Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Ново издание од Повардарската епархија
24.01.2013.
 
Sample Image
 
Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, увидувајќи го големиот интерес кај читателите, се испечати реиздание на книгата за животот и делото на преподобниот отец Свети Серафим Саровски.
 
Sample Image
 
Предговор на книгата „Свети Серафим Саровски“

Во деновите кога се подготвуваме за прослава на Великиот празник – раѓањето Христово, но и во близина на денот кога го славиме денот на преподобниот Серафим Саровски (2/15 јануари), токму во овој период излегува од печат книгата за Великиот Серафим. Слободно можеме да го наречеме велик, затоа што нема таков православен верник во светот, кој не чул за светиот Серафим. Неговата слава се рашири низ целиот свет, насекаде се служат служби во негова чест за неговиот празник, се издаваат книги со неговото житие, поуки и чудеса, се сликаат икони и фрески со неговиот лик, се градат и храмови посветени на него. А и како да не биде велик, кога уште од детска возраст, кога неговите врсници си играат со играчки, тој толку Го возљубил Бога, што уште од тогаш се посветил на Бога, со сето свое срце, со сета своја душа, со сиот свој разум, со сето свое битие? Неговата љубов кон Бога и кон молитвата го поттикнала на големи подвизи, живеел во општожитие, како затворник, како отшелник, претрпел разни маки, бил претепан од разбојници, но сето тоа го претрпел, како безгласно јагне, кое оди на колење, и на тој начин, под влијание на тие искушенија и страдања, се испекол како најчиста просфора, како цврст дијамант, како најблескаво злато. Постанувајќи храм и харфа на Светиот Дух, како труп околу кого се собираат орлите, така и неговата ќелија – како нова Витезда – станала претесна за да ги собере стотиците верници кои секојдневно доаѓале кај него: некои за помош, некои за молитва, исповед, совет, исцеление, благослов пред некоја одлука итн., и секој го добивал она што го барал од него, според верата. Толку многу се прочул по својот свет живот, дарот на чудотворство и прозорливост, што од сите делови на Русија доаѓале кај него луѓе, меѓу кои имало од сите општествени слоеви, од сите професии, а отецот сите ги примал подеднакво. При една таква посета на Мотовилов кај старецот, во Црквата ни остана сведоштво за целта на нашиот живот – стекнувањето на Светиот Дух. Мотовилов имал прилика да го види дејството на благодатта во старецот, видел со свои очи што значи да се биде сад на Светиот Дух, ја видел силата на молитвата и соединетоста со Бога на овој свет старец, и откако го запишал овој настан и дијалогот со старецот, на сета Црква ì оставил големо поучно дело.
Светителите се како благомирисни цветови на вечно младата, и секогаш во цутот на својата младост – Светата Православна Црква, а нивниот мирис ги привлекува пчелите – верниците, кои, пак, хранејќи се со поленот (поуките) од овие цветови (светители), произведуваат пресладок мед – добри дела и личносна преобразба. Така и овој благоухан цвет од Русија ги привлече срцата на многумина од сиот свет. Читајќи го неговото житие не можеме да останеме рамнодушни, не можеме а да не го засакаме, не можеме да му одолееме на духовниот живот, па така некои, вдахновени од неговиот живот, стануваат монаси, некои, пак, стапуваат во брак, но повторно живеат според поуките и примерот на овој велик старец.
Во чест на преподобниот Серафим посветивме два параклиса: еден параклис се наоѓа во Кочанско, а вториот е параклисот во Митрополитската резиденција во населбата Отовица, покрај Велес, кој се наоѓа во завршна фаза на фрескоживописување. Неодамна беше изграден и параклис во манастирскиот комплекс „Свети Јован Бигорски“, каде што, по Божја промисла и благослов, а и по волја на светителот, беше донесено парче од неговите свети мошти.
Па така, имајќи го за свој закрилник и молитвеник пред престолот Божји, да се потрудиме што повеќе да го почитуваме светиот Серафим, да го читаме неговото житие и да се поучуваме од него, да го славиме неговиот празник, да градиме цркви, манастири и параклиси во негова чест, да сликаме икони и фрески со неговиот лик, а Бог, по неговите свети и чудотворни молитви, да нè исцели и помилува, и да го преобразува и води нашиот народ кон единство со Бога, со цврста и непоколеблива вера и љубов кон Него. Амин!

Митрополит Повардарски
+Агатангел
 
Sample Image
 
Богојавление - Водици!
19.01.2013.
 
Sample Image
  
Sample Image
БОГ СЕ ЈАВИ!

Прославата на празникот на Богојавлението во Велес, започна со Света Божествена Литургија во храмот „Св. Спас“, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на целото свештенство од Велес. Потоа, од храмот „Св. Спас“ беше формирана литија до мало мовче од каде што се изврши осветувањето на водите на реката Вардар и беше фрлен чесниот и животворен крст во водите.     

Традиционално секоја година велешани масовно присуствуваат на осветувањето на водите и фрлањето на животворниот крст, а секоја година голем е бројот на оние коишто се фрлаат во студените води на реката Вардар за да го фатат крстот. Оваа година се постигна рекордна бројка од 108 млади луѓе кои влегоа во водите на реката Вардар за да го фатат крстот за здравје и спасение. Годинава, крстот го фати 47-годишниот Иванов Горан од Велес, кому ова му беше прво фаќање на чесниот и животворен крст. Нему Митрополитот Повардарски, Господин Агатангел му ја подари Библијата и златен крст, а десетина други спонзори му подарија други пригодни дарови. На осветувањето на водата на реката Вардар оваа година покрај многубројните велешани традиционално присуствуваше и градоначалникот г-дин Горан Петров и пратениците од Велес.
Ден пред големиот христијански празник Богојавление - Водици, пак, на празникот наречен Водокрст се изврши големиот Богојавленски водосвет. Оваа година осветувањето на водите се изврши во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, каде во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел се отслужи Света Василиева Литургија, а потоа свештениците ја осветија водата за здравје и спасение на верниците.
 
Бог се јави!
19.01.2013.
Sample ImageКога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на тоа го означи со примајќи Крштение на Јордан. Како што вели Свети Кирил Ерусалимски: „Почеток на светот е водата, почеток на Евангелието е Јордан“. Кога Исус Христос се крштеваше во водите на Јордан, на светот му се објави онаа тајна која во Стариот Завет само се навестуваше, за која во Мисир и во Индија единствено се баснословеше: тајната на Божествената Троица. Отецот му се јави на сетилото за слух, Духот на сетилото за вид, а Синот дури и на сетилото за допир. Отецот го изговори Своето сведоштво за Синот, Синот се крсти во вода, а Светиот Дух во вид на гулаб лебдеше над водата. И кога Свети Јован Крстител посведочи и рече за Христа: „Еве го јагнето Божјо кое на Себе ги зеде гревовите на светот“ (Јован 1, 29) и Го потопи и Го крсти во Јордан, со ова се укажа на Христовата мисија во светот и на патот на нашето спасение. Зашто Господ ги зеде врз Себе гревовите на родот човечки и под нив умре (пототпувањето) и оживе (излегувањето од водата); а и ние мораме да умреме како стар и гревовен човек, а да оживееме очистени, обновени и преродени. Тоа е Спасителот и тоа е патот на спасението. Празникот Богојавление (на грчки Теофанија) се нарекува и Просветлување. Зашто настанот на Јордан нѐ просветлува, прво: покажувајќи ни Го Бога како Троица еднобитна и неразделна. И второ: бидејќи секој од крстените во вода се просветлува бивајќи восиновен од Отецот на светлината, со заслуга на Синот, со силата на Светиот Дух.
 
Соопштение
15.01.2013.

 

Sample Image

 

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

 
Обрезание на Господ Исус Христос
15.01.2013.
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го чествува Обрезанието Христово и споменот на Св. Василиј Велики, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде во сослужение на свешетенослужители од Велес и во присуство на многумина верни ја благослови Новата година.


Sample ImageОбрезание на Господ Исус Христос
Во осмиот ден по раѓањето Божествениот Младенец Го донесоа во храмот и според постоечкиот закон во Израилот, како што беше од времето на Авраам, Го обрезаа. Тогаш Му го дадоа името Исус, онака како што Ѝ благовестеше на Пресветата Дева архангелот Гавриил. Старозаветното обрезание е предобраз на новозаветното Крштение. Обрезанието на Господ покажува дека Тој на Себе прими вистинско човечко тело а не привидно, како што подоцна учеа еретиците. Уште Господ е обрезан и затоа што сакал да се исполни целиот Закон, којшто Самиот го дал преку Пророците и Праотците. Откако ја исполни таа заповед од Законот, во Својата Црква Христос ја замени со Крштението. „Зашто во Исуса Христа ниту обрезанието има некаква сила ниту необрезанието, туку новата твар“ (Гал. 6, 15), објавува апостолот. (Во црковното богослужење овој Господов празник нема ниту претпразненство ниту попразненство).


Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски
Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св. Григориј Богослов и Јулијан, подоцна цар отстапник. Во зрелите години се крсти на реката Јордан заедно со својот поранешен учител Евул. Беше епископ на Кесарија Кападокиска речиси десет години, а својот земен живот го заврши кога наполни педесет години од раѓањето. Голем поборник на Православието, голем зрак на морална чистота и набожна ревност, голем богословски ум, голем устроител и столб на Божјата Црква - Василиј се нарекува Велики со полна заслужност. Во црковните богослужби најчесто е нарекуван пчела на Црквата Христова, која им дава мед на верните и осило на еретиците. Сочувани се многубројни дела на овој отец на Црквата: апологетски, богословски, подвижнички и канонски; и литургија наречена според неговото име. Василиевата литургија се служи десет пати во годината, и тоа: на 1 јануари, наспроти Божик, на Велики Четврток и на Велика Сабота. Свети Василиј се упокои мирно на 1 јануари 379 година, кога се пресели во Царството на својот Господ
Преданието за „Василопитата” или лебот на свети Василиј Велики
Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики (330-379) стана Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој беше многу алчен и груб човек, имаше обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот. Кога на свети Василиј му јавија дека епархот повторно доаѓа, тој побара од богатите луѓе во Кеасрија да го донесат сиот свој накит и златници. Кога епархот пристигна, свети Василиј го пречека и му го понуди богатството. Епархот се изненади и по некое чудо се засрами, така што одби било што да земе, ниту пак го ограби градот. Тој никогаш повеќе не се ни врати, ниту пак им досадуваше на верните од градот. Свети Василиј остана со сиот накит и златници токму на Новогодишната вечер не знаејќи што на кого му припаѓа. Тогаш просветлен од Господ, тој ги замоли готвачите да направат мали лебови за секој верник. Во секој од лебовите тој стави нешто накит и златници. На денот на Новата Година кога сите луѓе дојдоа во црква, тој на секого му даде по едно лепче. Тоа што секој го имаше најдено во лепчето беше токму тоа што претходно го имаше дадено. За спомен на овој настан до ден денес се практикува на денот на свети Василиј Велики, односно на Новата Година (по стар календар) да се меси лепче со паричка во него. Лепчето се разделува така што првото парче е наменето за спомен на Господ наш Исус Христос, второто за Пресвета Богородица, третото за свети Василиј Велики. Понатаму лепчето се разделува на присутните. Оној кој ќе ја најде паричката го добива благословот на свети Василиј Велики за претстојната година.
 
Божикна забава
10.01.2013.
 
Sample Image
 
Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и оваа година во рамките на соработката на Повардарската епархија и здружението на деца заболени од церебрална парализа од Велес, Повардарската епархија организираше Божикна забава за овие дечиња. На ова дружење присуствуваше Митрополитот Агатангел кој го благослови овој собир, а присуствуваше и градоначалникот на Општина Велес, кој ја поздрави оваа благородна активност. На оваа средба настапи новиот црковен хор при Повардарската епархија. На забавата сите дечиња кои беа присутни, како и оние кои не беа во можност да присуствуваат добија пакетчиња од Повардарската епархија. Оваа средба беше петта по ред, а е со тенденција да продолжи и во иднина.
 
 
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следна > Крај >>

Резултати 1331 - 1368 од 1490