Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image
Sample Image
Sample Image
 


Вечерна богослужба, Гевгелија

 

Sample Image

 

Колку е убавo и колку е мило кога браќата живеат заедно!

Тоа е како миро врз главата што се лее по брадата,

брадата Аронова, што се лее по полите од одеждата негова;

како роса ермонска, која паѓа на горите Сионски,

зашто Господ дал благослов и живот вечен. (Псалм 132)

 

Колку само се радува душата кога ќе го доживее исполнувањето на овие Давидови зборови. Свештеничкото братство од Гевгелиското Архиерејско Намесништво при Повардарската Епархија на 15.02.2016 година во манастирот „Свето Вознесение“ (Свети Спас) во Гевгелија беше собрано на Вечерна Богослужба. На Вечерната Богослужба служеше свештеникот Крсте Наков од село Стојаково во сослужение со свештениците Љупче Миланов од Гевгелија и Димче Ставревски од Богданци, додека останатите свештеници беа на певницата и со велелепно пеење придонесоа да се прославува Името Господово. По завршувањето на богослужбата со пригодно слово до свештениците се обрати свештеникот Крсте Наков кој во името на сите свештеници, на свештеникот Љупче Миланов му ја честиташе десет годишнината од неговото ракополагање во свештенички чин.

 
Сретение Господово
 
Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
На празникот Сретение Господово, се отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј ставрофор Славе Јованов, протоереј Борис Симоновски, протоереј Ристе Јанушев, свештеник Борислав Бобевски, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Васил Ристовски. Со празнично слово до присутните верници се обрати свештеникот Борислав Бобевски. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија.
 
Св. Трифун, Кавадарци

 

Sample Image

 

„На земјата си се подвизавал борејќи се со непријателите, кои те принудуваа на измама и богоборна лага; а на небесата, Трифуне, се насладуваш носејќи венец, и ликуваш со ангелите пеејќи: Свештеници, запејте! Луѓе, превозносете Го Господа во вековите“ (песна од Канонот на Утрена на св. маченик Трифун).

На 14.02.2016 година, на денот кога го празнуваме Претпразненството на Сретение, како и споменот на светиот маченик Трифун, со благослов и покана на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, беше отслужена света архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоерите Киро Ристов, Никола Христоски, Воислав Ѓорѓиев и Мартин Деневски, протоѓаконите Влатко Стојменов, Николче Ѓурѓиноски и Васил Ристовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и лозјето.

Светиот маченик Трифун     14/02/2016

Sample ImageРоден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка слезе од умот и со тоа го фрли царот во голема жалост. Ниеден лекар не можеше да ѝ помогне на лудата Гордијана. Тогаш демонот прозборе преку девојката и рече дека освен Трифун никој не може да го истера. После многумина Трифуни ширум царството, по Божја Промисла го повикаа и овој млад Трифун. Го доведоа во Рим и тој ја исцели царската ќерка. Царот му подари многубројни дарови, а тој на враќање им ги раздели на сиромасите. Потоа ова свето момче продолжи да чува гуски и да Му се моли на Бога. Кога се зацари христоборниот Декиј, Свети Трифун беше малтретиран и свирепо измачуван заради Христа. Но тој со голема радост ги поднесе сите мачења, велејќи: „О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!“ Маките не му наштетија ни малку и најпосле мачителите го осудија на смрт со меч. Му се помоли на Бога и издивна во 250 година.

 

 
Свети Три Светители
 
Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светите Три Светители, Свети Василиј Велики, Свети Григориј Богослов и Свети Јован Златоуст, се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, на која присуствуваше и Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 

Тројцата Свети архиереи     12/02/2016

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за време на царот Алексиј Комнен. Еднаш однекаде настана расправа меѓу народот околу тоа кој од овие тројца светители е најголем. Едни го воздигнуваа Св. Василиј заради неговата чистота и храброст, други Св. Григориј за недостижната длабочина и висина на умот во богословието; трети воздивнуваа по Свети Јован со неговата чудесна благоглаголливост и јасност во изложувањето на верата. И така едни се нарекуваа василијани, други григоријани, а трети јованити. По Божја Промисла овој спор беше решен во корист на Црквата и на уште поголема слава на овие тројца светители. Евхаитскиот епископ Јован (под 14 јуни) имаше едно видение во сон, имено: прво му се јави секој од овие светители во голема слава и неискажлива чудесност, а потоа сите тројца заедно. Тогаш му рекоа: „Ние сме едно во Бога, како што гледаш, и кај нас нема ништо противречно, ... ниту има меѓу нас некој кој е прв или втор“. Светителите го посоветуваа епископот да им напише една заедничка служба и да им се одреди еден заеднички ден за празнување. Со ова прекрасно видение спорот се реши на тој начин што 30 јануари се одреди како заеднички празник за тројцата Свети Архиереи.

 
Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски

 

Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Св. Атанасиј Велики и Светиот Кирил Александриски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино, градот чиј патрон закрилник е Светиот Атанасиј, а храмот кој е посветен на овој светител во моментот целосно се обновува. На Литургијата присуствуваа голем број на верници кои молитвено му се поклонија на светителот, а сослужуваа свештеници од кавадаречкото намесништво на епархијата.

 Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски

Sample ImageНа денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. А животот и подвигот на овој светител се опишани под 18 јануари: Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот архиепископ на Првиот Вселенски Собор во Никеја. На овој Собор многу се прослави со неговата ученост, благочестие и ревност за Православието. Многу придонесе за побивањето на Ариевата ерес и за утврдувањето на Православието. Го напиша Симболот на Верата кој на Соборот беше усвоен. По смртта на Александар, Св. Атанасиј беше избран за архиепископ Александриски. Во архиепископскиот чин остана над четириесет години, иако не беше цело време на архиепископскиот престол. Речиси сиот живот беше гонет од еретиците. Од царевите најмногу го гонеа: Констанциј, Јулијан и Валент; од епископите Евсевиј Никомидиски со уште мнозина други; а од еретиците Ариј и неговите следбеници. Беше принуден да се крие од гонителите дури и во бунар, во гроб, по приватни куќи, по пустини. На двапати бегаше во Рим. Дури пред смртта едно време проживеа мирно како добар пастир сред своето стадо, коешто вистински го љубеше. Мал е бројот на светителите што се толку клеветени и толку злосторнички гонети како Св. Атанасиј. Но неговата голема душа најпосле излезе победоносна од сета таа долготрајна и страшна борба. За совет, утеха и морална потпора често одеше кај Свети Антониј, кого го почитуваше како свој духовен отец. Човекот којшто ја формулираше најголемата вистина мораше и да пострада за таа вистина, додека Господ не го упокои во Своето Царство овој Свој верен раб, во 373 година.

 

 
Посета на дневниот центар во Неготино

 

Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image

 

На 21. 01. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, го посетија Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „ПОРАКА НЕГОТИНО“ од Неготино. Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот повардарски г. Агатангел обезбеди гориво за затоплување на Дневниот Центар во Неготино со што лицата со попреченост ќе можат да ги одржуваат работилниците во топли простории.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 115 - 152 од 664