Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 


Aкатист на Пресвета Богородица
26.02.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image Во првата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, како и секоја година присуствуваше на Великопосните богослужби, како и големите повечерија со канонот на Св. Андреј Критски, кои се служат секој ден. Во првиот петок од Великиот Пост на вечерната служба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ беше отслужена првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

 
Литургија на претходно осветени дарови
26.02.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image Во петок од првата седмица Митрополитот Агатангел во параклисот „Св. Гаврил Велички“ присуствуваше на Утрена богослужба со великопосни часови и чиноначалствуваше на Литургијата на претходно осветени дарови.

 

 
Недела на Простувањето
20.02.2018.

 

Sample Image

 

Sample ImageВо Неделата на простувањето - Прочка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата присуствуваа голем број верници од Велес, кои молитвено побараа прошка од Бога. 
Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

 

 

Проповед на неделата на простувањето – Прочка

        

            Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Амин.

            Sample ImageВозљубени чеда на нашата Света Македонска Црква. Бог, Спасителот наш Исус Христос благоизволи и ние Македонците, православниот род во светот, да примиме православие од големиот Христов апостол Павле, апостолот на незнабожците. Апостолот, кој благата вест најпрво ја донесе во Македонија, го просветли нашиот Македонски народ и ја покрсти нашата мајка, првата православна Македонка, Лидија, жената која прва го прими христијанството во Македонија. Токму оттогаш, ние, како народ сме повикани кон спасение и кон ветените идни Божествени убавини.

            Возљубени мои духовни чеда,

денес е празникот на љубовта. Ова е последната подготвителна недела од која треба да почне Великиот пост. Ова е Недела на простувањето, во која треба да си подадеме рака еден на друг, недела на помилувањето и затоа ја нарекуваме и недела на љубовта. Само ако имаме доволно љубов можеме да му речеме на братот: „прости ми брате, на сестрата – прости ми сестро“, како и на и на сите оние кои на некој начин нè повредиле. Но, најголема љубов возљубени мои, треба да имаме кон нашиот непријател. Како што Христос Спасителот наш, им прости на своите непријатели додека беше распнат на крстот и рече: „Прости им Отче, не знаат што прават“. Ете, тоа е вистинската љубов, тоа е вистинското сакање, тоа е вистинското подавање рака на човештвото за да го избави од калта. Затоа беше распнат нашиот Господ Исус Христос, за да нè спаси нас и од првородениот грев и од гревот кој го носиме во себе, бидејќи ние луѓето сме подложни на гревот. Затоа Бог нè подготвува за Великиот пост со подготвителните недели. Првата недела беше „Неделата на митарот и фарисејот“, каде Бог нè подготвува за нашето смирение. Сите ја знаеме параболата за митарот и фарисејот. Едниот – митарот, застанува побожно во црквата и ревносно се моли: Боже биди милостив кон мене грешниот, а другиот – фарисејот со дигната глава гордо се фали пред Бога. Затоа Спасителот на крајот од оваа парабола вели: „Му се прости на оној кој понизно ја наведна главата и исповеда дека е грешен“. Втората подготвителна недела е неделата на „Блудниот син“, каде што едниот син залудно го троши богатството на својот татко, а другиот останува при татка си. Откако блудниот син развратно потроши сè што има, се врати при татка си и му рече: „Прости ми татко згрешив пред тебе и пред небото, не сум достоен да се наречам твој син“. Токму ова е пример за покајание драги мои. Оти како што вели и Светото Писмо: „Тој син, мртов беше и оживе“. Така и нашиот Спасител бара од нас да се покаеме за да ни прости, како што ѝ прости на блудницата, на блудниот син, на Ниневјаните како народ.          

Повеќе...
 
Сретение Господово
16.02.2018.

 

Sample Image

 

 Sample Image На празникот Сретение Господово Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така Митрополитот Агатангел ги освети и благослови црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија.

 

 
Свети Трифун
16.02.2018.

 

Sample Image

 

 Sample Image На 14.02.2018 година, на денот кога го празнуваме Претпразненството на Сретение, како и споменот на светиот маченик Трифун, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи  света архиерејска Литургија во храмот „Св. Петка“ во Кавадарци. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и лозјето.
 

Светиот маченик Трифун     14/02/2018

Sample ImageРоден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка слезе од умот и со тоа го фрли царот во голема жалост. Ниеден лекар не можеше да ѝ помогне на лудата Гордијана. Тогаш демонот прозборе преку девојката и рече дека освен Трифун никој не може да го истера. После многумина Трифуни ширум царството, по Божја Промисла го повикаа и овој млад Трифун. Го доведоа во Рим и тој ја исцели царската ќерка. Царот му подари многубројни дарови, а тој на враќање им ги раздели на сиромасите. Потоа ова свето момче продолжи да чува гуски и да Му се моли на Бога. Кога се зацари христоборниот Декиј, Свети Трифун беше малтретиран и свирепо измачуван заради Христа. Но тој со голема радост ги поднесе сите мачења, велејќи: „О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!“ Маките не му наштетија ни малку и најпосле мачителите го осудија на смрт со меч. Му се помоли на Бога и издивна во 250 година.

 
Свети три ерарси
13.02.2018.

 

Sample Image

 

На 12.02.2018 г., во храмот Светo Благовештение во Прилеп, торжествено беше одбележан празникот Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов).

Со Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити: Преспанско-пелагонискиот г. Петар, Дебарско-кичевскиот г. Тимотеј, Повардарскиот г. Агатангел, Преосветениот Епископ Хераклејски г. Климент, високопреподобниот Архимандрит Никола (Трајковски), протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, протоереј-ставрофор Никола Христовски, игумен Агатон, протоерите Илчо Смилески, Златко Ангелески, Влатко Ристески, протоѓаконите Антонио Дујовски и Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Тони Кузмановски.

Повеќе информации на сајтот на Преспанско-пелагониската епархија .

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 153 - 190 од 943