Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image
Sample Image
Sample Image
 


Света Божествена Литургија 16. 08. 2015

 

Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image

 

Во 11та Недела по Педесетницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на протоставрофор Славе Јованов, свештеник Драги Гаштарски и ѓакон Васил Ристовски, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 
Завршено реновирањето на административната зграда
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Заврши целосното реновирање на седиштето на Повардарската епархија во градот Велес, при што е извршено комплетно реновирање на административната зграда (надворешна термоизолација, замена на постоечките врати и прозори, замена на целата водоводна и електрична инсталација, замена на покривот, целосно реновирање на санитаријата, како и ентериерно преуредување).
 
 
Sample Image

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Поставување крст на параклисот „Св. Наум“

 

Sample Image

 

Sample Image На 10 август 2015 година, се освети и постави крстот на параклисот „Св. Наум Охридски“ , при црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. Чинот на осветување на новопоставениот крст го извршија протаставрофор Славе Јованов, свештеник Драги Гаштарски и свештеник Игор Пармачки.

 
Св. вмч. Пантелејмон, 2015

 

Sample Image

 

Sample Image На 8 и 9 август 2015 година, Велес го чествуваше споменот на својот патрон и заштитник, светиот великомаченик Пантелејмон. По шести пат чествувањето на овој празник беше одбележано и како официјален празник на градот Велес, откако со одлука од Советот на град Велес, празникот на Светиот вмч. Пантелејмон почна да се чествува како официјален празник на градот, и покрај тоа што жителите на градот Велес неговата закрила ја чувствуваат многу одамна, за што сведочи и изградбата на Соборниот храм на Повардарската епархија, посветен на овој светител, по чии молитви, градот бил спасен од страшната чума која се појавила во XIX век.

Празнувањето започна со Вечерна Богослужба на која голем број верници од Велес молитвено го просеа застапништвото пред Бога од светиот вмч. Пантелејмон, нивниот закрилник. Празнувањето продолжи со Духовна академија на која најпрво присутните ги поздрави градоначалникот на општина Велес г. Славчо Чадиев, а потоа со пригоден говор до присутните се обрати Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Потоа следуваше настап на црковниот хор, кој исто така го носи името на патронот на градот, а по велелепните звуци од нашите хористи беше изведена монодрама за Велес на актерката Весна Димитровска-Бобевска. На Вечерната богослужба присуствуваа и градоначалникот на Велес Г-дин Славчо Чадиев, советниците од Општината, како и голем дел од претставниците на институциите од градот.

Утредента на самиот празник, како централен настан на празнувањето, беше отслужена Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од целата епархија. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го потстрижа во чин чтец, студентот на теолошкиот факултет Љупче Игновски од Велес. На Литургијата присуствуваа голем број верници од Велес, а и по нејзиното завршување, не престануваа реки од народ да се движат кон Соборниот храм  за да му се поклонат на својот закрилник, светиот Пантелејмон.

Кратко житие на Светиот великомаченик Пантелејмон

Родум од Никомидија, од мајка христијанка и татко незнабожец. Мајка му се викаше Евула, а татко му Евсторгиј. Како момче ја изучи лекарската наука. Свештеникот Ермолај го повика кај себе, го научи на верата во Христа и го крсти. Пантелејмон чудотворно излечи еден слеп когошто другите лекари залудно го лечеле: го излечи со името на Христос и го крсти. Од завист лекарите го обвинија дека е христијанин, па Пантелејмон излезе на суд пред царот Максимијан. „Со телото застана пред земниот цар, а со умот стоеше пред Царот небесен“. Тој слободно изјави дека е христијанин и пред очите на царот излечи еден фатен човек од долгогодишна болест. Ова чудо ги привлече кон Христа многубројни незнабожци. Царот го подложи Пантелејмон на маки, но Господ му се јави на светителот неколкупати и го избави цел и неповреден. Тогаш пострада и Свети Ермолај заедно со Ермип и Ермократ. Кога беше осуден на смрт, Пантелејмон клекна на молитва. Во тој миг џелатот го мавна со меч по вратот, а мечот се скрши како да беше од восок. И џелатот не можеше да го погуби додека светителот не ја заврши својата молитва и самиот не рече да го заколат. Неговите мошти станаа исцелителни. Свети Пантелејмон беше заклан под некоја маслинка, којашто потоа целата се закити со плод. Името Пантелејмон значи „семилостив“. Семилостивиот Бог ја прими неговата праведна душа и го прослави меѓу Своите големи светители. Овој прекрасен маченик пострада чесно за Христа во својата младост, на 27 јули 304 година. Свети Пантелејмон се повикува при молитвите на водоосветување и елејоосветување (осветување на масло) заедно со Свети Ермолај и останатите бесребреници и чудотворци. Најубавиот храм посветен на овој светител се наоѓа на Света Гора.

 

 
Св. Петка, 2015

 

Sample Image

 

Sample Image На 08. 08. 2015 год., на денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Св. преподобна маченичка Параскева Римјанка (св. Петка), во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот, свештенослужителите и верниците се упатија во црквата во изградба, посветена на преподобната маченичка Петка, кадешто во дворот на овој храм се изврши водосвет.

Во предвечерјето на празникот беше отслужена вечерна богослужба ширум храмовите низ Повардарската епархија. Во Велес традиционално беше отслужена вечерна богослужба во црквата „Св. Петка“, која како и секоја година беше масовно посетена од жителите на градот Велес кои дојдоа да и се поклонат на преподобната маченичка Параскева.

Св. преподобна маченичка Параскева Римјанка (св. Петка)

Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно ревнуваше да ги делотвори сите Божји заповеди. Со сведоштвото на нејзиниот вистински благочестив живот и вера упатуваше на патот на спасението и други. Кога ѝ умреа родителите, го раздаде имотот на сиромасите, а самата се замонаши. Како монахиња со уште поголем жар и ревност ја проповедаше верата во Христа не криејќи ја од никого, иако во тоа време римските власти крваво ја гонеа христијанската вера. Први за проповедање на забранетата вера Света Параскева ја обвинија зли Евреи. Ја изведоа на суд пред царот Антонин. Сите ласкања на царот не помогнаа ни најмалку да ја поколебаат Божјата слугинка во вистинитата вера. Тогаш ја подложија на огнени маки и ѝ ставија усвитен шлем на главата. Но Господ чудесно ја спаси и таа се избави и се оддалечи од Рим. Тргна од град во град да го обраќа тогашниот незнабожечки народ кон христијанското благочестие. Уште во два града беше изведувана пред кнезови и судии и истизавана за Господ, но притоа вршеше големи чуда со силата Божја и брзо се опоравуваше од маките. Како и секогаш, незнабожците нејзините чуда ги припишуваа на магии, а нејзиното опоравување на силата и милоста на нивните богови. Еднаш на кнезот мачител Света Параскева му рече: „Не ме исцелија твоите богови кнезу, туку мојот Христос, вистинскиот Бог“. Најпосле некој кнез Тарасиј ја уби со меч. Тоа беше славниот крај на многуплодниот живот на оваа светителка. Нејзините мошти подоцна беа пренесени во Цариград. Чесно пострада за Христа во 2 век.

 

 
Светиот пророк Илија

 

Sample Image

 

„Телото си му го покорил на умот, божествени пророче Илија, полагајќи ги во твоето срце искачувањата ревносно по скалила. Затоа си го изобличил и неправедниот цар, кога му ја пренесе заканата на гневот Божји, и безбожните свештеници си ги погубил со нож како неправедни, и сите си ги научил да викаат: Навистина единствениот Бог е Оној што Илија Го проповеда“ (литијна стихира од Вечерна на свети пророк Илија).

 Празнувањето на светиот пророк Илија и на преподобните пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, започна ден претходно, на 01 август 2015 година, со свечена Вечерна богослужба во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, Дарко Милев и Александар Матески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Александар Крстаноски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужен и парастос за сите оние кои ги положиле своите животи за зачувување на Црквата и Татковината.

 Празнувањето на овој голем христијански, но и државен празник, продолжи утредента со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, дарко Милев и Александар Матески, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконите Сашо Целески, Васил Ристовски и Александар Крстаноски. Во овој ден се возрадува и присутниот кичевски народ, кој доби нов духовен водач и учител. Имено, ѓаконот Александар Крстаноски беше ракоположен во свештенички чин од страна на нашиот надлежен Митрополит Тимотеј, а со тоа ја зеде врз себе и обврската и даде заклетва дека секогаш верно ќе и служи на Црквата и ќе се грижи за секоја му доверена христијанска душа. Отец Александар е роден во Кичево, каде и го завршува средното образование, а сега е дипломиран теолог, кој зад себе има и професорско искуство, како професор во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Моемнатално е и на постдипломски студии на Филолошкиот факултет во Скопје. Од името на нашиот Митрополит, како и од името на целата Епархија, му го честитаме свештеничкиот чин на отец Александар, со желби и молитви правилно да раководи со повереното му стадо и да се удостои за Царството Небесно.

 По завршувањето на Литургијата, беше прочитан и Молебен, упатен кон преподобните пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во кој ги повикавме да се застапат за нашите души и тела, да не чуваат на вистинскиот пат и секогаш да бидат наши застапници. По завршувањето на Литургијата, беше прочитано и Иленденското послание, испратено од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, во кое Архиепископот повика на единство во сите тешки моменти за нашиот народ, како и на зачувување на слободата, но не само на онаа земната, туку и зачувувањето на слободата која нашиот Творец ни ја даде при создавањето. 

Преземено од сајтот на Дебарско-кичевската епархија

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 191 - 228 од 679