Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 


Раѓање на св. Јован Претеча и Крстител Господов
7.07.2014.

 

Sample Image

 

На празникот на Раѓањето на св. Јован Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата сослужуваа протоереј Ристе Јанушев, свештеник Борислав Бобевски, свештеник Јованче Илиев, свештеник Игор Пармачки и протоѓаконот Влатко Стоименов, а присуствуваа голем број верници од Велес.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 

 

Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов

Шест месеци пред своето јавување на Пресветата Дева Марија во Назарет, великиот архангел Божји Гавриил му се јави на првосвештеникот Захариј во ерусалимскиот храм. Пред да го објави чудесното зачнување на безмажната девица, архангелот го објави чудесното зачнување на една бездетна старица. Захарија не поверува веднаш во зборовите на Божјиот известител и затоа јазикот му се врза со немост, па остана нем сѐ до осмиот ден по раѓањето на Јован. Тој ден се собраа роднините на Захарија и Елисавета за обрезание на младенецот за да му биде дадено име. Па кога го прашаа таткото кое име би сакал да му го даде на синот, тој бидејќи нем напиша на табличка: Ј о в а н. Јазикот му се одврза во тој час и тој почна да говори. Домот Захариев беше на височината меѓу Витлеем и Хеврон. Гласот дека на Захарија му се јави ангелот Божји, дека онеме, а потоа му се одврза јазикот штом го напиша името Јован, се разнесе по сиот Израил. Овој глас дојде и до Ирод. Затоа Ирод, кога испрати да се заколат децата во Витлеем, прати луѓе и во ридското престојувалиште на семејството Захариево, за да го убијат и Јован. Но Елисавета благовремено го сокри детето. Разјарен од ова, царот Ирод испрати џелати кај Захарија во храмот (зашто се погоди тој повторно беше чреден за служење во ерусалимскиот храм) да го убијат. Захариј беше убиен меѓу притворот и храмот, а неговата крв се засири и се скамени на плочите и остана како неизбришливо сведоштво против Ирод. Елисавета со детето се скри во една пештера, во којашто набрзо таа умре. Младенецот Јован остана сам во пустината, препуштен на грижа на Бога и Неговите ангели.

 

 
Св. Наум, Охридскиот чудотворец
4.07.2014.

 

Sample Image

 

 На денот кога Македонската православна црква го чествува споменот на Св. Наум, Охридскиот чудотворец, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеник Драги Гаштарски, свештеник Игор Пармачки и протоѓакон Влатко Стоименов отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 
Божествена Литургија, Кавадарци
1.07.2014.

 

Sample Image

 

Во третата недела по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци.

 

Sample Image

 

 
Екскурзија за децата со церебрална парализа од Велес
23.06.2014.

 

Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел се оствари уште една успешна средба со членовите на здружението на лица со церебрална парализа од Велес, со која продолжува повеќегодишната соработка помеѓу ова здружение и Повардарската епархија. Овој пат, на барање на ова здружение, остваривме посета на нашиот прекрасен духовен комплекс, манастирот „Св. Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка. И ова, ново дружење, меѓу нас, вработените во Повардарската епархија, кои со благослов на нашиот Митрополит бевме на ова патување и дечињата и нивните родители, повторно беше исполнето со радост, бидејќи на еден ден децата и нивните родители заборавија на проблемите со кои секојдневно опстојуваат и се посветија на прекрасната дружба. Повардарската епархија им изразува благодарност на г-ѓа Далиборка Златева, претседател на ова здружение, како и на сите дечиња и нивните родители, за одржувањето на оваа жива врска меѓу Повардарската епархија и ова здружение кои со секоја нова активност ја прават се подлабока и позначајна. Голема благодарност и до градоначалникот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев, за укажаната помош при реализацијата на оваа екскурзија.

 
Света Литургија во параклисот „Св. Серафим Саровски“
23.06.2014.

 

Sample Image

 

На 21. 06. 2014 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во параклисот „Св. Серафим Саровски“ во митрополитската резиденција. Истиот ден, Митрополитот Агатангел и Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј извршија опело на протоереј Војне Ристески во црквата „Св. Петар и Павле“ во Кичево.

 
Настап на младинскиот хор во Бугарија
20.06.2014.

 

 

Sample Image

 

Sample Image Младинскиот црковен хор на Повардарската Епархија „Св. Кирил и Методиј“ со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, за прв пат зема учество на меѓународениот фестивал на духовна музика „Достојно ест“  во Поморие, Р. Бугарија. 

За да се учествува на овој фестивал беше потребно да се исполнат одредени барања за кавалитет на хорот, кој го одредува селекциона комисија составена од еминентни професори по музика и свештени лица.  Хоровите земаа учество во три категории: црковни хорови, световни хорови и клиросни пеачи.

Фестивалот се одржа од 11. 06 – 15. 06. 2014 год. во времетраење од пет фестивалски денови, во кои имаше постојани ангажмани на хоровите и диригентите.

На првиот фестивалски ден се одржа Водосвет и Литија пред Храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ на која учествуваа сите гости на фестивалот, како и граѓаните на Поморие.

На вториот фествалски ден во претпладневните часови се одржа средба на диригентите, на која се дискутираше на Тема „Улогата на црковното пеење во современото општество“ водена од протоереј Кирил Попов.

Во  20:00 часот  нашиот хор настапи на отворена сцена со композиции по слободен избор, и ги исполни следните композиции: „Возбраное војеводе“ македонски напев – аражман: Ирина Денисова, солист - Мики Миовски; „Ангел вопијаше“ – Петар Динев; „Сијахамба“ – црнечки спиритуал и „Орал дедо“ – Драган Шуплевски.

 

Sample Image

 

На третиот фествалски ден, хорот настапи со дваесетминутна програма на духовни композиции во Храмот на „Рождество на Пресвета Богородица“.  На наше големо задоволство настапот на хорот беше проследен со бурни аплаузи. Хорот се претстави со следните композиции: „Архангелски глас“ – Д. Бортњански;  „Величанија Кирилу и Методију“ – Т. Скаловски; „Достојно ест“ – П. Динев; „Богородице дево“ – С. Рахмањинов; „Ниње сили небеснија“ – Лвовски; „Разбојника благоразумнаго“ – А. Ведељ.

Последниот ден од  фестивалот, хорот пееше на Света Божествена Литургија во  црквата „Света Богородица“ во Несебар. Истиот ден, сите хорови пееја на затворање на фестивалот по една композиција, каде што секој диригент доби диплома за одредени специфики за неговата работа со хорот. Нашиот хор доби диплома за Вдахновено исполнување на сложен пеачки репертоар.

Се надеваме дека достојно ја преставивме нашата земја и нашата црква. Им благодариме на сите оние кои материјално ни помогнаа да го реализираме учеството на овој фестивал.

Известува: диригент Веселинка Маџарова-Андова

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следна > Крај >>

Резултати 1179 - 1216 од 1538