Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 


Света архиерејска литургија, 27. 05. 2012
28.05.2012.

 

Sample Image

 

Во неделата посветена на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од Велес, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Свето Вознесение Христово
25.05.2012.

 

Sample Image
 

На празникот на Вознесението Христово, во храмот „Св. Спас“ во Гевгелија беше отслужена Света Архиерејска Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата. Голем број верници молитвено ја проследија Литургијата, а потоа беа прекршени славските лебови. Во предвечерејто на празникот Митрополитот Агатангел присуствуваше на вечерната богослужба во храмот посветен на овој празник во Велес.  

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image
 
 

 

Вознесение Христово     

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот Дух. А тие, кога се собраа, Го прашаа велејќи: Во ова време ли го востановуваш, Господи, царството Израилево? И Он им одговори: Не е ваше да ги знаете времињата или годините, што Отецот ги задржал во Своја власт; но ќе примите сила, кога врз вас ќе слезе Светиот Дух; и ќе Ми бидете сведоци и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата (Дела 1, 4 - 8). И веднаш, додека гледаа како се крева на небото, двајца мажи во бела облека, всушност ангели, благовестеа за Второто доаѓање на Христос на земјата. Наспроти упатството да не умуваат околу времињата на овие настани, кои се во Божја власт, во првите години па и векови по Вознесението, христијаните очекуваа самите да бидат очевидци на земјата на славната Парусија Господова.

 

 
Света архиерејска литургија
22.05.2012.
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 

На празникот - пренос на моштите на Светиот Николај, архиепископ Мирликиски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во село Клисура, Демир Капија.

 
Осветување на нов црковен објект
21.05.2012.

 

Sample Image
 
 
 Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ЛИТУРГИЈАТА И ОСВЕТУВАЊЕТО НА НОВИОТ ЦРКОВЕН ОБЈЕКТ

 

На 20. 05. 2012 година, во шестата недела по Воскресението Христово, во црквата „Свето Вознесение Христово“ во Велес се отслужи Света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион, архимандритот Нектариј и бројно свештенство од Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број жители на градот Велес, меѓу кои и градоначалникот на Општина Велес, г-дин Горан Петров, пратениците во Собранието на Р.М. г-дин Илија Димовски и г-дин Ѓорѓи Коџобашиев, претседателот на Советот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев, како и многу други претставници на општинските институции.

По завршувањето на Литургијата, Архиепископот, Митрополитите и свештенослужителите, заедно со присутните верници се упатија во дворот на црквата каде најпрво извршија водосвет, а потоа го осветија новиот црковно-административен објект при црквата „Свето Вознесение Христово“. Новиот црковен објект во кој се сместени канцеларии, трпезарија и кујна, се градеше скоро една година со средства од Повардарската епархија, како и со донации од верниците, а ќе има за цел да им овозможи подобри услови на верниците при извршување на црковните потреби и ќе придонесе да се избегнат зголемените материјални трошоци  при погребите  и одењето  по ресторани во чест на починатите.  Трпезаријата   има капацитет од 80 до 90 гости.

 

 
На празникот на Св. Атанасиј Велики
16.05.2012.
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
На празникот на Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во Богданци, град чии жители го слават Светиот Атанасиј како свој патрон и заштитник, па затоа и масовно ја посетуваат црквата на овој ден, молитвено просејќи го застапништвото од светителот. На Литургијата сослужуваа свештеници од гевгелиското намесништво. Повеќе верници застанаа пред Светиот Путир, примајќи ги Светите Христови дарови,а по завршувањето на Литургијата беа прекршени и празничните колачи.
 
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image

 

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски     

На денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. А животот и подвигот на овој светител се опишани под 18 јануари: Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот архиепископ на Првиот Вселенски Собор во Никеја. На овој Собор многу се прослави со неговата ученост, благочестие и ревност за Православието. Многу придонесе за побивањето на Ариевата ерес и за утврдувањето на Православието. Го напиша Симболот на Верата кој на Соборот беше усвоен. По смртта на Александар, Св. Атанасиј беше избран за архиепископ Александриски. Во архиепископскиот чин остана над четириесет години, иако не беше цело време на архиепископскиот престол. Речиси сиот живот беше гонет од еретиците. Од царевите најмногу го гонеа: Констанциј, Јулијан и Валент; од епископите Евсевиј Никомидиски со уште мнозина други; а од еретиците Ариј и неговите следбеници. Беше принуден да се крие од гонителите дури и во бунар, во гроб, по приватни куќи, по пустини. На двапати бегаше во Рим. Дури пред смртта едно време проживеа мирно како добар пастир сред своето стадо, коешто вистински го љубеше. Мал е бројот на светителите што се толку клеветени и толку злосторнички гонети како Св. Атанасиј. Но неговата голема душа најпосле излезе победоносна од сета таа долготрајна и страшна борба. За совет, утеха и морална потпора често одеше кај Свети Антониј, кого го почитуваше како свој духовен отец. Човекот којшто ја формулираше најголемата вистина мораше и да пострада за таа вистина, додека Господ не го упокои во Своето Царство овој Свој верен раб, во 373 година.

 
 
Светиот великомаченик Георгиј - Ѓурѓовден
7.05.2012.

 

Sample Image

 

Н

а празникот на Светиот великомаченик Георгиј - Ѓурѓовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во валандовското село Пирава. На Литургијата сослужуваа повеќе свештеници од гевгелиското и кавадаречкото намесништво на епархијата.

На Литургијата присуствуваа голем број верници од Пирава и околните села кои традиционално го празнуваат Ѓурѓовден и како слава на селата во кои живеат.  Присутните верници се причестија со Светите Христови дарови, а по завршувањето на Литургијата беше осветен и празничен колач за здравје и спасение на верниците.

 

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 

Светиот великомаченик Георгиј    

О

вој славен и победоносен светител беше роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострада за Христа, а мајка му се пресели во Палестина. Кога порасна, Георгиј отиде во војска и во својата дваесетта година го стекна чинот трибун и како таков служеше при царот Диоклецијан. Кога овој цар започна страшно гонење на христијаните, Георгиј истапи пред него и одважно исповеда дека е христијанин. Царот го фрли во затвор, па нареди нозете да му ги стават во клади, а на градите да му положат тежок камен. Потоа нареди и го врзаа на тркало под кое имаше штици со големи клинци и така го вртеа додека целото тело не му се направи една голема рана. По ова го закопа во ров, така што надвор од земјата му беше само главата и го остави во ровот три дена и три ноќи. Потоа со помош на некој магионичар му даде да испие смртоносен отров. Но при сите овие маки Георгиј непрестајно Го молеше Бога и Бог веднаш го исцелуваше и на големо одушевување на народот, го спасуваше Својот маченик од смртта. Кога Св. Георгиј воскресна и еден мртовец, тогаш многумина ја примија верата во Христа. Меѓу овие беше и царевата жена Александра и главниот жрец Атанасиј, земјоделецот Гликериј, и Балериј, Донат и Терин. Најпосле царот ги осуди Свети Георгиј и својата жена Александра на смрт со меч. Блажената Александра издивна на губилиштето пред да ја убијат, а Свети Георгиј го убија во 303 година. Безбројни се чудата што се јавија на неговиот гроб. Многубројни се и неговите јавувања во сон и на јаве на многумина коишто го спомнуваат и ја бараат неговата помош до денешен ден. Сиот разгорен од љубов кон Господ Христос, Свети Георгиј без тешкотии остави сѐ заради својата љубов: чин, богатство, царски почести, пријатели и сиот свет. За оваа љубов Господ го награди со венец на невенлива слава на небото и на земјата и со живот вечен во Своето Царство. И го дарува со сила и власт да им помага на оние што го слават и призиваат неговото име во бедите и неволјите.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 Следна > Крај >>

Резултати 1217 - 1254 од 1291