Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 


Осветување на нова митрополитска зграда
22.11.2011.

 повеќе информации за овој настан

Sample Image

 

Во рамките на свеченостите по повод тридецениската архиерејска служба на митрополитот Тимотеј со Дебарско-кичевската епархија, вчера беше осветен новиот митрополитски административен центар, кој се наоѓа во стариот објект на основното училиште „Свети Климент Охридски“

 

Sample Image

 

Одбележувањето на 30-годишнината од интронизацијата на митрополитот Тимотеј започна со утрена богослужба и Литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид. Со богослужбата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на сите членови на Светиот архиерејски синод на МПЦ. По овој повод, дебарско- кичевската епархија со орден од прв ред „Свети Наум Охридски“ одликува повеќе црковни лица и граѓани што го помогнале нејзиниот развој. Највисокото епархиско одликување им припадна на архиепископот г. г. Стефан, митрополитот Горазд, академиците Цветан Грозданов и Петар Илиески и познатите стопанственици Никола Матлиески, Трифун Костовски, како и Градимир Цветковиќ.

Свеченостите продолжија со осветување на новиот Митрополитски административен центар, односно старата зграда на основно училиште „Свети Климент“ што во февруари оваа година со денационализација и беше вратена на Дебарско-кичевската епархија. Објектот изграден во 1897 година, заштитен како споменик на културата и влезен во заштитените објекти на УНЕСКО, со површина од над 300 метри квадратни, ќе биде епархиски центар, со работни простории за митрополитот, епископска библиотека и други услужни простории за потребите на епархијата.

 

 
Осветување на црквата „Св. Петка“ Велес
14.11.2011.
 

Sample Image На 13. 11. 2011 година (недела) се изврши осветување на црквата „Св. Петка“ во Велес. Чинот на осветување на храмот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и бројно свештенство од Повардарската епархија. По чинот на осветување на црквата се отслужи Света Архиерејска Литургија. На чинот на осветувањето на црквата и на Литургијата молитвено присуствуваа голем број жители на градот Велес, кои Светата маченичка Параскева ја слават како своја заштиничка и торжествено го празнуваат споменот на оваа светителка секоја година. Со своја празнична беседа пред присутните се обрати Митрополитот Пимен кој, зборувајќи за животот вечен и патот до спасението, ги повика сите присутни да не го губат залудно времето дадено за живот земски, препуштајќи се на телесните и душевните страсти, туку да размислуваат за чинење на добри дела, со што самите ќе го обезбедиме престојот во Царството Небесно. Во своето обраќање, Митрополитот Агатангел, искажа голема благодарност до сите оние кои се вградија во овој свет молитвен дом, помагајќи ја неговата обнова. „Повеќето велешани еднаш месечно доаѓаат на оваа црква, тука застануваат патниците кои патуваат покрај блиската сообраќајница. За сите нив оваа куќарка, од мал параклис ја претворивме во убава црква. При моето доаѓање во оваа Епархија ветив дека ќе изградиме многу храмови, и еве со заеднички напори со сите вас тоа и го правиме“. – истакна Митрополитот Агатангел.

На чинот на осветување на црквата и на Литургијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Велес, г-дин Горан Петров, претседателот на Советот на градот, г-дин Славчо Чадиев, како и пратеникот Марјан Николов. Градоначалникот Петров ја имаше честа да го запали првото кандило во новата црква.

Во црквата Св. Петка оваа седмица секој ден ќе се служи Литургија, а потоа секој нереден петок.

Црквата е изградена според архитектонското дело на архитектот Благој Здравев,  фрескоживописувањето го извршија зографите Александар Иванов и Малка Конеска, а иконостасот е дело на Љубомир Бисинов. Црквата се реновираше две и пол години, а обновата се изврши со средства на Повардарската епархија, како и бројни донации од велешки фирми и граѓани.

 

ФОТО материјал

 
Награда за животно дело за Митрополитот Агатангел
10.11.2011.

 

Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 

 

По повод 9-ти Ноември - празникот на ослободувањето на градот Велес, ден кој се слави како најголем општински празник, беа доделени годишните 9-то Ноемвриски признанија. Годинешната награда за животно дело „ГЕМИЏИИ“, Општина Велес му ја врачи на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

Говор на Митрополитот Агатангел по повод примањето на наградата

 Секој свештенослужител е од Бога повикан да служи на неговиот Создател и на народот кој од Него му е доверен. Самиот Христос дојде во светот не за да Му служат, туку за да ни послужи нам, на Неговите најмали браќа и сестри. Самиот поим служење значи да се откажеме од својата волја, да се откажеме од своите интереси, желби, суета, гордост, амбиции, его, и да се посветиме единствено во полза на другите. Богослужењето нема смисла ако го исклучиме од него и служењето на ближните, но исто така ни служењето на ближните, без служење на Бога, не е целосно и вистинско, бидејќи ќе се претвори во идолатрија. За да има баланс во љубовта мора да се запазат трите страни: јас, Бог и ближниот. Истото важи и за служењето, и тоа мора да ги има овие три страни, па проникнати од огромна љубов кон Бога и кон ближниот, и со смирение, т.е. свест дека сè што имаме е од Бога и за Бога, - тогаш нашето служење ќе благословено Богослужење.

Имајќи ги предвид погорепосочените предуслови, морам да признаам дека моите дела се навистина малубројни и мали, и без Божја помош ништо не би можел да реализирам. Но не само тоа. Морам да напоменам, и грев ќе направам ако не кажам, дека без помошта и советите од Општинската власт, мојот клир, верниот македонски православен народ, сите соработници, донатори и пријатели – ништо од она досега сработеното не ќе беше ни почнато. Затоа, драги мои браќа и сестри, најпрво Му благодарам на Бога што ме постави како камче во овој мозаик, за да си ја исполнам својата мисија – да бидам Богослужител и служител на мојот македонски народ, но Му благодарам и за сите вас, кои Бог ве испрати, та заеднички, со заеднички сили и напор, да оствариме сè што е досега сработено.

Затоа, и оваа награда ја примам од името на сите вас, возљубени мои, како поттик за сите да се вклучат во великата тајна на служењето на Бога и на ближниот, не за себе, или за својата суета, туку како грижливи и совесни домаќини, да оставиме трајни и полезни дела за идните генерации.

Му благодарам уште еднаш на Бога, но и на сите вас, за сè, и се молам уште многу многу вековни дела да направиме во нашиот град Велес, за напредок, полза и радост на генерациите што доаѓаат.

 

МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ

†Агатангел (Станковски)

 

Говор на градоначалникот г-дин Горан Петров по повод врачувањето на наградата

 

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „ГЕМИЏИИ“

господин Агатангел- Митрополит на Повардарската Епархија

 

Митрополитот Повардарски г. Агатангел (Атанас Станковски) е седми архиереј по хиротонија во Синодот на Македонската Православна Црква. На оваа функција и со ова име е од 1998 година. По краткото раководење со Повардарската епархија во 2000-тата година г. Агатангел на 08.10.2006 година, во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес е интронизиран за Митрополит Повардарски.

           Митрополитот Агатангел, за време на својата пастирска дејност, и како свештеник и како Епископ и Митрополит, правилно ги проценува потребите на својот народ. Она што ја карактеризира неговата личност е посебниот патриотизам и родољубие, чија одлика и специфичност не е само изговореното слово или напишаниот збор, туку дејствувањето и исполнувањето на библиските принципи. Библијата нè учи во неволја и тешкотија да му помагаме на човекот, зашто токму во тешкотија и несреќата се гледа и покажува нашата вистинска подготвеност за љубов кон ближните. Токму оваа евангелска доктрина е инспирација за Митрополитот Агатангел во неговата мисионерско-хуманитарната дејност „Ѓаконија”.

Во склоп на „Ѓаконија“ создадена е и плодна издавачка дејност, основан е весникот „Православна Светлина”, а Митрополитот Агатангел е главен и одговорен уредник и под негово духовно раководство и надгледност се преведуваат и издаваат повеќе клучни теолошки книги, кои дотогаш, од разни причини, не биле претставени на македонската читателска публика на нашиот мајчин македонски јазик.  

Во моментов  Владиката Агатангел  ја извршува должноста ректор на Македонската православна богословија во населбата Драчево во Скопје.

Личните квалитети, организаторските способности и благородното делување на Митрополитот Агатангел секојдневно се потврдуваат пред велешани во изминативе 5 години откако е тој духовен татко на христијаните од нашата општина и целата Повардарска Епархија. Умешното раководење на Неговото Високопреосвештенство господин Агатангел го насочи свештенството максимално да се посвети на својата духовна мисија и се поголемото присуство на претставниците на Македонската православна црква онаму каде се најпотребни – меѓу народот.

Ова е основната причина што Велес постепено го добива вистинскиот лик на христијанска населба во која најубави, најсвечени и најпосетени се божјите храмови како во најплодните христијански времиња од XIV до XIXвек.

Црквата Света Богородица е реновирана и одново живописана. Во централното градско подрачје се приведува кон крај изградбата на соборниот храм Св. Кирил и Методиј, во месноста Багремче, во најгусто населениот дел на Велес во подготовка е изградбата на нова црква. Во Отовица старата црква доби нов лик, параклисот Св. Петка – доби достојна градба, а само пред неколку дена се поставија темелите за изградба на нова црква во кругот на Општата болница во Велес. Негова заслуга се и групните венчавки и крштенки што е уште еден начин на враќањето на православните граѓани кон верата.

Со Негов благослов Советот на Општина Велес донесе Одлука за востановување на светец заштитник на градот – Свети великомаченик Пантелејмон и еве две години по ред заеднички Повардарската епархија и Општина Велес го организираат неговото празнување.

Соработката на Општина Велес и Повардарската епархија, пак со иста цел, во име и за добробитта на граѓаните е на многу високо ниво. Дело на заеднички ангажирања е Црковната кујна, новите црковни градби, одржувањето и изградбата на приодните патишта кон постојните храмови.

Во знак на благодарност и почит Советот на Општина Велес му ја доделува највисоката награда - наградата за животно дело „Гемиџии“ за 2011 година.

 

 

 
Фото материјал - Протест против Топилница
10.11.2011.
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image Sample Image
 
Соопштение
9.11.2011.

Повардарската епархија, претставувана од Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Повардарски г. Агатангел ја изразува својата поддршка на жителите на град Велес во нивните напори и заложби за живот во здрава и чиста средина, спротиставувајќи се остро на намерите за рестартирање на Велешката Топилница. Митрополитот Агатангел и свештениците од градот Велес денес ќе бидат дел од  протестниот марш низ улиците на градот, со кои ќе се искаже еколошката свест и желбата на велешани за еколошки нормални услови за живот.

 
Осветување на камбани
9.11.2011.

 

Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот великомаченик Димитриј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и повеќе свештенослужители од Велес, изврши осветување на камбаните за новата црква „Св. Кирил и Методиј“ која се наоѓа во центарот на Велес. Камбаните ги изработи австриската фирма „Грасмаер“ и во тек е нивното монтирање. Црквони ѕвона за новата црква се вкупно 13 од кои осум се со помала тежина и се статични, а пет се поголеми по тежина и се движечки ѕвона. Сите ѕвона произведуваат различен тон и заедно ќе продуцираат велелепни звуци со кои се надеваме со векови ќе се одбележуваат сите големи настани во нашиот град, било да се христијански, општински или дражавни празници.

 
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 Следна > Крај >>

Резултати 1293 - 1300 од 1300