Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Sample Image
 

Книга за обновата на црквата: https://drive.google.com/file/d/1hBFC8O74jBKwvAMSja0WVp4BrHU-QbYz/view?usp=sharing

 


 


СОСЛУЖУВАЊЕ НА ПРЕТСТОЈАТЕЛИТЕ НА СПЦ И МПЦ
25.05.2022.

 

Sample Image

 

На 24 мај 2022 г. во денот кога Црквата го прославува поменот на сесловенските учители и просветители, Солунските браќа Кирил и Методиј, во Соборниот храм во Скопје, посветен на нивниот најславен ученик, светиот Климент Охридски,  се случи многу радосен настан – беше отслужена Божествена Литургија на која чиноначалствуваа претстојателите на Српската Православна Црква, Неговата Светост Патријархот г.г. Порфириј и на Македонската Православна Црква, Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, а во сослужение со многубројни архијереи од двете Цркви, и тоа: Високопреосвештените Митрополити Црногорско-приморски г. Јоаникиј, Преспанско-пелагонијски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј, и Преосвештените Епископи Сремски г. Василиј, Бачки г. Иринеј, Зворничко-тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан и избран Шабачки г. Јеротеј, Полошко-кумановски г. Јоаким и Брегалнички г. Марко. На архијереите им сослужуваа архимандрити, протопрезвитери, игумени, презвитери, протоѓакони и ѓакони од обете Цркви, а Соборниот храм беше преисполнет од верен народ кој со исклучителна радост и духовно веселие зеде евхаристиско соучество во овој велик ден во кој и во нашата Татковина се збидна она што после педесет и пет тегобни години конечно се случи минатата седмица во Белград – сослужување меѓу Српската и Македонската Православна Црква, со што се залечи болната рана на црковното неопштење.

Со својата беседа Неговата Светост Патријархот г.г. Порфириј дотолку ја зголеми радоста на сите присутни чеда на нашата помесна Црква, обзнанувајќи дека на штотуку завршениот Свет архијерејски собор на СПЦ била донесена едногласна одлука за прифаќање на молбеното барање на МПЦ за добивање на автокефалија! Оваа благовест на Српскиот Патријарх беше пречекана со громогласен, повеќеминутен аплауз и небројни солзи радосници од верниот народ, кој конечно дочека да ги слушне зборовите за коишто толку молитви принесуваа и толкав труд вложуваа нашите претци.

Потем словеше Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, кој заблагодарувајќи им се на Неговата Светост и на сите архијереи на СПЦ, соопшти уште една радосна вест. Имено, по покана од Вселенскиот Патријарх, Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј, делегација од МПЦ, на чело со Архиепископот ќе сослужува со Вселенскиот Патријарх на Божествената Литургија на Педесетница, којашто ќе биде отслужена во Константинопол.

Фотографии на следниот линк: http://mpc-spe.mk/arhiepiskop/aktivnosti/torestveno-sosluzuvanje-na-prestojatelite-na-spc-i-mpc-2022/

 

 
Свети Кирил и Методиј
25.05.2022.

 

Sample Image

 

Во чест на споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј, на 23.05.2022 година се отслужи Вечерна богослужба во храмот посветен на овие наши светители во Велес. На богослужбата присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На самиот ден посветен на светите рамноапостолни просветители Кирил и Методиј се отслужи света Божествена Литургија, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, а во молитвено присуство на голем број велешани.

фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/j5vkMjyeyavjcykc8

 
Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски
23.05.2022.

 

Sample Image

 

На 21.05.2022 година во Манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во молитвено присуство на Митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј, Митрополит Дебарско-Кичевски г. Тимотеј и поранешниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше воскресна вечерна богослужба. После вечерната богослужба беше отслужена последната панихида за новопрославениот угодник Божји, преподобниот Јоаким Крчовски.

Проповед на Митрополитот Повардарски г. Агатангел за новопрославениот угодник Божји, преподобниот Јоаким Крчовски: http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=2746&Itemid=104

 

Sample Image

 

На 22.05.2022 година во Манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, Неговото Блаженство Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Прва Јустинијана, г. г. Стефан, отслужи Божествена Литургија во сослужение на: Митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј, Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополит Европски г. Пимен, Митрополит Брегалничлки г. Иларион, Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, поранешен Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф, епископ Хераклејски г. Климент и епископ Стобиски г. Јаков.

На Божествената Литургија, епископот Хераклејски г. Климент, ја обнароди одлуката на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со која преподобниот игумен Јоаким Крчовски е вброен во ликот на светителите на Православната Црква. Споменот на преподобниот Јоаким Крчовски – учител и просветител, ќе се празнува на 23 мај по новиот стил. На Божествената Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 
Недела на раслабениот
16.05.2022.

 

Sample Image

 

Во четвртата недела по Пасха, Неделата на Раслабениот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Тимјаник.

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/eKKzyMuNxnu6Y2vY8

 
Осветување на црква во село Глишич
9.05.2022.

 

Sample Image

 

На 08 мај 2022 Лето Господово, во Неделата на Мироносиците, се освети црквата „Св. вмч. Димитриј” во кавадаречкото село Глишич. Чинот на осветување го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство на Повардарската епархија.

По чинот на осветувањето на храмот се отслужи и света Божествена Литургија во него, а со слово кон присутните верници се обрати Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Чинот на осветувањето на црквата молитвено го проследија многубројни вреници од Кавадарци.

Фотографии на следнитe линкови:

https://photos.app.goo.gl/JfMyhbjnCKJtTbf26

https://photos.app.goo.gl/gRCWwGgZdJkfctku5

https://photos.app.goo.gl/atAs5U5Jw2EvCs248

 
Св. вмч. Георгиј - Ѓурѓовден
6.05.2022.

 

Sample Image

 

На празникот на Светиот великомаченик Георгиј - Ѓурѓовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од велешкото намесништво на епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во населбата Отовица, во Велес. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи досегашниот ипоѓакон Драган Тасевски од Велес во чин ѓакон.

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/2sdYvw8JYbrYe4x4A

 

Светиот великомаченик Георгиј   

Овој славен и победоносен светител беше роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострада за Христа, а мајка му се пресели во Палестина. Кога порасна, Георгиј отиде во војска и во својата дваесетта година го стекна чинот трибун и како таков служеше при царот Диоклецијан. Кога овој цар започна страшно гонење на христијаните, Георгиј истапи пред него и одважно исповеда дека е христијанин. Царот го фрли во затвор, па нареди нозете да му ги стават во клади, а на градите да му положат тежок камен. Потоа нареди и го врзаа на тркало под кое имаше штици со големи клинци и така го вртеа додека целото тело не му се направи една голема рана. По ова го закопа во ров, така што надвор од земјата му беше само главата и го остави во ровот три дена и три ноќи. Потоа со помош на некој магионичар му даде да испие смртоносен отров. Но при сите овие маки Георгиј непрестајно Го молеше Бога и Бог веднаш го исцелуваше и на големо одушевување на народот, го спасуваше Својот маченик од смртта. Кога Св. Георгиј воскресна и еден мртовец, тогаш многумина ја примија верата во Христа. Меѓу овие беше и царевата жена Александра и главниот жрец Атанасиј, земјоделецот Гликериј, и Балериј, Донат и Терин. Најпосле царот ги осуди Свети Георгиј и својата жена Александра на смрт со меч. Блажената Александра издивна на губилиштето пред да ја убијат, а Свети Георгиј го убија во 303 година. Безбројни се чудата што се јавија на неговиот гроб. Многубројни се и неговите јавувања во сон и на јаве на многумина коишто го спомнуваат и ја бараат неговата помош до денешен ден. Сиот разгорен од љубов кон Господ Христос, Свети Георгиј без тешкотии остави сѐ заради својата љубов: чин, богатство, царски почести, пријатели и сиот свет. За оваа љубов Господ го награди со венец на невенлива слава на небото и на земјата и со живот вечен во Своето Царство. И го дарува со сила и власт да им помага на оние што го слават и призиваат неговото име во бедите и неволјите.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 38 од 1283