Прегледувате: Насловна

Преподобната маченичка Параскева-Петка
27.10.2020.

На празникот на преподобната маченичка Параскева-Петка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Велес.

Преподобна Параскева (Петка)  27/10/2020

Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка во долгата низа години? На старост еднаш ѝ се јави ангел Божји и ѝ рече: „Остави ја пустината и врати се во твојата татковина, таму треба да ѝ го предадеш телото на земјата, а со душата ќе се преселиш кај Господ.“ Света Петка го послуша небесниот глас, ја остави својата омилена пустина и се врати во Епиват. Тука таа поживеа уште две години, пак во непрестајна молитва и пост и потоа го предаде својот дух на Бога. Се упокои во 9 век. Нејзините чудотворни мошти низ вековите беа пренесувани: во Цариград, во Трново, па пак во Цариград, па во Белград. Сега се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. Во Белгард постои вода (агијазма) на Света Петка, којашто чудотворно ги лечи сите болни што ѝ притекнуваат со вера во Бога и со љубов кон светителката.

Соопштение
26.10.2020.

Sample ImageПочитувани верни чеда на Македонската православна црква,

Пандемијата од вирусот КОВИД-19 зема се поголем замав и се поголем број наши браќа и сестри Македонци се веќе носители на овој вирус, а голем дел не успеаа да се изборат со него.

Препораките во ова зло време ги знаеме добро и мораме да се придржуваме сите кон нив, но нашата најголема заштита е молитвата кон Севишниот Бог Исус Христос, Неговата Пресвета мајка Богородица и целата Небесна ерархија и тоа е нешто кое, ние, свештенството, мораме непрестајно и неуморно да го правиме.

Затоа на 01. 11. 2020 година (Недела) со почеток во 08.15 часот ќе отслужиме Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес на која ќе ја донесеме чудотворната икона на Царицата Небесна, Богородица – Согленска од манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во село Согле, за која се врзуваат голем број чудеса и ќе направиме Литија околу црквата, која ќе ја предводи Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а потоа пред неа, сите заедно ќе се помолиме на докторот над докторите, нашиот Спасител и Бог, Господ Исус Христос да го заштити целиот Македонски род и целиот свет во овие тешки мигови.

19-та Недела по Педесетница
19.10.2020.

Sample Image На 18. 10. 2020 година, во деветнаесеттата недела по Педесетницата, во црквата „Св. Козма и Дамјан“ во Велес, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенослужители од градот Велес.

Покров на Пресвета Богородица
14.10.2020.

Sample Image На празникот Покров на Пресвета Богородица, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Покров на Пресвета Богородица

Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните. Помошта на Пресвета Богородица како кон поединци така и кон народите, како во мир така и во војна, како во монашките пустини така и во многужителните градови се покажала очигледна безброј пати. Настанот којшто Црквата го споменува и празнува денес го докажува тоа неотстапно покровителство на Пресветата Дева над христијанскиот род. На 1 октомври 911 година во времето на царот Лав Мудриот (или Философ), имаше сеноќно бдение во Богородичната црква Влахерна во Цариград. Црквата беше преполна со народ. Во задниот дел стоеше Св. Андреј Јуродив со својот ученик Епифаниј. Во четвртиот час од ноќта над народот се појави Пресвета Богородица со распрострен омофор на рацете и со таа облека како да го покриваше народот. Беше облечена во златна порфира и целата блескаше во неискажлив сјај, опкружена со апостоли, светители, маченици и девици. Гледајќи го тоа видение Св. Андреј му покажа со рака на блажениот Епифаниј и го праша: „Ја гледаш ли, брате, Царицата и Госпоѓата над сите, како се моли за сиот свет?“ Епифаниј одговори: „Ја гледам и се ужаснувам!“ Заради ова се востанови ова празнување, за да нѐ потсетува како на тој настан така и на постојаното покровителство на Пресвета Богородица, кога тоа Нејзино покровителство, тој покров молитвено го бараме кога сме во неволја.

Божествена Литургија во Демир Капија
13.10.2020.

Sample Image На 11. 10. 2020 година, Митрполитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители од кавадаречкото намесништво отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија.

Православна светлина бр. 55
5.10.2020.
Sample Image Излезе од печат 55-то издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>