Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

Возљубени,

Ве известуваме дека во рамките на учеството на Македонската православна црква на годинешниот МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА КНИГАТА, кој ќе се одржи од 18. 04. 2024 година до 24. 04. 2024 година во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Повардарската епархија ќе ги претстави сите изданија од својата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“. Сите изложени изданија на саемот ќе бидат со репрезентативни цени (намалени) во однос на редовните продажни цени на книгите.

Оваа година беше навистина плодна за нашата издавачка дејност, па така, на саемот, ќе претставиме дури ДВАНАЕСЕТ нови изданија, во однос на минатогодишниот саем, и тоа книгите: „Свети Јован Златоуст - Дела“ 1 и 2 том, „Средба со Бог - старец Ефрем Аризонски“, „Света Ксенија Петроградска“, „Монографија – Митрополит Агатангел“, „Свети Герасим Кефалониски“, „Историја на македонскиот народ“, како и реизданија на книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосиф“, „Пат на небо“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Покрај книгите, на штандот на Повардарската епархија ќе бидат изложени и бесплатни примероци од списанието на Повардарската епархија „Православна светлина“.

Ве покануваме да го посетите штандот на Македонската православна црква и да одберете некое од нашите изданија.

 


Покров на Пресвета Богородица
15.10.2013.

 

Sample Image

 

Sample Image На празникот Покров на Пресвета Богородица, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Покров на Пресвета Богородица

Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните. Помошта на Пресвета Богородица како кон поединци така и кон народите, како во мир така и во војна, како во монашките пустини така и во многужителните градови се покажала очигледна безброј пати. Настанот којшто Црквата го споменува и празнува денес го докажува тоа неотстапно покровителство на Пресветата Дева над христијанскиот род. На 1 октомври 911 година во времето на царот Лав Мудриот (или Философ), имаше сеноќно бдение во Богородичната црква Влахерна во Цариград. Црквата беше преполна со народ. Во задниот дел стоеше Св. Андреј Јуродив со својот ученик Епифаниј. Во четвртиот час од ноќта над народот се појави Пресвета Богородица со распрострен омофор на рацете и со таа облека како да го покриваше народот. Беше облечена во златна порфира и целата блескаше во неискажлив сјај, опкружена со апостоли, светители, маченици и девици. Гледајќи го тоа видение Св. Андреј му покажа со рака на блажениот Епифаниј и го праша: „Ја гледаш ли, брате, Царицата и Госпоѓата над сите, како се моли за сиот свет?“ Епифаниј одговори: „Ја гледам и се ужаснувам!“ Заради ова се востанови ова празнување, за да нѐ потсетува како на тој настан така и на постојаното покровителство на Пресвета Богородица, кога тоа Нејзино покровителство, тој покров молитвено го бараме кога сме во неволја.

 

 
Осветување на црква во село Раброво
15.10.2013.

 Sample Image

Sample Image На 13. 10. 2013 година се Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и изврши осветување на црквата „Св. пророк Илија“ во валандовското село Раброво. На чинот на осветување на црквата сослужуваа повеќе свештенослужители од сите намесништва на Повардарската епархија, а молитвено присуствуваа бројни жители на Раброво, Валандово и околните места. Новата црква во селото Раброво се изгради со средства од жителите на селото и Повардарската епархија.

 
Семакедонски православен Собор во Битола
15.10.2013.
Sample Image
 

Во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Битола, на празникот на Сите македонски светители се одржа осмиот по ред Семакедонски црковно-народен собор. По тој повод се отслужи Света Божествена Литургија  на која чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот кумановско-осоговски, епископот хераклејски г. Климент, како и бројни свештенослужители и ѓакони од сите епархии на МПЦ.

 

Sample Image

Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 
Осветување на камен-темелник за нова црква
15.10.2013.

 

Sample Image

 

На 05. 10. 2013 година се изврши освет на камен-темелник на нова црква во селото Нежилово, општина Чашка. Чинот на осветување на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Новата црква во селото Нежилово ќе се гради во чест и слава на светата маченичка Параскева Петка, Римјанка. Црквата ќе се гради со средства од жителите на селото и Повардарската епархија.

 

Sample Image
 
Sample Image

 

 
Православна Светлина бр. 27
4.10.2013.
Sample Image
 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел излезе од печат 27-от број од списанието „Православна Светлина“.

Оние верници кои живеат на територијата на Повардарската епархија можат бесплатно да го добијат во сите цркви низ Повардарската епархија, а останатите можат да го прочитаат на следниот линк .


 
Одбележување на два значајни јубилеи
30.09.2013.

Sample Image

Sample Image

На 29 септември 2013 година,  во храмот Рождество на Пресвета Богородица - Скопје се отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан во сослужение на архиереите на Светиот Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во денот кога се празнува споменот на светата великомаченичка Ефимија, преподобен Доротеј и светата маченичка Људмила; МПЦ – ОА ги возвелича јубилеите: 1700 г. од Миланскиот едикт на  цар Константин со кој се прогласи слобода на исповедувањето на Христијанската вера и 1150 г. од почетокот на Моравската мисија на сесловенските учители Кирил и Методиј.

На 28 септември 2013 г. (сабота) со почеток во 17:30 ч. во Архиепископскиот соборен храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржа Вечерна богослужба со која началствуваше Неговото високопреосвештенство Митрополитот Преспанско- пелагониски и администратор австралиски господин Петар во присуство на Неговото блаженство Архиепископот г.г.Стефан, архиереите на Светиот синод, гости од христијанските и други заедници, дипломатски и претставници на државните институции и броен верен народ.

Преземено од: Преминпортал

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следна > Крај >>

Резултати 1255 - 1292 од 1504