Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 


Став на Митрополитот Агатангел
12.03.2024.

Омаловажувањето на автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија

 Томосот за автокефалност на Македонската православна црква - Охридска архиепископја, на многумина во оваа држава им ги расипа плановите. Разумната братска постапка на Архиереите од Српската православна црква и на Неговата Светост, Патријархот г. г. Порфириј, им дојде некако неочекувано и изненадно, како гром од ведро небо. Невообичаено им беше два балкански православни народи да ја напуштат конфронтацијата и политичките притисоци и да се согласат да живеат во мир и со почит едни покрај други, како браќа и добронамерни соседи. Тоа како да не им беше предвидено во нивните „длабоки“ анализи и „непогрешливи“ планови и пресметки. Наеднаш, без никаква претходна најава, им пропадна целиот долгогодишен труд и напор. Откако изчезна сета пизма и конфронтација, која честопати е вообичаена за нашето поднебје, им се срушија основите на нивните пеколни и лицемерни намери во однос на конечното решавање на македонското национално и црковно прашање, кое за нас Македонците според нив треба и мора да биде губитничко. Ете, МПЦ - ОА доби целосна автокефалност, без никакви услови и пазарења, без никакви притисоци, отстапки и скриени затезни камати кои треба да дојдат на наплата во поблиска или подалечна иднина. Македонскиот народ, по долги години на негирања и понижувања, најпосле оствари една важна победа во борбата за зачувување на својот идентитет и на својата славна духовна историја. Сето тоа го остваривме со сопствени сили, со долгогодишна самопрегорна работа на нивата Господова, со цврста волја и огромно молитвено трпение на македонскиот народ и свештенство.

Повеќе...
 
Свети Агатангел Битолски
11.03.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот на кој Светата православна црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски, кој го носи името на овој маченик, отслужи Божествена архиерејска Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес во сослужение на бројно свештенство од Повардарската епархија.

Со празнично слово и именденска честитка од името на целиот клир и целото паство на Повардарската епархија се произнесе протоереј Русе Жекоски, кој му посака на Митрополитот Агатангел како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ.

По завршувањето на Литургијата беше осветен и прекршен славскиот колач и беше послужена трпеза на љубовта.

На многаја лета, владико свет!

 

 

 
Недела на блудниот син
4.03.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Неделата на блудниот син, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци.

 

 
Нови изданија од „Св. Ѓорѓи Полошки“
27.02.2024.

 

Sample Image

 

Возљубени,

Во овој подготвителен период пред Великиот Пост, со голема радост сакаме да Ве информираме дека го збогативме книжниот фонд на издавачката дејност на Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ со четири реизданија на книги, кои нашата читателска публика подолг временски период ги бараше. Станува збор за книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосих Исихаст“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Знаеме дека ова е радосна вест за многумина од Вас, а сите ние, кои под духовно водство на нашиот Митрополит Агатангел, како главен двигател на нашата издавачка дејност, работиме во оваа духовно-просветна дејност, во оваа прилика сакаме да ја изразиме својата благодарност до Вас и својата радост што нашиот македонски народ е Богољубив и е жеден за духовните поуки кои произлегуваат од житијата, подвизите и беседите на светиите и преподобните Божји угодници, кои ги подготвуваме на нашиот мајчин македонски јазик, во нашите книги.

Издавачката дејност на Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ е формирана во 2007 година, по иницијатива на нашиот Митрополит Повардарски г. Агатангел. Таа, до денес, ги оствари и потполно ги надмина замислите и очекувањата кои на самиот почеток ги имавме. Обедини многу луѓе во една благородна и просветна мисија, дел кои активно работат во нејзиниот состав, а најголемиот дел сте сите Вие, кои ги збогативте Вашите домашни библиотеки со нашите изданија во изминативе години, а со тоа ги поставивте темелите на Вашата домашна црква која ќе Ви биде голема помош за да го насочите Вашиот и животите на Вашите најмили во вистинскиот правец, кон светлината на Царството Небесно и кон Господ Исус Христос.

Новите изданија, како и досега, можете да ги порачате на телефонскиот број 043/221-231; на нашата е-пошта: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете ; како и на нашата ФБ страница.

Цената на новите книги изнесува:

„Старец Јосиф Исихаст“ 400 денари;

„Мојот живот со старец Јосих Исихаст“ 400 денари;

„Свети Нектариј Егински“ 400 денари;

„Давидов Псалтир“ 350 денари.

 
Недела на митарот и фарисејот
26.02.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Неделата на митарот и фарисејот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од гевгелиското архиерејско намесништво на епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово.

 

 
Седница на Епархискиот управен одбор
20.02.2024.

 

Sample Image

 

Денес, на 20.02.2024 година, во седиштето на Повардарската епархија во Велес се одржа редовна седница на Епархискиот управен одбор на Повардарската епархија. Со седницата раководеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а на истата беа усвоени Завршната сметка на Епархијата за 2023 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2024 година. На седницата беа дискутирани повеќе тековни теми од црковниот живот во Повардарската епархија.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 39 - 76 од 1531