Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

 
 


Св. Петка, 2015
10.08.2015.

 

Sample Image

 

Sample Image На 08. 08. 2015 год., на денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Св. преподобна маченичка Параскева Римјанка (св. Петка), во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот, свештенослужителите и верниците се упатија во црквата во изградба, посветена на преподобната маченичка Петка, кадешто во дворот на овој храм се изврши водосвет.

Во предвечерјето на празникот беше отслужена вечерна богослужба ширум храмовите низ Повардарската епархија. Во Велес традиционално беше отслужена вечерна богослужба во црквата „Св. Петка“, која како и секоја година беше масовно посетена од жителите на градот Велес кои дојдоа да и се поклонат на преподобната маченичка Параскева.

Св. преподобна маченичка Параскева Римјанка (св. Петка)

Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно ревнуваше да ги делотвори сите Божји заповеди. Со сведоштвото на нејзиниот вистински благочестив живот и вера упатуваше на патот на спасението и други. Кога ѝ умреа родителите, го раздаде имотот на сиромасите, а самата се замонаши. Како монахиња со уште поголем жар и ревност ја проповедаше верата во Христа не криејќи ја од никого, иако во тоа време римските власти крваво ја гонеа христијанската вера. Први за проповедање на забранетата вера Света Параскева ја обвинија зли Евреи. Ја изведоа на суд пред царот Антонин. Сите ласкања на царот не помогнаа ни најмалку да ја поколебаат Божјата слугинка во вистинитата вера. Тогаш ја подложија на огнени маки и ѝ ставија усвитен шлем на главата. Но Господ чудесно ја спаси и таа се избави и се оддалечи од Рим. Тргна од град во град да го обраќа тогашниот незнабожечки народ кон христијанското благочестие. Уште во два града беше изведувана пред кнезови и судии и истизавана за Господ, но притоа вршеше големи чуда со силата Божја и брзо се опоравуваше од маките. Како и секогаш, незнабожците нејзините чуда ги припишуваа на магии, а нејзиното опоравување на силата и милоста на нивните богови. Еднаш на кнезот мачител Света Параскева му рече: „Не ме исцелија твоите богови кнезу, туку мојот Христос, вистинскиот Бог“. Најпосле некој кнез Тарасиј ја уби со меч. Тоа беше славниот крај на многуплодниот живот на оваа светителка. Нејзините мошти подоцна беа пренесени во Цариград. Чесно пострада за Христа во 2 век.

 

 
Светиот пророк Илија
7.08.2015.

 

Sample Image

 

„Телото си му го покорил на умот, божествени пророче Илија, полагајќи ги во твоето срце искачувањата ревносно по скалила. Затоа си го изобличил и неправедниот цар, кога му ја пренесе заканата на гневот Божји, и безбожните свештеници си ги погубил со нож како неправедни, и сите си ги научил да викаат: Навистина единствениот Бог е Оној што Илија Го проповеда“ (литијна стихира од Вечерна на свети пророк Илија).

 Празнувањето на светиот пророк Илија и на преподобните пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, започна ден претходно, на 01 август 2015 година, со свечена Вечерна богослужба во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, Дарко Милев и Александар Матески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Александар Крстаноски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужен и парастос за сите оние кои ги положиле своите животи за зачувување на Црквата и Татковината.

 Празнувањето на овој голем христијански, но и државен празник, продолжи утредента со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, дарко Милев и Александар Матески, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконите Сашо Целески, Васил Ристовски и Александар Крстаноски. Во овој ден се возрадува и присутниот кичевски народ, кој доби нов духовен водач и учител. Имено, ѓаконот Александар Крстаноски беше ракоположен во свештенички чин од страна на нашиот надлежен Митрополит Тимотеј, а со тоа ја зеде врз себе и обврската и даде заклетва дека секогаш верно ќе и служи на Црквата и ќе се грижи за секоја му доверена христијанска душа. Отец Александар е роден во Кичево, каде и го завршува средното образование, а сега е дипломиран теолог, кој зад себе има и професорско искуство, како професор во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Моемнатално е и на постдипломски студии на Филолошкиот факултет во Скопје. Од името на нашиот Митрополит, како и од името на целата Епархија, му го честитаме свештеничкиот чин на отец Александар, со желби и молитви правилно да раководи со повереното му стадо и да се удостои за Царството Небесно.

 По завршувањето на Литургијата, беше прочитан и Молебен, упатен кон преподобните пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во кој ги повикавме да се застапат за нашите души и тела, да не чуваат на вистинскиот пат и секогаш да бидат наши застапници. По завршувањето на Литургијата, беше прочитано и Иленденското послание, испратено од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, во кое Архиепископот повика на единство во сите тешки моменти за нашиот народ, како и на зачувување на слободата, но не само на онаа земната, туку и зачувувањето на слободата која нашиот Творец ни ја даде при создавањето. 

Преземено од сајтот на Дебарско-кичевската епархија

 
Светиот Архангел Гавриил
7.08.2015.

 

Sample Image

 

На празникот на Светиот Архангел Гавриил, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија, отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на Светиот Архангел Гавриил  на Скопска Црна Гора.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

Овој голем Божји архангел се празнува на 26 март. На денешен ден пак, се слават и чествуваат неговите чуда и јавувања низ целата историја на човечкото спасение. Се смета дека оваа слава е востановена најпрво на Света Гора во 9 век, за време на царевите Василиј и Константин Порфирородните и на патријархот Никола Хрисоверг, а по повод јавувањето на овој архангел во една келија близу до Кареја, каде што со прст на камен ја испиша песната кон Пресвета Богородица „Достојно ест“. Заради овој настан таа келија и денес се нарекува келијата „Достојно ест“. Во оваа прилика се приспомнуваат и останатите јавувања на архангелот Гавриил: кога му се јави на Мојсеј кој во свое време го чуваше стадото Јоторово, а нему архангелот како на Божји избраник му соопшти како е создаден светот, кое Мојсеј подоцна и го запиша во Книгата на Постанокот; кога му се јави на пророкот Даниил и му ја објави тајната за идните царства и за доаѓањето на Спасителот; јавувањето на Света Ана кога ѝ благовестеше со ветувањето дека ќе Ја роди преблагословената и Пречиста Дева Марија; многукратното јавување на Пресветата Дева додека Таа пребиваше во храмот ерусалимски; кога му се јави на првосвештеникот Захариј и го извести за раѓањето на Св. Јован Предвесник и за казната на немост што ќе го постигне Свети Захариј затоа што не им поверува на зборовите на архангелот; кога повторно ѝ се јави на Пресветата Дева во Назарет и Ѝ благовестеше за зачнувањето и раѓањето на Господ Исус Христос; јавувањето на праведниот Јосиф; јавувањето на пастирите кај Витлеем; Му се јави и на Самиот Господ во Гетсиманската градина, кога Господ како човек беше поткрепуван од овој архангел пред страдањето; кога им се јави на жените Мироносици итн.

 
Божествена архиерејска Литургија
19.07.2015.
 
Sample Image
 
Sample Image Во седмата недела по Педесетницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на протоереј Ристе Јанушев, свештеник Борислав Бобевски, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.
 
Групна крштевка на реката Бабуна
19.07.2015.

 

Sample Image
 
 Sample Image

 

Sample Image

Повардарската епархија на 18. 07. 2015 година (сабота) по осми пат организираше бесплатно групно крштевање во водите на реката Бабуна во Велес. И оваа година имаше голем број луѓе кои доброволно пристапија на православната вера, примајќи ја Светата Тајна – Крштение. Оваа година бројот на оние кои пристапија кон Светата православна црква изнесуваше 28.

Чинот на осветување на водите на реката Бабуна и Светата тајна - Крштение го извршија протоереј Борис Симоновски, протоереј Ристе Јанушев и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

Чинот започна во 10 часот, а најпрво беше извршен чинот огласување, во кој свештенослужителите ги повикаа сите оние кои дојдоа за да се крстат да се откажат од сатаната и  од сите негови дела и да се соединат со Христа. Потоа сите заедно го прочитаа Символот на верата за да покажат дека веруваат православно.Откако беа осветени водите на реката Бабуна, огласените беа помачкани со елејот на радоста и еден по еден влегуваа во реката Бабуна и во името на Отецот и Синот и Светиот Дух трикратно беа потопени, го примија Светото Крштение и станаа членови на Светата Православна Црква.

 

 
„Православна светлина“ бр. 34
19.07.2015.
Sample Image
 
Излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.   Во овој 34-ти број се сместени повеќе наслови од нашата православна вера и живот. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.
 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 305 - 342 од 789