денес Новородениот Христос, Кој се јави за да донесе меѓу луѓето мир, слога и братска љубов. Бог се симна на земјата за да му даде можност на човекот да се воздигне високо на небесата. Да се радуваме и веселиме зашто беа послушани од Бога молитвите наши и се исполнија зборовите на Отецот Небесен, искажани на нашите прародители Адам и Ева по нивниот престап, дека ќе дојде време кога ќе биде испратен Месија меѓу луѓето за да го помири со Бога грешниот човечки род. Да се радуваме и веселиме зашто Спасителот се роди преку непорочната Дева Марија и со тоа се исправи исконската неправда и се победи прародителскиот грев, кој се пренесува врз човечката природа од Адама, па сè до денес. На денешниов ден се роди долгоочекуваниот Емануил за кого пишуваа старозаветните пророци. Светна на хоризонтот ѕвездата што го најавуваше изгревањето на „Сонцето на правдата“. Се јави Утешителот на тие што страдаат, Избавителот на угнетените, Лекарот на болните, Надежта за правдољубивите и Востановувачот на еднаквоста меѓу луѓето во целиот свет.

Sample ImageВозљубени наши духовни чеда!

Во годината што изминува како македонски православни христијани имавме особена причина за радост и благодарење на Бога. Повардарската епархија на МПЦ и оваа година посвети огромно внимание на изградбата на нови и реновирањето на постојните духовни светилишта. Во градот Велес се пушти во употреба реновираната црква „Успение на Пресвета Богородица“, а се освети и новоизградената црква „Св. Петка“ во близина на манастирот „Св. Димитриј“. На камбанаријата на црквата во изградба, посветена на македонските просветители и учители рамноапостолните Св. Кирил и Методиј беа поставени новите црковни ѕвона, кои со своите велелепни звуци секојдневно го пренесуваат благословот Божји на жителите на нашиот град. Огромна е нашата радост што по еден подолг период интензивни подготовки се реализираше замислата за изградба на Болничка црква во градот Велес и затоа ја изразуваме нашата благодарност до сите оние, кои помогнаа да се оствари оваа дамнешна желба на велешките православни христијани. Во Кавадарци интензивно се работи на изградбата на новата црква посветена на Св. преподобна мајка наша Параскева, а во градот Неготино беа осветени возобновените конаци на манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“. Исто така на повеќе места низ градовите и селата од Повардарската епархија продолжуваат започнатите градежни зафати за изградба или реновирање на цркви, манастири, манастирски конаци и други придружни и помошни објекти.

Согледувајќи дека се наоѓаме во време на духовна криза, Повардарската епархија и оваа година сериозно се посвети на мисионерска и просветителска дејност, задржувајќи го континуитетот на своите редовни и периодични весници, списанија и книги, кои со својата извонредна духовна содржина, веруваме дека ќе придонесат за правилно воспитување на македонските православни христијани.

Ја користам оваа прилика да се заблагодарам на сите наши благочестиви христијани, кои преку донации на храна и облека го помагаат секојдневното нахранување на повеќе наши сиромашни браќа и сестри во Црковно-народната кујна во Велес. Благодатта на воплотениот Господ Исус Христос и љубовта на Бога Отецот и заедницата на Светиот Дух нека бидат со сите дарители, градители и украсители, кои со својот труд се вградуваат себеси како живи камења во Црквата Христова и како органи на Телото Христово, несебично работат за општото добро.

Возљубени чеда во Господа Исуса Христа!

Со овие желби и големи надежи ви го честитаме денешниот величествен празник и ви пожелуваме да го прославите во меѓусебен мир, љубов и разбирање. Срдечно ве повикуваме на денешниов радосен празник, со голема христијанска и евангелска љубов понизно да се поклониме пред Витлеемската пештера, со очите на просветениот дух да го видиме во јаслите новородениот Спасител и Месија, да му ги отвориме нашите души и срца, за да го примиме Неговото спасение и заедно со ангелите на небесата да запееме: „Слава му на Бога во височините и на земјата мир и меѓу луѓето добра волја“. Амин! 

 Христос се роди, навистина се роди…

 

 
Божикно издание на „Православна Светлина“
29.12.2011.

Sample ImageИзлезе од печат Божикното издание на списанието „Православна Светлина“.

Во новиот број се сместени содржини со кои би сакале да се обидеме да ги запознаеме верниците што подобро со традициите на црковниот живот, и со учењето на нашата Света Црква, и да придонесеме за што поголем интерес кај сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко, за практикување на нашата православна христијанска вера. Во рамките на овој број се обработени повеќе теми од нашата православна христијанска вера, а со посебен нагласок на празнувањето на Рождеството на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, Божик.

Се надеваме дека со ова Божикно издание на „Православна Светлина“, ќе ја зголемиме радоста која ја обзема секоја православна христијанска душа во овој дел од годината, кога го празнуваме раѓањето на Богочовекот Христос, Спасителот на светот.

Бесплатниот примерок од списанието можете да го најдете во сите цркви и манастири низ Повардарската епархија.

Со овој број ќе прославиме и еден јубилеј, а тоа е заокружувањето на петтата година од постоењето на ова списание.

 
Предавање на тема „Христијанство“
29.12.2011.

 

Sample Image

 

На покана на наставничкиот совет при Велешката гимназија, секретарот на Повардарската епархија, ѓакон Влатко Стоменов одржа предавање на тема „Христијанство“ пред учениците од IV година во Велешката гимназија. На предавањето, ѓаконот Стоименов ги запозна учениците со општи теми од Православието. Предавањето на ѓаконот беше во склоп на наставната програма по предметот филозофија, во делот посветен на религиите. Предавања од ваков тип се планирани и за во иднина.

 

 
Едиција „Библиски настани“ бр. 8
26.12.2011.
Sample Image
 

Излезе од печат осмиот број од илустрираната едиција „Библиски Настани“, со работен наслов Страшниот Суд, во кој е обработен расказот за пророкот Еремија.

Илустрираната едиција „Библиски Настани“ содржи 14 изданија, кои ќе се печатат во тираж од 10.000 броја, а ќе излегуваат од печат во определен временски интервал. Вакво илустрирано библиско издание се печати за првпат во историјата на издаваштво на Македонската Православна Црква, а досега не се испечатени слични изданија ниту во останатите православни цркви на Балканот.

 

 
 
Света Божествена Литургија, Росоман
26.12.2011.

 

Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски и Светиот свештеномаченик Александар, епископ Ерусалимски, Митрополитот Повардарски отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Света Троица“ во Росоман.

Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски     25/12/2011

Место на раѓањето и на службата на овој славен светител е островот Кипар. Роден е од прости родители, земјоделци, а и самиот беше и остана прост и смирен сѐ до својата смрт. Во младоста се ожени и имаше деца. А кога умре жена му, тој сиот се предаде на служба на Бога. Заради неговото особено благочестие беше избран за епископ на градот Тримифунт. Но тој и како епископ не го измени својот прост начин на живеење и околу својата стока и обработката на земјата се трудеше самиот лично. За себе многу малку употребуваше од стекнатото, поголемиот дел им го раздаваше на бедните луѓе. Со Божјата сила покажа големи чуда: низведе дожд во време на суша, го запре текот на реката, воскресна неколку мртовци, го исцели царот Констанс од тешка болест, ги виде и ги слушна ангелите Божји, проѕираше во тајните на човечките срца, многумина обрати во вистинската вера итн. Учествуваше на Првиот Вселенски Собор во Никеја и со своето просто но јасно исповедање на верата, како и со многубројните моќни чуда што ги изврши, голем број еретици ги врати во Православието. Беше облечен толку просто, што кога еднаш поканет од царот сакаше да влезе во царскиот дворец, војникот мислејќи дека е некој просјак му удри шлаканица. Кроткиот и незлоблив Спиридон му го заврти и другиот образ. Откако Го прослави Бога со многубројни чуда и на многумина им покористи поединечно, а и на целата Божја Црква, се упокои во Господ во 348 година. Неговите чудотворни мошти сега се на островот Крф и ден денес Го прославуваат Бога со многубројни чуда.

 

 
Свети Никола Мирликиски Чудотворец
20.12.2011.

 

Sample Image

 

„Вистината на сè како правило на верата, образец на кротоста и учител на воздржливоста те покажа на стадото твое; заради тоа си го придобил со смирението – возвишеното, а со сиромаштвото – богатството; оче свештеноначалниче Никола, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души“ (тропар на свети Никола Мирликиски Чудотворец).

На 19.12.2011 година го прославивме споменот на светиот Никола Чудотворец архиепископ Мирликиски, ревносниот поборник на вистината и учесник на Првиот вселенски собор. По тој повод, во храмот „Св. Никола Геракомија“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандрит Партениј, свештеник Љупчо Симиџиески, јеромонах Доситеј и ѓаконите Владо Недески и Васко Голабоски. На Литургијата присуствуваа мноштво верници, кои дојдоа да го прослават светиот Никола, чиј култ во Охрид, но и во цела Македонија, е многу голем. Митрополитот Агатангел се обрати кон присутните верници со пригодно слово и им подели нафора.

По завршувањето на Литургијата, свештенството се упати во резиденцијата на Митрополитот Тимотеј каде беше прекршен празничниот колач. Светиот Никола нека Ве чува на сите Ваши патишта и секогаш нека биде Ваш пример и заштитник. На многаја лета!   

Oвој славен светител, когошто и денес го слават по сиот свет, им беше единец син на своите богати и угледни родители, Теофан и Нона, жители на градот Патара во Ликија. Бидејќи им беше син единец даруван од Бога, тие Му го посветија на Бога, принесувајќи Му така дар. Знаењето за духовниот живот Св. Николај го стекна преку својот чичко Николај, епископот Патарски, и се замонаши во манастирот „Новиот Сион“, основан од тој негов чичко. По смртта на родителите Николај им го раздаде наследениот имот на сиромасите и ништо не задржа за себе.

Додека беше свештеник во Патара тој многу се прочу со делата на својата милостиња, иако ги криеше грижливо, за да го исполни зборот Господов: „Да не знае твојата лева рака што прави твојата десна рака“ (Матеј 6, 3). Кога се предаде на самотност и на безмолвие, мислејќи така да проживее до смртта, му дојде глас одозгора: „Појди на подвиг меѓу народот, ако сакаш да бидеш од Мене овенчан.“ Веднаш потоа според чудесната Божја Промисла беше избран за епископ на градот Мир во Ликија. Милостив, мудар, неустрашлив. Св. Николај му беше вистински добар пастир на своето стадо. За време на гонењето на христијаните под Диоклецијан и Максимијан го фрлија во затвор, но тој и во затворот ги поучуваше луѓето на законот Божји.

Присуствуваше на Првиот Вселенски Собор во Никеја и од голема ревност за вистината го удри еретикот Ариј. За ова дело го отстранија од Соборот и од архиерејската служба, сѐ додека на неколкумина од првите архиереи на Соборот не им се јавија Самиот Господ Христос и Пресвета Богородица и не го објавија своето благоволение кон Николај. Чувар на Божествената вистина, овој чудесен Божји светител беше и одважен заштитник на правдата меѓу луѓето. На двапати спаси по тројца луѓе од незаслужена смртна казна.

            Милостив, вистинољубив и праведен, одеше меѓу луѓето небаре ангел Божји. Уште за време на животот луѓето го сметаа за светител и го повикуваа на помош во маки и неволји и им се јавуваше во сон и на јаве на тие што го повикуваа, еднакво лесно дали се блиску или далеку, и им помагаше. Од неговото лице блескаше светлина како од лицето Мојсеево, па и со самата своја појава им носеше на луѓето утеха, мир и добра волја. На старост малку се разболе и се упокои во Господа, многустрадален и многуплоден, за вечно да се весели во Небесното Царство продолжувајќи да чудотвори на земјата, помагајќи им на верните и прославувајќи Го својот Бог. Се упокои на 6 декември 343 година.

Преземено од страната на Дебарско-кичевската епархија: www.dke.org.mk

 
<< Почеток < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Следна > Крај >>

Резултати 685 - 711 од 711