Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Одбележување на празникот на патронот на МПЦ
7.12.2011.

 Sample Image

П

рославата на празникот на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент, Охридскиот Чудотворец , започна со свеченост во Македонската Православна Богословија која го носи името на овој голем македонски светител.

На свеченоста по повод патронатот на богословијата присуствуваше Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, кој е и ректор на Богословијата, Митрополитите Полошко-кумановски г. Кирил, Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Преспанско-пелагониски г. Петар.

Одбележувањето на празникот започна со Вечерна богослужба во храмот „Св. Спас“ во Драчево, со која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско - Кичевски г. Тимотеј, а потоа во капелата во Македонската богословија се  одржа духовна академија и настапи хорот при богословијата.

 

 
Воведение на Пресвета Богородица
6.12.2011.

 

Sample Image

 

Н

а празникот на Воведението на Пресветата Мајка Божја во светиот храм, во црквата  „Рождество на Пресвета Богородица“ во селото Богородица беше отслужена Света Божествена Литургија.  Со Литургијата чиононачалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во сослужение на бројно свештенство на гевгелиското намесништво на Повардарската епархија.

Во својата празнична беседа, Митрополитот беседејќи за значењето на овој празник, со оглед дека одминува првата недела од Божикните пости ги повика верниците да ја запазат не само телесната димензија на постот, туку и духовната димензија и да се посветат вистински на молитвата и воздржувањето од лоши мисли и дела.

 


 

 

К

ога Пресвета Дева Марија напоSample Imageлни три години од раѓањето, нејзините свети родители Јоаким и Ана ја доведоа од Назарет во Ерусалим, за да ја предадат, според своето ветување, на служба на Бога. Од Назарет до Ерусалим има три дена пат, но одеа на богоугодно дело и патот не им беше тежок. Се собраа и мнозина роднини на Јоаким и Ана за да земат учество во таа свеченост, во којашто невидливо учествуваа и ангелите Божји. Напред одеа девиците со запалени свеќи во рацете, потоа Пресветата Дева, водена од едната страна од Јоаким, а од другата од Ана. Беше украсена со царска благолепна облека и со украси, како што ѝ прилега на царска ќерка, на невеста Божја. Зад нив одеа многубројни роднини и пријатели, сите со запалени свеќи. Пред храмот имаше петнаесет скалила. Родителите Ја кренаа Дева на првото скалило, а Таа тогаш сама брзо се искачи на врвот, кај што Ја дочека првосвештеникот Захарија, таткото на Св. Јован Предвесник. Кога првосвештеникот Ја зеде за рака, Ја воведе не само во храмот туку и во Светињата на светињите, каде што никој никогаш не влегуваше, освен архиерејот. Св. Теофилакт Охридски вели дека Захарија бил „надвор од себеси и обземен од Бога“ кога Ја воведувал Дева во најсветото место во храмот, зад втората завеса, поинаку не би можела да се објасни оваа постапка. Во онаа прилика родителите на Дева Марија според Законот, Му принесоа жртви на Бога примија благослов од свештеникот и се вратија дома, а Пресветата Дева остана при храмот. Таа пребиваше во храмот цели девет години. Родителите Ја посетуваа често додека беа живи, особено блажената Ана. А кога нејзините родители беа повикани да се престават кај Бога, Пресветата Дева остана сираче и не сакаше до нејзина смртта да се оддалечува од храмот ниту да стапи во брак. Бидејќи тоа беше спротивно на Законот и на обичајот во Израилот, кога наврши дванаесет години му ја дадоа на Св. Јосиф, нејзиниот роднина од Назарет, за под вид на свршеница да живее со него во девственост и привидно да го задоволи Законот. Зашто во тоа време не се знаеше во Израилот девојките да се заветуваат на девственост до крајот на животот. Пресвета Дева Марија беше прва таква доживотно заветувана девојка и Нејзе потоа Ја следеа незнајно мнозинство девственици и девственички.

 

 

 
Архиерејска Литургија
2.12.2011.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На 02. 12. 2011 година (петок), Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во новоосветената црква „Св. Петка“ во Велес.

 
Видео - Награда за животно дело на г. Агатангел
28.11.2011.
 
 
Св. Григориј Палама, Архиерејска Литургија - Струмица
28.11.2011.
 
Sample Image
 
На празникот на Свети Григориј Палама, Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на Светата Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во Струмица, на која чиноначалствуваше Митрополитот Струмички г. Наум.
 
Архангел Михаил, Архиерејска Литургија
24.11.2011.

 

Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Ахиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и свештенослужители од Велес.

 
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Следна > Крај >>

Резултати 1445 - 1459 од 1459