Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
ФОТО МАТЕРИЈАЛ ОД ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛЕС
Sample Image
Sample Image
Sample Image
Sample Image
Sample Image
 


Свети Константин Кавасила
2.11.2015.

 

Sample Image

 

Неизброен е бројот на светиите, запишани во диптихот, но и незапишани, кои светата Црква, научена од Светиот Дух, ги прославува, а преку нив Го велича и Троичниот Бог. Многумина останале и по долго време непрославени, но, никогаш не биле заборавени од светата Црква Христова, а и Самиот Бог ги воздигнувал и возвеличувал  на разни начини. 

И денешниот ден (31.10.2015 година) е еден од тие денови кои се потврда на горенапишаното, зашто денеска за првпат на толку свечен и торжествен начин беше прославен прочуениот Охридски архиепископ, светиот Константин Кавасила, кој никогаш не бил заборавен, но и никогаш не бил толку прославен. Имено, денеска, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, го прославивме споменот на свети Константин, со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, архимандритите Нектариј и Партениј, протоерите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески, Стевчо Тошевски и Игор Никовски, еромонахот Макариј, свештениците Васко Голабоски, Љупчо Симиџиоски, Ромео Петрески, Димче Азески, Ѓорѓи Блажески и Љупчо Бакрачески, протоѓаконите Сашо Ристов, Николче Ѓурѓиноски и Влатко Стојменов и ѓаконите Сашо Целески и Христијан Костоски. По завршувањето на Литургијата беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Иларион, во име на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, кој поради отсуство не можеше да присуствува на Литургијата, ја прочита беседата со која Архиеписокопот ги поздрави верните чеда на Македонската православна црква. По Литургијата, беше промовирана и новата книга, посветена на светиот Константин Кавасила, а промотор на книгата беше дипломираниот теолог Виктор Недески, кој воедно е и автор на книгата.

Повеќе информации на сајтот на Дебарско -кичевската епархија.

 
Групна венчавка
2.11.2015.

 

Sample Image

 

На 31. 10. 2015, ден сабота, во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес, се одржа осма по ред групна венчавка, на која 3 двојки ја крунисаа љубовта со Божји благослов.

Со молитва за здравје, потомство и мирна и совршена љубов се до судниот ден, тие го добија Божјиот благослов за својот брак. Кумови, деца, внуци, пријатели и голем број посетители го исполнија храмот. Чинот на Светата тајна – брак го извршија Протоереј Ристе Јанушев, свештеник Мики Миовски, и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски. Господ нашиот Бог, по застапништвото на Пресветата Владичица наша Богородица, на нововенчаните брачни парови да ги утврди нивните домашни цркви и да ги утеши во староста.

 

Sample Image

 

 
Преподобна маченичка Параскева Петка
30.10.2015.

 

Sample Image

 

Sample Image

На празникот на преподобната маченичка Параскева Петка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци.

Преподобна Параскева (Петка)     27/10/2015

Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка во долгата низа години? На старост еднаш ѝ се јави ангел Божји и ѝ рече: „Остави ја пустината и врати се во твојата татковина, таму треба да ѝ го предадеш телото на земјата, а со душата ќе се преселиш кај Господ.“ Света Петка го послуша небесниот глас, ја остави својата омилена пустина и се врати во Епиват. Тука таа поживеа уште две години, пак во непрестајна молитва и пост и потоа го предаде својот дух на Бога. Се упокои во 9 век. Нејзините чудотворни мошти низ вековите беа пренесувани: во Цариград, во Трново, па пак во Цариград, па во Белград. Сега се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. Во Белгард постои вода (агијазма) на Света Петка, којашто чудотворно ги лечи сите болни што ѝ притекнуваат со вера во Бога и со љубов кон светителката.

 

 
Божествена Литургија во Валандово
26.10.2015.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

Во 21 недела по Педесетницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово. На Литургијата сослужуваа протоереј Миле Штрбевски, отец Љупче Миланов, отец Мишо Тодоров, отец Русе Жекоски и ѓакон Васил Ристовски.

 
Осветување на црквата „Св. Петка“ во Кавадарци
19.10.2015.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

Градењето на нови Божји храмови, македонскиот православен народ отсекогаш го разбирал како градење на својот национален идентитет и на својата совесна христијанска личност. Македонецот уредно се грижи за зачувување на наследеното, но и за преземање нови творечки потфати во слава на едниот вистински и жив Бог.

Преку изградбата на нашите духовни светилишта добронамерните ктитори и градители, преку делата на своите раце, со својот труд и посветеност се вградуваат и себеси како живи камења во Светата Црква Христова.

Sample Image Осветување на новоизграден храм е торжество кое ја радува секоја христијанска душа, го радува секое православно битие, и го утврдува и унапредува православниот поредок. Доколку, пак, во изградбата на православниот храм се вградат и мирјани, подеднакво со црковните лица, со својот личен подвиг и пример, дотолку е поголема радоста за Мајката Црква, бидејќи тие, од тој момент, широко ги отвориле портите на своите срца за да може Христос во нив да се всели и да биде вечен патеводител во нивниот живот, во кој ќе успее да изроди уште многу добродетелства.

Таква црковна симбиоза и такво заедничарење, таков ревносен пример за свештенодејствувањето, како епархија, имавме последниве години во градот Кавадарци. Таму целиот град, предводен од неколку ктитори: Фени индустри, Кожувчанка, Општина Кавадарци и Градба промет, а под духовно водство на Митрополитот Агатангел, успеа да се обедини околу една цел, изградба на импозантен и велелепен храм кој ќе биде духовен и естетски симбол на Кавадарци.

Кавадарчани, предводени од овие ктитори, неуморно и бескомпромисно пристапија кон остварување на оваа цел, па така, можеме да кажеме дека во релативно краток временски период од само пет години, успеаа и да ја остварат зададената цел.

Па така на 18. 10. 2015 година, исполнети со духовна радост, во присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, надлежниот Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, како и бројно свештенство и монаштво на Повардарската епархија и на целата Света Македонска црква, се изврши осветувањето на храмот „Света преподобна Параскева“ во Кавадарци.

Торжествувањето започна ден претходно, кога Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи вечерна богослужба. Следниот ден, веднаш по пречекот на Неговото Блаженство и Митрополитите, започна чинот на осветување на храмот, кое покрај многубројните кавадарчани, молитвено го проследија и Претседателот на Република Македонија, г-дин Ѓорѓе Иванов, министерот за финансии и вицепремиер, г-дин Зоран Ставревски, министерката за култура, г-ѓа Елизабета Канчевска Милевска и претседателката на Комисијата за верски односи, г-ѓа Валентина Божиновска.

По осветувањето на црквата, со одлука на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква Охридска Архиепископија, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ги додели следниве црковни одличија:

Орден од прв ред на Македонската православна црква за г. Константинос Даскалакис, генерален менаџер на Фени Индустри, за  големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од прв ред на Македонската православна црква за г. Митко Јанчев, генерален менаџер на Кожувчанка, кој беше и претседател на иницијативниот одбор во изградбата на црквата, за   исто така големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од втор ред на Македонската православна црква за Општина Кавадарци, предводена од градоначалникот Александар Панов, за  големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од втор ред на Македонската православна црква за г. Никола Наумов, генерален менаџер на ГП Градба Промет, изведувач на градежните работи, исто така за големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од трет ред на Македонската православна црква за компанијата Кав Комерц од Кавадарци, за  големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од трет ред на Македонската православна црква за ЈП Комуналец од Кавадарци, за  големата поддршка во изградбата на овој храм;

и Орден од трет ред на Македонската православна црква за г. Трајче Ристовски – Зуко, за големата поддршка во изградбата на овој храм;

Покрај одличјата на Светиот Синод на Македонската православна црква, црковни одличија додели и Повардарската епархија, односно Митрополитот Агатангел и тоа ордени за црковни заслуги за фирмите: ДОО Кожувчанка, Метал Апостолов, Бадев, ЦМЦ Екокон, Слога – пром, Хотел Фени, Трасер, Урбан Инвест, сите од Кавадарци, како и за г-дин Константинос Даскалакис, г-дин Димо Голчев и архитектот на оваа прекрасна црква, г-дин Трајче Грков.

Инаку црквата според архитектонската форма преставува граден крст во правоалогно пространство, градена е од клесан камен во византиски стил, со четири помали куполи и една поголема централна купола. Од северната и јужната страна на црквата поставени се два параклиси посветени на Св. Јован Крстител и Св. Климент Охридски. Покрај црквата на нејзината југозападна страна е поставена камбанарија со придружен објект, помошни црковни простории.

Целиот комплекс на црквата е со зафатнина од 9000 м2, од кои околу две третини е облагородена зелена површина.

Осветувањето беше пренесувано во живо на Македонската телевизија.

 
Интервју со Митрополитот Агатангел за „Вечер“
16.10.2015.

ИНТЕРВЈУ СО МИТРОПОЛИТОТ ПОВАРДАРСКИ Г. АГАТАНГЕЛ

Во Кавадарци ќе блесне храмот „Св. Преподобна Параскева“

Sample ImageНовиот храм кој кавадарчани го посветија на заштитничката на градот, Света Петка, ќе биде осветен в недела на 18 октомври. Во византиски стил, како што доликува на традицијата, во центарот на Кавадарци, со благослов на МПЦ ја изгради искусната тајфа на мајсторот Ристо Гроздановски од Мала Преспа, Албанија составена од деветмина мајстори специјалисти за ѕидање со камен. Токму новата црква е поводот за разговор со надлежниот архиереј на Повардарската епархија, митрополитот Агатангел.  

Ваше преосвештенство може ли најпрво да ни објасните која била Св. Петка и што значи да се биде светител?

Преподобната мајка наша Параскева - Петка е родена во Рим од благочестиви родители, кои ревносно ги исполнувале христијанските заповеди. Од најрано детство Параскева била подучувана во Христовата спасоносна наука, а кога научила да чита, Светото писмо било нејзиното омилено четиво. Таа уште од мала помагала во домот Божји, па честопати во тишината од храмот се оддавала на молитви и славословија кон Бога. Кога починале нејзините родители, младата Параскева одлучила целиот свој имот наследен од нив да го раздели на сиромаси и да се замонаши. Откако се замонашила, ослободена од земните грижи, со голема ревност му служела на Бога и го проповедала Воскреснатиот Христос на незнабожците. Иако во тоа време христијанството било жестоко прогонувано од римските државни власти, младата проповедничка Параскева, со својата проповед и вистинољубие многумина привела кон верата во вистинскиот Бог. Нејзиниот мисионерски успех не останал незабележан и од нечестивите владетели, кои имале многу неуспешни настојувања за да ја повредат и да ѝ наштетат на светителката, но исто така безбројни биле и Божјите чуда преку кои била заштитувана и избавувана од многу невољи и опасности. Сепак, во 140 г. по Рождеството Христово, преподобната мајка наша Параскева - Петка била удостоена со маченичка смрт и нејзината душа се населила во блажените почивалишта на небесата, од каде го продолжила своето молитвено застапништво пред престолот на Севишниот Бог за оние кои сесрдно ја бараат нејзината помош и закрила. Православните христијани преку духовен подвиг, кој подразбира постојано покајание, чинење на добри дела и раснење во заедницата на љубовта, напредуваат кон совршенството Божјо, односно кон светоста. „Бидете свети, како што е свет вашиот Отец Небесен" е директна заповед и насока од Господа Исуса Христа кон Апостолите. Апостолите, пак, ваквиот спасоносен наук ѝ го пренеле на Црквата и на нејзините членови. Луѓето, кои по милоста Бо'ја вкусиле од Неговото совршенство ние ги нарекуваме светители. Светителите се урнекот на кој ние овдешните христијани се угледуваме. Тие постојано ни сведочат дека спасението и избавувањето од прегратките на гревот, односно достигањето на личноста Христова се реални и остварливи за секој од нас посебно. „Еден е свет, Господ Исус Христос", а преку Него и во Него сиот народ Божји се здобива со светост по благодат. На светост е повикан секој христијанин, кој примил Свето крштение, светоста е достапна за секој кој има волја да истаре во љубовта и милосрдието кон својот ближен.

Што ќе преставува храмот „Св. Преподобна Параскева" за православните Кавадарчани?

Животот на св. Параскева - Петка за нас христијаните е скапоцен извор за духовна поука. Само од овие неколку зборови со кои претходно го прераскажавме во кратки црти нејзиното житие, согледуваме дека токму храмот Божји е вистинското училиште за верата и побожноста и дека тој истовремено е и лечилиште за човечките душевни и телесни слабости. Храмот е Божјиот дом, во него невидливо присуствува Бог Кој е извор на сите добродетели. Храмот е местото каде се облагородува духот и срцето човечко. Овде се наоѓа вистинското училиште кое на семејството може да му подари добри и вредни деца, на општеството милосрдни и правдољубиви членови, а на татковината чесни и родољубиви граѓани. Храмот е местото каде се учат и утврдуваат верата и љубовта, чистотата и моралот, добрината и правдата, милосрдието и добрите дела. Без овие доблести човештвото не може да постои. Затоа блажени се оние луѓе, наши сакани и ценети браќа и сестри, кои жртвуваат дел од себе за подигање и за одржување на Божјите храмови. Рековме дека храмот Божји не е само училиште на духот и на срцето, туку е и лечилиште за сите човечки слабости. Во храмот се извршуваат величенствените и спасоносни Христови тајни, како што се покајанието, исповедта, причеста и др. Преку нив верните добиваат утеха и олеснување на своите маки, болки и страдања. Преку овие Свети тајни слабите стануваат силни, а сиромашните духовно богати. Преку нив насилниците се скротуваат, горделивите се смируваат. Тие му даваат сила на немоќниот човечки дух за да извршува величенствени духовни подвизи. Во храмот се здобива духовното совршенство и светоста. Свети и чисти се молитвите и на светата преподобна Параскева - Петка. Безброј ќе бидат луѓето кои со нејзиното молитвено посредување ќе излегуваат од храмот душевно и телесно излекувани, исполнети со духовна радост. Оти и за време на нејзиниот земен живот најсаканото дело ѝ било да им прави добро на ближните и да им помага на оние што страдаат.

Која е Вашата порака до жителите на Кавадарци?

Драги браќа и сестри Кавадарчани! Потребно е почесто да го посетуваме Божјиот храм поради поука и благослов. Само оние кои морално се подигаат и се изградуваат во Божјиот храм, ќе расцветаат во вистина, ќе здобијат христијански добродетели и благодатни дарови. Секој човек токму во Божјиот храм ќе најде тивко пристаниште за спасение и избавување од свирепите животни бури. Овде е местото за наше духовно богатење. Секоја недела и секој празник ревносно да доаѓаме во новоосветениот храм и пред сé на Бога да му благодариме за сите добрини што од Него ги добиваме и да го измолиме она што ни е потребно во животот. Тука, во храмот со детска чистота да му ги искажеме на Бога сите свои неволји, болки и страдања, целосно да му го откриеме срцето на Бога. Таа и таквата молитва сигурно ќе ја придобие Божја милост и Неговата семоќна благодат.

Возљубени Кавадарчани! Господ Бог нека Ви подари љубов, добра мисла, мудрост, знаење и цврста вера налик на овој велелепен Божји храм, кој очекуваме да се претвори во цврста духовна тврдина и отворена книга на Божјите вистини. Во оваа наша добра намера нека ни помогне и посредништвото и молитвеното застапништво на света преподобна Параскева - Петка, која никогаш низ вековите не ги оставила без нејзина помош оние кои сесрдно ја молеле.

Божјиот благослов нека биде со сите Вас сега и секогаш и во вечни векови. Амин!

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 229 - 266 од 742