Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 


Акатист кон Пресвета Богородица
23.09.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image

Во предвечерјето на празникот на Рождеството на Мајката Божја, Светата владичица наша Богородица, во храмот посветен на Нејзиното успение во Велес се отслужи Вечерна богослужба. На богослужбата, во присуство на многуброен народ, кој дојде на молитвено поклонение пред Мајката Божја, богослужеа свештеници од Велес, а во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На вечерната богослужба беше прочитан и Акатистот кон Пресвета Богородица. На крајот од Богослужбата беа прекршени и благословени славските лебови.

 

 
Ново издание од Повардарската епархија
20.09.2016.

Sample ImageСо благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготви и се испечати книгата „Светите и блажени јуродиви заради Христа“. Ова ново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ го преведе ѓаконот Бобан Ѓорѓиевски. Оваа книга е уште едно полезно и богоугодно четиво кое има за цел да ни го претстави подвигот на јуродивите светители, преку нивните житија.    

Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

Во прилог можете да го прочитате и предговорот на оваа книга.

Предговор

Според зборовите на великиот светител Серафим Саровски, никој не смее без призив од Светиот Дух да се зафаќа за овие три работи: за игуменство, за отшелнички живот и за јуродството заради Христа. Да се биде јуродив, т.е. доброволно да се прифати патот на лудоста заради Христос е огромен призив и подвиг, и не може секој да биде повикан за ова, ниту некој може по своја волја да стане јуродив. Во житијата на блажените јуродиви ќе најдеме зачудувачки и застрашувачки подвизи, кои се несфатливи за обичниот човек. Често пати ни доаѓа да се запрашаме, дали е навистина тоа можно? Дали навистина постоеле такви луѓе со таква сила на духот?

Житијата на светителите ни сведочат дека постоеле такви светители уште од првите векови, но ваквите светители ни денес не исчезнале од лицето на земјата. Нивното присуство во одреден историски контекст и простор е најсилна проповед за Евангелието на нашиот Господ и Спасител Исус Христос. Нивното прифаќање на Евангелието е слободно, затоа што тие се сосема бестрасни, целосно ослободени од било која страст, а постојано пред очите на светот се покажувале како да се грешни, сладострасни, за да не се случи некој да ја препознае нивната светост и да ги пофали. Нивниот живот е полн со откажувања, јуродивиот не се приврзува за ништо овде на земјава, ни со живеалиште, ни со луѓе, туку постојано е како скитник кој пророчки ги поправа грешниците, да се покајат и да се вратат на патот кон спасението. Тие се слободни од било какви ограничувања, било каква конвенционалност, било каква надворешна праведност и самозадоволност. Јуродивиот е бунтовник, провокатор, кој постојано бара од луѓето да се променат, кој не се задоволува од фарисејската вера, туку бара од нас, но и со својот пример покажува, дека не е доволно само да се нарекуваме христијани, туку мораме да се откажеме од својот егоизам, да се откажеме од приврзаноста кон земски работи, да се откажеме од угледот и од пофалбите на светот, ако сакаме да чекориме по патот Христов.

Нивниот животен пат е тесен и трнлив. Честопати се понижувани, тепани, клеветени, а тие сето тоа го прифаќаат како да се достојни дури и за нешто полошо. Кај нив нема себеоправдување, нема сентиментално сожалување ни себесожалување. Тие не се моралисти, но тоа не значи дека се неморални, туку со својот живот и однесување покажуваат дека во секој човек треба да го видиме образот Божји, дека секој човек е икона Божја, и затоа често јуродивите се во друштво со најдолниот општествен слој – со блудните, пијаниците, скитниците, често одат и во куќите на неморал, но таму не блудствуваат, бидејќи се бестрасни, туку ги приведуваат блудниците кон покајание. Па така, благодарение на нивните заложби и грижа, многу од тие девојки заминуваат на покајание во манастир, или стапуваат во брак.

Присуството на јуродивите во црква е вистинска соблазна за оние послабите, а тоа како воопшто да не ги допира нив. Со симболични дејства, со прекинување на Литургијата, со фрлање камења по црквите, тие со пророчки јазик им сведочат на верните да се разбудат од гревовниот сон, да се покајат, да станат уште подобри, но никако не им дозволуваат да бидат задоволни од себе, како фарисеи.

Оваа книга ја објавуваме бидејќи сметаме дека во неа може да се најдат скапоцени совети за нашиот пат кон Христос, но ја објавуваме со извесен ризик, бидејќи, кога почетник во верата ќе ја прочита оваа книга, сигурно ќе биде восхитен од овие примери, и од наивност ќе помисли дека и тој може тоа да го живее, па ќе почне да прави будалести работи, како оние од житијата на јуродивите. На крајот ќе заврши со разочарување. Затоа, на крај, уште еднаш би сакале да нагласиме дека, тешкиот подвиг на јуродивоста не е наш личен избор, туку е призив од Бога, но не кога и како што ние сакаме, туку само кога Бог ќе посака и на начин на кој Он ќе посака да повика некого. Молитвите и благословите на светите и блажени јуродиви светители да бидат со сите кои ги читаат нивните житија и се поучуваат од нив. Амин!

Митрополит Повардарски

+ Агатангел 

 

 
Ракополагање на ѓакон
19.09.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image На 18. 09. 2016 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од Велес, а молитвено присуствуваа голем број на верници. На оваа Литургија, Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел благоволи и го ракополжи најпрво во чин ипоѓакон, а потоа во чин ѓакон дипломираниот теолог, Никола Ѓеорѓиевски од Велес.

Во словото кое Митрополитот Агатангел го упати кон присутните, тој го претстави новиот ѓакон и му упати порака да ја сака својата Црква, својот народ и својата земја и со своите дела да биде пример за сите верни.

На новоракоположениот ѓакон Никола Ѓорѓиевски, кој е вработен во администрацијата на Повардарската епархија му посакуваме да долголетствува на полето Господово, и како што ревносно ги извршува своите досегашни административни задачи, со уште повеќе ревност да го шири и проповеда Словото Божјо и да ја чува и заштитува Светата православна вера.

На многаја лета!

 
Мало осветување на манастирот „Св. Атанасиј“ Удово
19.09.2016.

 

Sample Image

 

Sample ImageНа 17. 09. 2016 година, се изврши чин на мало осветување на манастирот „Св. Атанасиј“ во Удово. Осветувањето го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. По чинот на осветување, Митрополитот Агатангел подели благодарници на оние кои се вградиле во обновата на овој духовен дом.

 
Отсекување на главата на св. Јован Крстител
12.09.2016.

 

Sample Image

 

Sample Image Sample Image Чествувањето на Отсекување на главата на св. Јован Крстител, предвесник Господов, е празник кој торжествено го одбележува и прославува Македонската православна црква, а велелепниот манастир „Св. Јован Бигорски“ е духовниот центар на молитвеното заедничарење на голем број верни души на овој ден. Таму, секоја година, со голема радост и почит доаѓаат голем број на верници и посетители од разни националности и вероисповеди за да се помолат пред чудотворната икона на св. Јован Крстител. Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на Вечерната богослужба на која надлежниот Митрополит на Дебарско-кичевската епархија, г. Тимотеј изврши монашки потстриг на четири нови браќа во Бигорската обител, Мојсеј, Митрофан, Филарет и Ефрем.

Следниот ден  се отслужи Света Божествената Литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандритот Партениј и бројно свештенство од Бигорскиот манастир и Дебарско-кичевската епархија. На крајот од архиерејската Литургија, Архимандритот Партениј од името на целото братство на Бигорскиот манастир на Митрополитот Агатангел, како долгогодишен пријател на манастирот и редовен гостин на манастирските слави, му подари мошти од Светиот новомаченик Агатангел Битолски, чиешто име го носи.

Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител 11/09/2016

Ирод Антипа, синот на стариот Ирод, убиецот на Витлеемските младенци во времето на раѓањето на Господ Исус, беше господар на Галилеја во времето на проповедта на Свети Јован Крстител. Овој Ирод беше оженет со ќерката на арапскиот кнез Арета. Но бидејќи зол изданок од зол корен, Ирод ја протера својата законска жена и незаконски ја зеде за сожителка Иродијада, жената на својот брат Филип, којшто сѐ уште беше жив. Против ова беззаконие стана Свети Јован Крстител и силно го изобличи Ирод. Ирод го фрли во затвор. За време на еден пир во неговиот дом во Севастија Галилејска пред гостите играше Салома, ќерката на Филип и Иродијада. И пијан и занесен од таа игра, Ирод ѝ вети на танчерката дека ќе ѝ даде сѐ што ќе посака, па дури и кога би побарала половина од неговото царство. Наговорена од мајка ѝ, Салома ја побара главата на Свети Јован Крстител. Ирод нареди и му ја отсекоа на Јован главата во затворот, па му ја донесоа на Ирод на чинија. Учениците Јованови ноќе го зедоа телото на својот учител и чесно го погребаа, а Иродијада го избоде со игла Јовановиот јазик, а главата му ја закопа на некое нечисто место. Што стана понатаму со главата на Светиот Предвесник опишано е под 24 февруари. Но набрзо оваа група злосторници ги постигна Божја казна. За да ја измие честа на својата ќерка кнезот Арета удри со војска на Ирод и го порази до темел. Поразен Ирод беше осуден од кесарот Калигула на прогонство, најнапред во Галија, а потоа во Шпанија. Како прогонети Ирод и Иродијада живееја во беда и понижувања, додека земјата не се отвори и не ги проголта. Салома загина со зла смрт на реката Сикорис (Сула). Смртта на Свети Јован се случи пред Пасха, а празнувањето на 29 август е востановено затоа што тој ден е осветена црквата којашто на неговиот гроб ја подигнаа во Севастија Светиот цар Конастантин и неговата мајка, Светата царица Елена. Во таа црква се положени моштите на Јовановите ученици: Елисеј и Авдиј. 

 Повеќе информации на Бигорски.мк
 
Молебен за успешна школска година
9.09.2016.

 

Sample Image

 

На 09. 09. 2016 година кога Светата Православна Црква го празнува споменот на светиот маченик Фануриј (заштитник на учениците) во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата служеа свештенослужители од градот Велес, а во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По Литургијата се отслужи молебен за успешна школска година за Човекољубиот Господ, нашиот Спасител, да ги просветли сите ученици, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква. На молебенот на сите присутни дечиња во храмот им беше дарувана икона со ликот на Мајката Божја и на свети Фануриј, а на која беше испишана и молитвата за учење.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следна > Крај >>

Резултати 381 - 418 од 998