Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image
Sample Image
 


Света Божествена Литургија, Велес

 

Sample Image

 

Sample Image Во Неделата на Самарјанката, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св.вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од градот Велес. На Литургијата со празнично слово кон насобраните верници се произнесе протоереј Горан Панзов.

 
Осветување на крстилница во Градско

 

Sample Image

 

На 09. 05. 2015 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, изврши осветување на новоизградената крстилница при црквата „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Општина Градско.

 

 

Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image

 

 
Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (10.05.2015)
Sample ImageМакедонската Православна Црква – Охридска Архиепископија изразува длабока болка за загинатите припадници на безбедносните сили на Република Македонија, кои својот живот го положија во одбрана на нашата Татковина. Во овие денови на жалост, се молиме на распнатиот и воскреснатиот Христос, да ги успокои душите на починатите чеда свои, во место светло, спокојно и мирно.

Истовремено, духовно сострадувајќи со нивните родители, сопруги, деца, роднини и пријатели, стоиме бодро и Го молиме милостивиот Господ да им испрати дух на утеха за нивните најблиски.

Со силна надеж во Божјата милост и љубов кон нашиот народ и земја, упатуваме непрекинати молитви до Семилостивиот Бог за скорешно надминување на овие тешки и трагични состојби и за враќање на мирот и безбедноста кај луѓето.

Од Канцеларијата на САС на МПЦ

 
Ново издание од Повардарската епархија

 

Sample Image
 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготви и се испечати книгата „Богобарател“. Ова ново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ го преведе свештеник Јани Мулев. И ова најново издание на нашата издавачка дејност е прекрасно богоугодно четиво, кое го опишува патот и начините како да стигнеме до Бога.

Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 

Во прилог можете да го прочитате и предговорот на оваа книга.

 

Предговор на книгата „Богобарател“

Едно од најомилените четива, на секој почетник во верата, е секако, книгата „Богобарател“. На сите ни е познат примерот на овој поклоник, кој со Светото Писмо, Добротољубието и бројаницата во торба, патувал насекаде и разговарал со многу различни луѓе, па искуствата и знаењата кои ги стекнал од овие патувања и разговори ги преточил во оваа книга, во вид на разговори на поклоникот со својот духовник.

Книгата е пишувана на едноставен и разбирлив јазик, за да може секој да ја разбере. Наменета е особено на почетниците, на оние кои Го бараат Бога, кои тукушто зачекоруваат по патот кој води кон Христа во Црквата.

Главниот акцент на целата книга е ставен на Исусовата молитва. Наведени се начините, искушенијата и даровите кои го следат практикувањето на оваа молитва. Светиот Симеон Солунски препорачува, сите луѓе, и клирици и монаси и верници да се молат со оваа молитва.

Но, сепак, потребно е да бидеме многу внимателни. На почетокот од нашиот духовен живот потребно е најпрво да најдеме духовен отец - свештеник, кај кого ќе се исповедаме и со кого ќе се консултираме за сите прашања од духовниот живот: како да постиме, како да се молиме, кога и како да се причестуваме, кои книги да ги читаме итн. Ако со искреност и отворено срце пристапуваме, Бог ќе нѐ упати на вистинско место, и ако таков однос изградиме и со духовникот, полн со доверба, тогаш ќе поставиме здрав темел на нашиот духовен живот. Не е доволно само да читаме книги, и да постиме, па дури и само да се исповедаме, ако не доаѓаме на Литургија, ако не учествуваме во Литургијата, во животот на Светата Црква. Црквата е Тело Христово, во неа секогаш е присутен Бог, чие присуство го чувствуваме преку Неговата благодат, и не можеме да бидеме христијани, ако не сме присутни во храмот на Литургија. Тука е Бог со сите свои светии, со светите ангели, тука се извршува најголемото чудо - претворањето на лебот и виното во Тело и Крв Христови. Бог ги осветува даровите за да ни бидат нам од полза - откако со претходна подготовка ќе се причестиме, Телото и Крвта Христова да нѐ осветат целосно. Кога благодатта Божја ќе влезе во нас, ќе го почувствуваме тоа и како апостолите ќе Му речеме на Господа: „Господи, добро ни е да бидеме овде“. Во Црквата тоа го нарекуваме духовен опит.

Но, патот никогаш не е целосно рамен, и не е без сопки. Затоа е потребно и да читаме, па да учиме од духовниот опит на оние кои се позрели од нас, оние кои напреднале повеќе и повеќе се приближиле до Бога, а кои ги нарекуваме светители. Нивните примери и нивните поуки треба да ги следиме, и според нив да живееме, бидејќи тие во нивните животи го преточиле целото Евангелие.

Гледаме дека има многу луѓе кои ги бараат и читаат нашите изданија, но забележуваме дека многумина читаат, а не разбираат. Се соочуваат со непознати термини, потешка содржина, и поради ова тапкаат во место. Затоа, сите оние, кои имаат тешкотии во разбирањето на црковната литература, било да се работи за некој термин, или за содржината на книгата, слободно да им се обратат на нивните парохиски свештеници и од нив да бараат објаснување. Без раководител, секој може да залута во погрешна насока, погрешно да разбере многу значајни нешта.

Според примерот на светиот Силуан Атонски, малку да читаме, но многу да практикуваме. Она што ќе го прочитаме, да се потрудиме да го примениме во својот секојдневен живот. Да имаме свест деко во секој миг Господ е пред нас, дека ја знае секоја наша помисла, секој наш збор и секое наше дело, и на овој начин никогаш нема да згрешиме.

Господов благослов на сите оние кои започнуваат со духовниот живот и кои се трудат да напредуваат во него. Амин.

 

Митрополит Повардарски

+ Агатангел

 

 

 
Свечена литија (Еордија) во Струга

 

Sample Image

 

Нашиот верен народ отсекогаш имал голема почит кон светите маченици, кои ги посрамиле своите мачители и се закитиле со рајски венец. Меѓу неизбројното мноштво маченици во диптихот на светиите, кај нашиот народ особено се истакнува великиот маченик Георгиј, кој е славен и почитуван во многу домови, а и народот му посветил многу цркви и манастири, каде ќе може да ги принесува своите молитви кон него. Овој свет великомаченик се јавува и како заштитник на градот Струга, чиј централен храм и го носи неговото име. Затоа и прославувањето на свети Георгиј во градот Струга е толку свечено и торжествено.

Откако го прославивме споменот на свети Георгиј ден претходно, според одамна воспоставената традиција во Струга, празнувањето продолжи и наредниот ден на 07.05.2015 година. Прославата започна во утринските часови, кога во храмот „Св. вмч. Георгиј“, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофор Илија Танаскоски, свештениците Никола Христоски, Петре Бојчиноски, Васко Голабоски, Љупчо Бакрачески и Димитрија Павлески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верните со пригодно слово, во кое повика на подвиг и исполнување на Божјите заповеди, за да можеме да го поминеме нашиот живот плодотворно, онака како што е случајот и со светите маченици. 

Во вечерните часови повторно се собравме во Струга за да му оддадеме почит на Маченикот. Откако беа пречекани моштите на свети Георгиј од манастирот во Рајчица, беше отслужена свечена Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Партениј,  протоереј-ставрофорите Илија Танаскоски и Сашо Богданоски, протоереите Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, еромонахот Макариј, свештениците Никола Христоски и Роберт Илијевски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Вечерната, беше отслужена и Панихида за сите порано починати ктитори, свештеници и за сите оние кои дале придонес за развојот на храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Струга. По ова, Митрополитот Агатанел се обрати кон многубројниот верен народ со пригодно слово, во кое ја истакна важноста, но и неопходноста од Христовото воскресение за светот и човековиот род, притоа повикувајќи на учество во радоста на Воскресението. Потоа сиот верен народ, кој се собрал од сите краишта на нашата држава, предводен од свештенството, а украсен и наоружан со светите мошти на Великомаченикот и неговата чудотворна икона, се упати на свечена литија (еордија) низ градот Струга, насекаде пеејќи пофални песни за светиот Георгиј и објавувајќи го Христовото Воскресение. Литија беше збогатена со звуците на Градскиот оркестар на град Скопје, а најмладите членови на КУД „Илинден“ Струга, облечени во народни македонски носии, ја украсија литијата фрлајќи разнобојни цветови кон моштите на светиот Георгиј. Оваа година, чест да ги носат моштите имаа: г-дин Владимир Кутановски, г-дин Антон Миса, г-дин Доне Прентоски и г-дин Трпе Дејкоски.

Веста е преземена од сајтот на Дебарско-кичевската епархија, кадешто можете да ја погледнете фотогалеријата, а исто така за повеќе информации за овој свет чин можете да го посетите и сајтот на Бигорскиот манастир.

 
Светиот великомаченик Георгиј

 

Sample Image
 

 Sample Image На празникот на Светиот великомаченик Георгиј - Ѓурѓовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во валандовското село Пирава. На Литургијата сослужуваа повеќе свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата.

На Литургијата присуствуваа голем број верници од Пирава и околните села кои традиционално го празнуваат Ѓурѓовден и како слава на селата во кои живеат.  Присутните верници се причестија со Светите Христови дарови, а по завршувањето на Литургијата беше осветен и празничен колач за здравје и спасение на верниците.

 

Светиот великомаченик Георгиј    

О

вој славен и победоносен светител беше роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострада за Христа, а мајка му се пресели во Палестина. Кога порасна, Георгиј отиде во војска и во својата дваесетта година го стекна чинот трибун и како таков служеше при царот Диоклецијан. Кога овој цар започна страшно гонење на христијаните, Георгиј истапи пред него и одважно исповеда дека е христијанин. Царот го фрли во затвор, па нареди нозете да му ги стават во клади, а на градите да му положат тежок камен. Потоа нареди и го врзаа на тркало под кое имаше штици со големи клинци и така го вртеа додека целото тело не му се направи една голема рана. По ова го закопа во ров, така што надвор од земјата му беше само главата и го остави во ровот три дена и три ноќи. Потоа со помош на некој магионичар му даде да испие смртоносен отров. Но при сите овие маки Георгиј непрестајно Го молеше Бога и Бог веднаш го исцелуваше и на големо одушевување на народот, го спасуваше Својот маченик од смртта. Кога Св. Георгиј воскресна и еден мртовец, тогаш многумина ја примија верата во Христа. Меѓу овие беше и царевата жена Александра и главниот жрец Атанасиј, земјоделецот Гликериј, и Балериј, Донат и Терин. Најпосле царот ги осуди Свети Георгиј и својата жена Александра на смрт со меч. Блажената Александра издивна на губилиштето пред да ја убијат, а Свети Георгиј го убија во 303 година. Безбројни се чудата што се јавија на неговиот гроб. Многубројни се и неговите јавувања во сон и на јаве на многумина коишто го спомнуваат и ја бараат неговата помош до денешен ден. Сиот разгорен од љубов кон Господ Христос, Свети Георгиј без тешкотии остави сѐ заради својата љубов: чин, богатство, царски почести, пријатели и сиот свет. За оваа љубов Господ го награди со венец на невенлива слава на небото и на земјата и со живот вечен во Своето Царство. И го дарува со сила и власт да им помага на оние што го слават и призиваат неговото име во бедите и неволјите.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 229 - 266 од 690