Прегледувате: Насловна

Архиерејска Литургија во Росоман
18.11.2019.

Sample Image Во 22-та недела по Педесетницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Света Троица“ во Росоман.

Мало осветување на параклис
18.11.2019.

На 16. 11. 2019 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан изврши мало осветување на параклисот „Свети Сисој Велики“ во Стенковец. На осветувањето сослужуваа свештенослужители од Скопската епархија.

Светите маченици Козма и Дамјан
14.11.2019.

На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во болничкиот храм посветен на овие светители во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од градот Велес. По завршувањето на Литургијата се изврши водосвет и се прекршија славските колачи.

Светите Козма и Дамјан

Бесребреници и чудотворци. Браќа по тело и по дух, родум негде од Азија, од татко незнабожец и мајка христијанка. По смртта на татко им нивната мајка Теодотија целото време и труд ги даде на тоа да ги подигне и воспита синовите како вистински христијани. И Бог ѝ помогна, та нејзините синови израснаа како две слатки овошки и како два светилници на светот. Беа научени на лекарската вештина и бесплатно им помагаа на болните не толку со лекови колку со името на Господ Исус Христос. Ги нарекоа бесребрени лекари, бидејќи лечеа бесплатно и така ја исполнуваа Христовата заповед: „Бесплатно примивте, бесплатно давајте!“ (Матеј 10, 8). Беа толку внимателни во бесплатното лечење на луѓето што Козма вистински се налути на својот брат Дамјан зашто овој зеде три јајца од една жена Паладија, па нареди Козма по неговата смрт да не го закопуваат до брат му Дамјан. Всушност Свети Дамјан не ги зеде оние три јајца како награда зашто ја исцели болната Паладија, туку затоа што таа го заколна со Пресвета Троица да ги земе оние три јајца. Сепак по нивната смрт, во местото Фереман беа закопани заедно според Божјо откровение. Овие Свети браќа беа големи чудотворци и за време на животот и после смртта. На еден слуга на спиење му се беше вовлекла змија низ устата во стомакот и кутриот човек ќе издивнеше во најтешки маки, ако во последен миг не ги повикаше на помош Светите Козма и Дамјан. Така ги прослави Господ со чудотворство засекогаш оние коишто Го прославуваа Бога на земјата со вера, чистота и милост.

Архиерејска Литургија во Неготино
11.11.2019.

Во дваесет и првата недела по Педестницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествената Литургија во црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино. На Литургијата Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и го произведе во чин протоереј, свештеникот Лазо Павлов од Велес, а го потсрижа во чин чтец, дипломираниот теолог Миле Митров од Неготино.

Св. вмч. Димитриј, Валандово
11.11.2019.

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Валандово.

На Божествената Литургија присуствуваа голем број на верници од Валандово и  неговата околина, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на светиот великомаченик Димитриј и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Агатангел, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањето на Литургијата Митрополитот и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.

Свештеничко собрание
6.11.2019.

Sample Image На 05. 11. 2019 година, во манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино се одржа редовно Свештеничко собрание на кое присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел и речиси целиот клир на Повардарската епархија. На ова собрание свое излагање имаше протоереј Ристе Јанушев.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>