Прегледувате: Насловна

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Свети апостоли Петар и Павле
12.07.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел, во сослужение на бројно свештенство од сите архиерејски намесништва на епархијата, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес.

На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го произведе во чин протоѓакон, ѓаконот Бобан Ѓорѓиевски од Велес.

На големиот христијански празник Петровден се навршија 26 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Борислав Бобевски.

Православна светлина бр. 70
12.07.2024.

Возљубени,

излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“. И во овој број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои ќе може читателската публика ќе пронајде поука.

Се надеваме дека и овој празничен број на „Православна Светлина“ ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.

ПДФ верзија на списанието

Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден
8.07.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот на Раѓањето на св. Јован Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од Велес отслужи Света aрхиерејска Литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во Велес.

Недела на сите светии
1.07.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Неделата на сите Светии, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во Велес.

Педесетница - втор ден
25.06.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На втор ден Духовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Светата Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци, во сослужение на повеќе свештенослужители од кавадаречкото архиерејско намесништво.

Света Педесетница - Духовден
23.06.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Светата Педесетница - роденденот на светата Црква - денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, секоја година свечено се прославува во сите православни храмови во светот.

Света Божествена Литургија се служеше и низ сите храмови во Повардарската епархија, а централното чествување на првиот ден од Педесетницата се одржа во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија.

По причестувањето, Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>