Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 


Втора статија од Богородичниот Акатист
16.03.2020.

 

Sample Image

 

На 13. 03. 2020 година, во петок од втората седмица од Великиот Пост, во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи втората статија од Богородичниот Акатист. На крајот на вечерните богослужби беа благословени и прекршени празничните лебови.

 

Sample Image

 

 
Светиот маченик Агатангел Битолски
11.03.2020.

 

Sample Image

 

 Sample Image На празникот на кој Светата православна црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, се отслужи Литургија на претходно осветени дарови во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Славе Јованов во сослужение на протоереј Тане Величковски, свештеник Димче Ставревски, свештеник Игор Пармачки, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

Со празнично слово и именденска честитка кон Митрополитот Агатангел, од името на целиот клир и целото патство на Повардарската епархија се произнесе свештеник Игор Пармачки, кој му посака на Митрополитот како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ, кој сите ние ќе го следиме.

По завршувањето на Литургијата беше осветен и прекршен славскиот колач и беше послужена трпеза на љубовта.

На многаја лета, владико свет!  

 
Недела на православието
9.03.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image Во Неделата на Православието, се отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј-ставрофор Горан Панзов, свештеник Јани Мулев, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

По Литургијата беше извршен молебен кој традиционално се извршува во Неделата на православието.

Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси.

 

 
Тодорова Сабота
9.03.2020.

 

Sample Image

 

 Sample ImageВо првата сабота од Великиот Пост, која православната Црква ја посвети на споменот на свети Теодор Тирон, беше отслужена Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј-ставрофор Борис Симоновски, свештеник Јани Мулев и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

Светата Литургија на Тодорова сабота, како  и секоја година, ја одбележаат големиот број верници кои доаѓаат во храмовите ширум Повардарската епархија да ги примат Светите Христови Тајни, па така и оваа година  во храмовите во градот Велес, пристапија речиси сите присутни верници кон светиот Путир, за да ги примат светите Тајни.

 
Aкатист на Пресвета Богородица
9.03.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image Во првиот петок од Великиот Пост на вечерната служба во црквите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, беше отслужена првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Останатите статии од Акатистот кон Пресвета Богородица ќе се служат на мало повечерие во секој нареден петок од Великиот Пост во храмовите „Успение на Пресвета Богородица“ и „Св. Кирил и Методиј“ во Велес.

 

 
Недела на Простувањето
2.03.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image Во Неделата на простувањето - Прочка, се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј Ристе Јанушев, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски, а присуствуваа голем број верници од Велес, кои молитвено побараа прошка од Бога. 

Со празнична беседа се обрати протоереј Ристе Јанушев, кој не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.
 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следна > Крај >>

Резултати 495 - 532 од 1531