Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Седница на Епархискиот управен одбор
20.02.2024.

 

Sample Image

 

Денес, на 20.02.2024 година, во седиштето на Повардарската епархија во Велес се одржа редовна седница на Епархискиот управен одбор на Повардарската епархија. Со седницата раководеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а на истата беа усвоени Завршната сметка на Епархијата за 2023 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2024 година. На седницата беа дискутирани повеќе тековни теми од црковниот живот во Повардарската епархија.

 

 
Света Божествена Литургија
19.02.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 18.02.2024 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од Велес, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

 
Сретение Господово
15.02.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот Сретение Господово, во црквата „Св. Јован Крстител“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи света Божествена Литургија. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така Митрополитот и свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. По завршувањето на Литургијата беше отслужен Молебен на Света Ксенија Петроградска.

 

 
Светиот маченик Трифун
14.02.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 14.02.2024 година, на денот кога го празнуваме Претпразненството на Сретение, како и споменот на светиот маченик Трифун, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи  света архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и лозјето.

Светиот маченик Трифун     

Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка слезе од умот и со тоа го фрли царот во голема жалост. Ниеден лекар не можеше да ѝ помогне на лудата Гордијана. Тогаш демонот прозборе преку девојката и рече дека освен Трифун никој не може да го истера. После многумина Трифуни ширум царството, по Божја Промисла го повикаа и овој млад Трифун. Го доведоа во Рим и тој ја исцели царската ќерка. Царот му подари многубројни дарови, а тој на враќање им ги раздели на сиромасите. Потоа ова свето момче продолжи да чува гуски и да Му се моли на Бога. Кога се зацари христоборниот Декиј, Свети Трифун беше малтретиран и свирепо измачуван заради Христа. Но тој со голема радост ги поднесе сите мачења, велејќи: „О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!“ Маките не му наштетија ни малку и најпосле мачителите го осудија на смрт со меч. Му се помоли на Бога и издивна во 250 година.

 

 
Света Божествена Литургија во Гевгелија
12.02.2024.

 

Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image

 

На 11.02.2024 година, во 36 Недела по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од гевгелиското архиерејско намесништво на Повардарската епархија, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот на Светото Вознесение Христово во градот Гевгелија. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го произведе во чин ипоѓакон, досегашниот чтец Ѓорѓи Петров од село Негорци.


 

 
Нов црковно-информативен портал
12.02.2024.

 

Sample Image

 

Возљубени,

би сакале да Ве исвестиме дека започна да функционира нов црковно-информативен портал во рамките на нашата Македонска православна црква - Охридска архиепископија. На оваа нова платформа, „Литургија.мк“, ќе можете да се запознаете со најнови вести од МПЦ – ОА и од целиот православен свет, разни соопштенија поврзани со нашата Црква, како и современи текстови, ставови и поуки за православната вера.

Сајтот може да го посетите на следниов линк.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 38 од 1488