Прегледувате: Насловна

Нови изданија од „Св. Ѓорѓи Полошки“
27.02.2024.

Возљубени,

Во овој подготвителен период пред Великиот Пост, со голема радост сакаме да Ве информираме дека го збогативме книжниот фонд на издавачката дејност на Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ со четири реизданија на книги, кои нашата читателска публика подолг временски период ги бараше. Станува збор за книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосих Исихаст“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Знаеме дека ова е радосна вест за многумина од Вас, а сите ние, кои под духовно водство на нашиот Митрополит Агатангел, како главен двигател на нашата издавачка дејност, работиме во оваа духовно-просветна дејност, во оваа прилика сакаме да ја изразиме својата благодарност до Вас и својата радост што нашиот македонски народ е Богољубив и е жеден за духовните поуки кои произлегуваат од житијата, подвизите и беседите на светиите и преподобните Божји угодници, кои ги подготвуваме на нашиот мајчин македонски јазик, во нашите книги.

Издавачката дејност на Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ е формирана во 2007 година, по иницијатива на нашиот Митрополит Повардарски г. Агатангел. Таа, до денес, ги оствари и потполно ги надмина замислите и очекувањата кои на самиот почеток ги имавме. Обедини многу луѓе во една благородна и просветна мисија, дел кои активно работат во нејзиниот состав, а најголемиот дел сте сите Вие, кои ги збогативте Вашите домашни библиотеки со нашите изданија во изминативе години, а со тоа ги поставивте темелите на Вашата домашна црква која ќе Ви биде голема помош за да го насочите Вашиот и животите на Вашите најмили во вистинскиот правец, кон светлината на Царството Небесно и кон Господ Исус Христос.

Новите изданија, како и досега, можете да ги порачате на телефонскиот број 043/221-231; на нашата е-пошта: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете ; како и на нашата ФБ страница.

Цената на новите книги изнесува:

„Старец Јосиф Исихаст“ 400 денари;

„Мојот живот со старец Јосих Исихаст“ 400 денари;

„Свети Нектариј Егински“ 400 денари;

„Давидов Псалтир“ 350 денари.

Недела на митарот и фарисејот
26.02.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Неделата на митарот и фарисејот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од гевгелиското архиерејско намесништво на епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово.

Седница на Епархискиот управен одбор
20.02.2024.

Денес, на 20.02.2024 година, во седиштето на Повардарската епархија во Велес се одржа редовна седница на Епархискиот управен одбор на Повардарската епархија. Со седницата раководеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а на истата беа усвоени Завршната сметка на Епархијата за 2023 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2024 година. На седницата беа дискутирани повеќе тековни теми од црковниот живот во Повардарската епархија.

Света Божествена Литургија
19.02.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 18.02.2024 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од Велес, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Сретение Господово
15.02.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот Сретение Господово, во црквата „Св. Јован Крстител“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи света Божествена Литургија. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така Митрополитот и свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. По завршувањето на Литургијата беше отслужен Молебен на Света Ксенија Петроградска.

Светиот маченик Трифун
14.02.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 14.02.2024 година, на денот кога го празнуваме Претпразненството на Сретение, како и споменот на светиот маченик Трифун, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи  света архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и лозјето.

Светиот маченик Трифун

Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка слезе од умот и со тоа го фрли царот во голема жалост. Ниеден лекар не можеше да ѝ помогне на лудата Гордијана. Тогаш демонот прозборе преку девојката и рече дека освен Трифун никој не може да го истера. После многумина Трифуни ширум царството, по Божја Промисла го повикаа и овој млад Трифун. Го доведоа во Рим и тој ја исцели царската ќерка. Царот му подари многубројни дарови, а тој на враќање им ги раздели на сиромасите. Потоа ова свето момче продолжи да чува гуски и да Му се моли на Бога. Кога се зацари христоборниот Декиј, Свети Трифун беше малтретиран и свирепо измачуван заради Христа. Но тој со голема радост ги поднесе сите мачења, велејќи: „О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!“ Маките не му наштетија ни малку и најпосле мачителите го осудија на смрт со меч. Му се помоли на Бога и издивна во 250 година.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>