Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Вознесение Христово, Мокрени
2.06.2014.

 

Sample Image

 

Sample Image На 31. 05. 2014 (сабота), Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и изврши водосвет и го благослови славскиот колач во храмот посветен на Христовото Вознесение во село Мокрени. Во ова село живеат мал број луѓе, речиси сите се раселени во Велес и во Скопје, па затоа тие традиционално го одбележуваат Христовото Вознесение во првата сабота по празникот.

 
Вознесение Христово, Велес
30.05.2014.

 

Sample Image

 

Sample Image На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Христовото Вознесение во Велес беше отслужена Света Божествена Литургија. Во сослужение на повеќе свештеници од Велес и јеромонаси од Гевгелија, со Архиерејската Литургија чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата присуствуваа голем број верници од Велес, а меѓу присутните годинава беа и познатиот македонски актер Мето Јовановски, г-дин Јордан Плевнеш и г-дин Ставре Џиков.

По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи, а беше направена и панихида на гробот на Јордан Хаџи-Константинов – Џинот, кој се наоѓа во дворот на црквата.

Вознесение Христово

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот Дух.

А тие, кога се собраа, Го прашаа велејќи: Во ова време ли го востановуваш, Господи, царството Израилево? И Он им одговори: Не е ваше да ги знаете времињата или годините, што Отецот ги задржал во Своја власт; но ќе примите сила, кога врз вас ќе слезе Светиот Дух; и ќе Ми бидете сведоци и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата (Дела 1, 4 - 8). И веднаш, додека гледаа како се крева на небото, двајца мажи во бела облека, всушност ангели, благовестеа за Второто доаѓање на Христос на земјата. Наспроти упатството да не умуваат околу времињата на овие настани, кои се во Божја власт, во првите години па и векови по Вознесението, христијаните очекуваа самите да бидат очевидци на земјата на славната Парусија Господова.

 

 
Промоција на книга во Соборниот храм
27.05.2014.

 

Sample Image

 
Sample ImageНа 27. 05. 2014 (вторник), со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, се одржа промоција на книгата „Соборните храмови во македонија од времето на преродбата“. Книгата е дело на нашиот најпознат  истражувач на богатото културно наследство на нашата земја, проф. д-р Димитар Ќорнаков. Со слово кон ова богоугодно дело се обрати Митрополитот Агатангел, како и г-дин Раде Силјан, а пред присутните се обрати и авторот, г-дин Димитар Ќорнаков.

Димитар Ќорнаков (роден 1927 година во Стојаково) е автор на монографските дела: „Творештвото на мијачките резбари на Балканот од крајот на 18 век“, „Македонска резба“, „Македонски манастири“, „Резбарски центри во Македонија“, „Петре Гарката“, „Од Првиот грев до Страшниот суд“, „Цркви и манастири во Тиквешијата“, „Копаничарот Макариј од Галичник“, „Полошки манастир Св. Ѓорѓи“, „Слимнички манстир“, „Царски двери“, „Копаничарот Димитар Станишев од Крушево“, „Од Рождество до Распетие и Воскресение“ и др.

За своето творештво е добитник на бројни општествени признанија и награди, а во 2008 година му беше доделена наградата „Св. Климент Охридски“ за животно дело.

 

 

 
Освет на камен-темелник за камбанарија
26.05.2014.
 
Sample Image
 

На 25. 05. 2014 (недела), со благослов на неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од Скопската епархија изврши освет на камен-темелник на камбанарија во црквата „Св. Никола“ во селото Љубанци на Скопска Црна Гора. Митрополитот Агатангел го пренесе благословот на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и истакна дека камбанаријата ќе биде дел од секојдневието на жителите на Љубанци зашто ќе ги повикува за радост и ќе ги буди за молитва. Камбанаријата е донација од Јохан Тарчуловски со семејството, а на чинот на осветување на камен-темелникот присуствуваше и министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

 
Свети Кирил и Методиј Рамноапостолни
26.05.2014.

 

Sample Image

 

Sample Image

На празникот на Светите сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Гевгелија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од гевгелиското намесништво. На Литургијата молитвено присуствуваа голем број на верници, а многумина од нив се причестија со Светите Христови дарови.

Свети Кирил и Методиј Рамноапостолни     24/05/2014

Родени браќа родум од Солун, од угледни и богати родители, Лав и Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу Македонските Словени. Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружи и Кирил (Константин). Но кога хазарскиот цар Каган побара од царот Михаил проповедници на верата во Христос, тогаш на заповед на царот беа пронајдени овие двајца браќа и беа испратени меѓу Хазарите. Откако го уверија Каган во верата Христова, тие го крстија овој цар и голем број негови доглавници и уште помногуброен народ. По извесно време се вратија во Цариград, каде што ја составија словенската азбука од триесет и осум букви и почнаа да ги преведуваат црковните книги од грчки на словенски. На повик од царот Ростислав отидоа во Моравија и таму ја распространија и ја утврдија православната вера, па ги умножија книгите и им ги дадоа на свештениците за да ја подучуваат младината. А подоцна на повик од папата заминаа за Рим, каде што Кирил се разболе и умре, на 14 февруари 869 година. Тогаш Методиј се врати во Моравија и до смртта се потруди на утврдувањето на Христовата вера меѓу Словените. По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на 6 април 885 година - неговите ученици Петочисленици, на чело со Свети Климент како епископ, го преминаа Дунав и се спуштија на југ во Македонија, каде што од Охрид продолжија да работат меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.

 

 
Света Божествена Литургија, село Клисура
22.05.2014.

 

Sample Image
 

Sample ImageНа денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Преносот на моштите на Светиот Никола, Чудотворец Мирликиски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата посветена на овој светител во демиркапиското село Клисура. На Литургијата сослужуваа свештеници од кавадаречкото архиерејско намесништво, а присуствуваа многумина верници од ова село, како и од Демир Капија, Неготино и Кавадарци. На Литургијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Демир Капија г-дин Трајче Димитриев. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот и свештенослужителите се упатија во дворот на црквата каде беше осветена вода и беа прекршени славските лебови.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следна > Крај >>

Резултати 1141 - 1178 од 1488